artykuł

Tomasz Różycki z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej | Za „Rękę pszczelarza”

Tomasz Różycki, autor tomu „Ręka pszczelarza” został tegorocznym laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, przyznawanej za najlepszą książkę poetycką.

Tomasz Różycki, fot. Krzysztof Zieliński

Jak mówił w laudacji Janusz Drzewucki, autor pisze o sobie, a jednak pisze o otaczającym świecie tu i teraz. „Jest to świat pandemii i zarazy, ale również czas uchodźców oraz bezdomnych. Posługuje się i wyobraźnią, i wiedzą. Kieruje się wrażliwością oraz intuicją, ale także głęboką wiarą w sens racjonalnego poznania”. I dodawał: „Tegoroczny laureat (…) opowiada o tym, co go i nas boli i niepokoi, o tym, ile w każdym z nas, myślącym w języku polskim, jest Polaka, a ile po prostu człowieka. Powiada z jednej strony: „Poezja nie daje spać”, a z drugiej „Życie to czynność z natury jednokrotna”. I jakby tego było mało: „Pisanie jest procesem chaotycznym, / ale tylko pozornie”. Nie inaczej, wszak pisanie to przecież zaklinanie chaosu; cokolwiek to znaczy. Talent tego poety objawia się poprzez słowa, wersy, strofki, wiersze – zapisane pewną ręką, dodam: mistrzowską ręką”.

„Ręka pszczelarza” (Wydawnictwo Znak) to zbiór wierszy powstałych podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie. Pełen plastycznych, rytmicznych obrazów utwór buzuje wielością sensów i znaczeń. Znajdziemy tu nawiązania do obrzędu starosłowiańskich dziadów, żydowskiego Jizkor, Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza czy Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Wejście do, stanowiącego motyw przewodni tomu, ogrodu zoologicznego, Tiergarten, to tajemnicza i mroczna wyprawa w głąb siebie.

Tomasz Różycki to poeta i tłumacz, który nie stroni od prozy i eseistyki. Ma w dorobku dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat Dwanaście stacji (Nagroda im. Kościelskich). Dzisiaj jest on już członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Ostatnio wydał: Kapitan X (wiersze), Próba ognia (esej, uhonorowany tytułem Ambasador Nowej Europy przez Europejskie Centrum Solidarności) oraz Ijasz (poemat). Mieszka w Opolu.

Laureat otrzymał statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych. Nominowani – czeki na 8 tys. złotych.

Wyboru laureata dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli, Janusz Drzewucki, Xavier Farré, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Juriij Zawadski. Sekretarzem Nagrody jest Joanna Bociąg.

Poza Tomaszem Różyckim nominowani byli:

  • Maciej Bobula, Pustko, Warstwy
  • Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki,Biblioteka Śląska
  • Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK
  • Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Źródło; Fundacja im. Wisławy Szymborskiej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: