artykuł

Co czytaliście i oglądaliście najchętniej? | Podsumowujemy półrocze

O czym chcieliście czytać na zupelnieinnaopowiesc.com, jakie filmy najchętniej oglądaliście na naszym kanale YouTube? Oto podsumowanie pierwszego półrocza 2023 roku.

1.

Vincent V. Severski pracuje nad powieścią „Dystopia”, która na zamknąć wątki cyklu „Nielegalni” oraz serii „Zamęt”, „Odwet” i „Nabór”. Poznaliśmy szczegóły.

2.

Pościg za agentem, zamieszanym w zamach na papieża, a w tle zakulisowa walka wywiadów, północnokoreański program atomowy i zbliżająca się akcesja Polski do NATO, a w perspektywie także do Unii Europejskiej – o pełnym akcji szpiegowskim thrillerze „Obcy horyzont” z autorami rozmawia Przemysław Poznański.

3.

Nieustająco ciekawym jest dla mnie w pisaniu pokazywanie, jak zwykli ludzie zamieniają się w potwory ze względu na własne przekonania, potrzeby, aspiracje – mówi Izabela Janiszewska, autorka powieści „Ludzie z mgły”. I dodaje: – Tytuł książki jest częściowo metaforyczny. Mam wrażenie, że ludzie we mgle to my sami, którzy błądzimy, podejmujemy złe decyzje z niewłaściwych pobudek. Rozmawia Przemysław Poznański.

4.

W getcie też było życie, było tam mnóstwo historii miłości, przyjaźni. Mam wrażenie, że to właśnie z tego życia wyniknął potem bunt i siła, żeby powiedzieć „nie” – mówi Maria Paszyńska, autorka powieści „Jeśli jutra nie będzie”.

5.

„Aktoreczka” to historia z jednej strony ciepła, z drugiej nostalgiczna, a nawet tragiczna, opowiadająca o tajemnicach, które człowiek skrywa w sobie bardzo głęboko – mówi Barbara Wysoczańska. Rozmawia Przemysław Poznański.

6.

„Złoty Krąg” Małgorzaty Sobieszczańskiej to opowieść o mierzeniu się z własnym strachem. Ale i o znajdowaniu w sobie odwagi, by stawić czoła lękom i obawom. Oraz o tym, co się dzieje, gdy owej odwagi nie starcza.

7.

Bez względu na to, ile składników mają moje powieści, ile jest w nich z sensacji, thrillera, powieści historycznej czy romansu, dla mnie to są przede wszystkim książki o ludziach, ich wzajemnych relacjach, emocjach. I o zderzeniach – zarówno w warstwie współczesnej jak i w przeszłości – człowieka z historią – mówi Carla Montero, autorka powieści „Ognisty medalion”. Rozmawia Przemysław Poznański.

8.

Julia Łapińska daje nam w „Dzikich psach” studium ludzkiego wyrachowania, podsycania nienawiści, żerowania na krzywdzie innych i nieliczenia się z ludzkim życiem w imię partykularnych interesów i doraźnych celów, także politycznych.

9.

Chciałem stworzyć nową jakość jeśli chodzi o true crime. Postarałem się więc wybrać to co najlepsze w tym gatunku i dodać od siebie coś ekstra – mówi Przemysław Piotrowski, autor książki „La Bestia”. Rozmawia Przemysław Poznański.

10.

Ta książka ma też wymiar szerszy: to jest też prawda o ludziach zderzonych z nieubłaganym walcem historii – mówi Krzysztof Bochus, autor powieści „Dolina gniewu”, wieńczącej kryminalno-historyczną serię o radcy Christianie Abellu. Rozmawia Przemysław Poznański.

11.

Jest we mnie duża tęsknota za światem mitycznym, odrealnionym, którego tak naprawdę nie ma, ale chciałabym, żeby był – mówi Justyna Hankus, autorka powieści „Dwie i pół duszy. Folk noir”. Rozmawia Przemysław Poznański

12.

Miał na raz dwie żony, z pułku c. i k. Franza Josefa przeszedł do Czerwonej Armii. Był anarchistą, a potem bolszewickim komisarzem. Ale przede wszystkim pisarzem, któremu największą sławę przyniosły „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”. 140 lat temu urodził się Jaroslav Hašek. Pisze Jakub Hinc.

13.

Wybrałem swoją własną „finałową siódemkę” (+ bonus). To książki, które chciałbym zobaczyć w finałach najważniejszych tegorocznych konkursów literackich – pisze w styczniowym felietonie Przemysław Poznański. 

14.

Chodzą w butach, zmieniają się w ludzi, stają się miauczącymi wyrzutami sumienia – oto dziewięć kocich żywotów, bez których literatura nie byłaby taka sama. Dziś Światowy Dzień Kota.

15.

― Historia chłopów jest równie ważna, jak historia osób ze sfer uprzywilejowanych. Uczymy się o tych kilkunastu procentach osób, które kierowały wielką historią, zapominając o tej większości, która stała za „małą historią”. A już szczególnie zapominamy o kobietach, dlatego to im chciałam oddać głos: tym, które nazywam moimi niewidzialnymi prababkami ― mówi Anna Fryczkowska, autorka powieści „Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo”.

16.

Jest obecnie jednym z naszych najambitniejszych autorów. Wciąż młody, a już przez niektórych określany jako maestro literackiej grozy – Wojciech Gunia – przyjechał na moje zaproszenie nad morze do Sopotu, żeby opowiedzieć mi o swoim życiu, pisaniu, inspiracjach oraz lepiej bądź gorzej wydanych książkach.

17.

Anthony Doerr daje nam w swej nagrodzonej Pulitzerem książce przypowieść o poszukiwaniach głęboko schowanego skarbu, tej odrobiny dobra, które rozświetlić może nawet największy mrok. Mrok brutalnej wojny. O powieści „Światło, którego nie widać” pisze Przemysław Poznański.

18.

Już 22 marca ukaże się nowa książka Stanisława Brejdyganta „Zwierzenia”. Dzięki uprzejmości wydawnictwa W.A.B. publikujemy fragment książki.

19.

Dał nam Kapitana Nemo i Phileasa Fogga, zabrał w podróż w 80 dni dookoła świata i do wnętrza Ziemi, a nawet na orbitę Księżyca. 195 lat temu urodził się Jules Verne.

20.

Wędrówka kilku kobiet przez wyniszczoną wojną Finlandię staje się w powieści Tommiego Kinnunena podróżą ku tożsamości i świadomości – indywidulanej i zbiorowej. O „Powiedziała, że nie żałuje” pisze Przemysław Poznański.

21.

Choć żył zaledwie 36 lat, odcisnął niebagatelne piętno na światowej poezji, przyczynił się do powstania „Frankensteina” i prawie został… królem Grecji – w 235. rocznicę urodzin George’a Byrona pisze Przemysław Poznański.

22.

Choć pozornie jest to opowieść o wojennych perypetiach pewnej młodej kobiety, rzuconej przez los za ocean, a potem za druty chorwackiego obozu koncentracyjnego, to tak naprawdę jest to książka o niezgłębionych pokładach zła tkwiących w ludziach i o tym, czy zło może być banalne, także przez swoją niepokojącą powtarzalność – o „Amerykance” Wojciecha Dutki pisze Jakub Hinc.

23.

„To kafkowskie” – mówią ludzie, kiedy los zapląta ich w jakieś absurdalne, czasami śmieszne, ale prawie zawsze złowrogie okoliczności. Mówią tak nawet ci, którzy Kafki nie czytali. Nie ma w historii literatury drugiego pisarza, którego nazwisko przekształciłoby się w zrozumiały na całym świecie przymiotnik. W zasadzie mem. Dziś obchodzimy 140 rocznicę jego urodzin – pisze Wojciech Gunia.

24.

Zapowiadana nowa wersja GPT-4, ponoć około 500 razy potężniejsza niż bijący rekordy popularności GPT-3, zdaje się zwiastować pewien cywilizacyjny przełom: moment, gdy człowiek będzie zmuszony zdać sobie sprawę, że nie był nigdy podmiotem postępu, a tylko jego wektorem. I jako taki powoli staje się dla siły postępu zbędny, skoro siła ta jest bliska opracowania nowego, skuteczniejszego nośnika. Czy to takie straszne? Niekoniecznie. Dla kultury może się to okazać wręcz zbawcze – pisze Wojciech Gunia.

25.

„Lucia” jest opowieścią o determinacji, potrzebnej do tego, by wygrać starcie z prawdziwie wyrachowanym złem. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew własnym słabościom i z narażeniem własnego życia. O rozpoczynającej nowy cykl powieści Bernarda Miniera pisze Jakub Hinc.

26.

To opowieść o pełnym niebezpieczeństw szukaniu zaginionego dzieła Kopernika, w którym stawką jest nie tylko ów prawdziwy „skarb narodów”, ale i ludzkie życie. A zagłębienie się w przeszłości może stać się drogą do budowania przyszłości – pisze Przemysław Poznański.

27.

― W mechanizmie ludobójstwa zawarte jest odczłowieczenie ofiar i przekonanie etyczne, że świat bez nich będzie lepszy. Odebranie ofiarom prawa do bycia ludźmi, w mniemaniu sprawców zdejmuje z nich ciężar winy moralnej ― mówi Wojciech Dutka, autor powieści „Amerykanka”. Rozmawia Jakub Hinc.

28.

„Ostatni sen” to opowieść o takich spotkaniach, które nie pozostają bez konsekwencji, zmieniają bowiem bohaterów raz na zawsze. Opowieść, w której Pedro Almodóvar zabiera nas niespodziewanie także w te rejony swojej wyobraźni, których wcześniej przed nam nie odsłaniał – pisze Przemysław Poznański.

29.

Piotr Kościelny zaprasza nas do świata wzajemnych powiązań tak głębokich i zataczających tak szerokie kręgi, że w starciu z nimi w zasadzie każdy z bohaterów okazać może się bezsilny. Nawet ten, któremu wydawało się dotąd, że jest niepokonany – o „Układzie” pisze Przemysław Poznański.

30.

Maria Paszyńska ściśle podporządkowuje fabułę swojej powieści tragicznej historii warszawskiego getta, szukając w niej jednak i tych momentów, które niosą bohaterom nadzieję wbrew nadziei i miłość wbrew wszechogarniającej nienawiści. O „Jeśli jutra nie będzie” pisze Przemysław Poznański.

31.

Powierzchnia tego państwa, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko część kontynentalną, stanowi ledwie szóstą część naszego kraju, choć już z Wyspami Owczymi i Grenlandią jest sześć razy większa. Nie rozmiar ma tu jednak znaczenie, a hygge – o książce Sylwii Izabeli Schab „Dania. Tu mieszka spokój” pisze Jakub Hinc.

32.

Bohaterowie Douglasa Stuarta żyją w ciasnych klatkach społecznych uwarunkowań, wpajanej im od dziecka nienawiści na tle religijnym, czy pogardy wobec odmienności. Trawieni narastającą w nich frustracją, pozory wyzwolenia znajdują tylko w nieposkromionych aktach przemocy i w pogardzie – o powieści „Młody Mungo” pisze Przemysław Poznański.

33.

„Niewidzialne miasta” to literacka podróż przez pięćdziesiąt pięć miast zmyślonych, ale być może najprawdziwszych ze wszystkich, jakie kiedykolwiek powstały – istniejących bowiem w każdym człowieku – o książce Italo Calvino pisze Wojciech Gunia.

34.

Tarjei Vesaas mówi do nas językiem subtelnie balansującym między tym, co rzeczywiste a tym, co wyobrażone, czy wręcz niesamowite. Jest to przy okazji język dziecięcych bohaterów, postawionych wobec zdarzeń stanowiących w ich dotychczasowym życiu wyraźną cezurę – pisze Przemysław Poznański.

35.

O ile „Pojechałam do brata na południe” Karin Smirnoff jest opowieścią o bolesnym procesie odzyskiwania pamięci, o tyle kolejny tom cyklu, „Jedziemy z matką na północ”, okazuje się być rewizją tych wspomnień, a zarazem opowieścią o potrzebie poczucia wspólnoty i cenie, jaką trzeba płacić za bycie jej częścią – pisze Jakub Hinc.

36.

„Zanim dojrzeją granaty” Rene Karabasz to uniwersalna opowieść o cenie wolności. Cenie, jaką jednostka płaci w świecie ograniczanym ramami odgórnie narzuconych rygorystycznych zasad. Ale to też opowieść o ponadczasowej miłości, która wiele z ograniczeń potrafi przełamać – pisze Przemysław Poznański.

37.

Nowe wydanie „Pianistki” autorstwa laureatki literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek już w księgarniach. Publikujemy fragment głośnej i wciąż kontrowersyjnej powieści.

38.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Relacja publikujemy fragment powieści Celeste Ng „Nasze zaginione serca”.

39.

„Żony Gniewu” Joanny Jodełki – trzeci tom cyklu „Siostry Raj” – to rozgrywająca się w scenerii krzyżackiego zamku kryminalna opowieść o morderstwie i zuchwałej kradzieży dzieł sztuki. Ale to też historia opowiedziana z przymrużeniem oka, stawiająca przy tym w centrum skomplikowane emocje obecne w życiu pewnej mocno patchworkowej rodziny – pisze Jakub Hinc.   

40.

W motyw ucieczki i pogoni wpisują autorzy „Obcego horyzontu” opowieść o jednostkach wrzuconych w bezkompromisową walkę wywiadów, w której gra toczy się o przyszłość Polski, ale i o bezpieczeństwo zachodniego świata. O powieści Marcina Falińskiego i Rafała Barnasia pisze Przemysław Poznański.

41.

Ryszard Ćwirlej obnaża kulisy nieposkromionej zachłanności, czerpiącej pełnymi garściami z ludzkiej łatwowierności i strachu, zabierając nas jednocześnie w szaloną kryminalną podróż, w której nie zabraknie też charakterystycznego dla tego autora poczucia humoru – o „Tęczowej Dolinie” pisze Przemysław Poznański.

42.

Gdy 25 czerwca 1903 r. na świat przyszedł Eric Arthur Blair, lepiej znany jako George Orwell, pewnie nikt nie przypuszczał, że zostanie jednym z najbardziej znanych angielskich powieściopisarzy, a zarazem jednym z największych krytyków totalitaryzmu. W 120. rocznicę urodzin autora „Roku 1984” pisze Jakub Hinc.

43.

„Katedra” Bena Hopkinsa jest zarówno opowieścią o czasach budowy olśniewających kamiennych świątyń, jak i fascynującym narracyjnym wielogłosem o bez mała stu latach historii rodziny Schäfferów – pisze Jakub Hinc.

44.

Gdy codzienne życie toczy się w cieniu krwawego konfliktu żerującego na religijnych czy politycznych uprzedzeniach, każda relacja między bohaterami urasta do rangi jednoznacznej deklaracji. Za którą może nawet grozić śmierć – o „Naszych winach” Louise Kennedy pisze Przemysław Poznański.    

45.

To pełna intensywnych emocji opowieść o zdradach, ale jeszcze bardziej o zagubieniu w zakamarkach własnej uczuciowości, seksualności, niespełnieniu – o powieści „Ona” Hanki V. Mody pisze Przemysław Poznański.

46.

Żołnierz wojen napoleońskich, bohater pełnej przeszkód miłosnej intrygi ze szczęśliwym finałem, przede wszystkim jednak autor ponadczasowych komedii i bajek, celnie wyśmiewających ludzkie przywary. „Nie ludzie nami rządzą, lecz własne słabości” ― pisał. 230 lat temu urodził się Aleksander Fredro.

47.

Adam Dzierżek pokazuje nam w „Padlinie” świat do tego stopnia naznaczony przemocą, że staje się ona narzędziem także w rękach tych, którzy szukają sprawiedliwości i zadośćuczynienia za doznane krzywdy – pisze Przemysław Poznański.

48.

Diderot przeanalizował sytuację, która go niespodziewanie przerosła i znalazł dla niej termin, a my zyskaliśmy sprytną lingwistycznie nazwę tego zdarzenia: l’esprit de l’escalier – o „duchu schodów” i pułapkach grzeczności pisze w czerwcowym felietonie Dawid Kornaga.

49.

Fantastyka jest przebraniem, metaforą pozwalającą przemycić ważne dla nas idee – mówili Barbara Mikulska i Wojciech Gunia, współautorzy powieści „Złodzieje motyli”. Premierowe spotkanie na Targach Fantastyki prowadził Przemysław Poznański z zupelnieinnaopowiesc.com.

50.

Michał Śmielak umieszcza swój kryminał w świecie, gdzie ludzkie życie ― w zderzeniu z ambicjami, frustracjami, fobiami czy ideologią ― okazuje się nie mieć wielkiego znaczenia. O powieści „Gleba” pisze Przemysław Poznański.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: