artykuł

Wywiady | TOP 2022

O czym czytaliście najchętniej w 2022 roku? Oto najpopularniejsze wywiady, jakie zamieściliśmy na zupelnieinnaopowiesc.com.

Tu nie ma podziału na gatunki literackie. Dlatego wśród najchętniej czytanych przez Was wywiadów znajdziecie rozmowy z autorami książek non-fiction, literatury obyczajowej, pięknej, kryminalnej czy sensacyjnej, a nawet… z aż dwiema tłumaczkami prozy Olgi Tokraczuk.

Zobaczcie zatem, po jakie wywiady, opublikowane w 2022 roku sięgaliście najchętniej. 

1.

Jacek Karczewski: Ptaki zanikają masowo | Rozmawia Jakub Hinc, Wydawnictwo Poznańskie

Mamy do czynienia z pełzającą katastrofą, której rozmiary, przynajmniej jeśli chodzi o ptaki, zobaczymy za około osiem lat, kiedy pojawi się kolejna edycja polskiej czerwonej listy gatunków zagrożonych. Mamy najwyższy współczynnik ekstynkcji, czyli wymieralności na kontynencie i jeden z najwyższych na świecie. Ptaki traktowane są jako wskaźnik stanu i jaskości środowiska, więc ich masowe zanikanie w naszym krajobrazie powinno być traktowane co najmniej jako poważne ostrzeżenie – mówi Jacek Karczewski, autor książki „Zobacz ptaka”. Rozmawia Jakub Hinc.

Więcej 👇

2.

Linda Szańska (Agnieszka Lingas-Łoniewska i Anna Szafrańska): U nas nie ma romantyzowania przemocy | Rozmawia Przemysław Poznański, Słowne

Groźne – zwłaszcza dla młodszych czytelniczek – jest ukazywanie w książkach bohaterów męskich, którzy poniżają kobiety, w myśl zasady, że łobuz kocha najbardziej. Takie wzorce nie są potrzebne w literaturze. U nas nie ma romantyzowania bezpodstawnej przemocy – mówi Linda Szańska, czyli Agnieszka Lingas-Łoniewska i Anna Szafrańska, autorki powieści „Siła miłości”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

3.

Karin Smirnoff: Starałam się przekuć ból w literaturę | Rozmawia Jakub Hinc, Wydawnictwo Poznańskie

👉 Przeczytaj także recenzje książki

Wzięłam też sobie do serca słowa poety Gunnara Ekelöfa, który powiedział kiedyś: „To, co się kryje w tobie na dnie, kryje się też na dnie w innych”. Trzeba podkreślić, że nie jest to autobiografia i historia przedstawiona w książce ma niewiele wspólnego z moim własnym życiem, chociaż oczywiście zawiera pewne inspiracje. Starałam się po prostu przekuć ból w literaturę i opowiedzieć, jakim jest on uczuciem. Można więc chyba powiedzieć, że powieść jest swoistą analizą bólu – mówi Karin Smirnoff, autorka powieści „Pojechałam do brata na południe”. Rozmawia Jakub Hinc.

Więcej 👇

4.

Robert Gawłowski: Bez Rejewskiego nie byłoby Turinga | Rozmawia Przemysław Poznański, Episteme

👉 Przeczytaj także recenzję książki

Bez Mariana Rejewskiego nie byłoby rozszyfrowania Enigmy i zbudowania podbudowy pod sukcesy Brytyjczyków. Turing spotkał się zresztą z Rejewskim w Paryżu i w czasie tego spotkania zdobył wiedzę, dzięki której Brytyjczycy mogli czytać depesze Niemców – mówi Robert Gawłowski, autor książki „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

5.

Natasha Lester: Inspiruje mnie historia, potem puszczam wodze wyobraźni | Rozmawia Przemysław Poznański, Słowne

👉 Przeczytaj także recenzję książki

Napisałam tę powieść aby rzucić światło na Rose Valland, na mało znaną historię tej kobiety, która podczas wojny z narażeniem życia ratowała dzieła sztuki – mówi Natasha Lester, bestsellerowa pisarka, autorka powieści „Dom na Riwierze”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

6.

Barbara Wysoczańska: Stoję po stronie siostrzanej więzi | Rozmawia Małgorzata Żebrowska, Filia

Wciąż próbuje się marginalizować, lekceważyć ważność kobiecych wyborów. Tymczasem kobieta ma prawo i obowiązek samodzielnie podejmować decyzje, ze wszystkimi tego konsekwencjami – mówi Barbara Wysoczańska, pisarka, autorka powieści historycznych: „Narzeczona nazisty”, „Siła kobiet” i najnowszej „Świat na nowo”. Rozmawia Małgorzata Żebrowska.

Więcej 👇

7.

Urszula Chylaszek: Jestem ciekawa świata i autentycznych historii | Rozmawia Przemysław Poznański, Wydawnictwo Poznańskie

👉 Przeczytaj także recenzję książki

Pracując nad książką myślałam o tym, żeby opisywane przeze mnie historie były – mimo regionalnego charakteru – jak najbardziej uniwersalne. Wszyscy na jakimś etapie życia szukamy swojej tożsamości, miłości, należymy do jakiejś wspólnoty, zmagamy się z podobnymi problemami w rodzinie, pracy lub w szkole. Czytanie o innych krajach pozwala nam dostrzec, że te problemy można rozwiązywać na różne sposoby. Może warto wziąć przykład z Farerów? Może poradzili sobie z czymś lepiej niż my? A może jest coś, co działa lepiej w Polsce? – mówi Urszula Chylaszek, autorka książki „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

8.

Marcel Moss: Chciałem zwrócić uwagę na problem zaginięć | Rozmawia Przemysław Poznański, Filia

👉 Przeczytaj także recenzję książki

Zawsze fascynowała mnie kwestia tajemniczych zaginięć. Nie mieściło mi się w głowie, że można tak po prostu wyjść z domu i już do niego nie wrócić – mówi Marcel Moss, autor powieści „Zaginieni” Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

9.

Julia Więdłocha, tłumaczka Tokarczuk, Lema, Sapkowskiego: Jestem szczęściarą | Rozmawia Sylwia Sørensen

Jestem szczęściarą, bo mogłam przetłumaczyć książki, które osobiście bardzo lubię. Chcę pracować nad publikacjami, które według mnie są interesujące i które w dodatku wniosą coś nowego na norweski rynek czytelniczy – mówi Julia Więdłocha, tłumaczka prozy Olgi Tokarczuk, Stanisława Lema, Andrzeja Sapkowskiego i Zofii Nałkowskiej na język norweski. Rozmawia Sylwia Sørensen.

Więcej 👇

10.

Krzysztof Jóźwik: Każdy ma coś na sumieniu | Rozmawia Przemysław Poznański, Filia

W moich historiach wszyscy stają się potencjalnymi winowajcami, bo każdy ma coś na sumieniu – mówi Krzysztof Jóźwik, autor powieści „Skrawki”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

11.

Jennifer Croft, tłumaczka Olgi Tokarczuk, pisarka: Przetłumaczyć, to napisać nowe dzieło | Rozmawia Małgorzata Żebrowska

Gdy tłumaczę, identyfikuję się jako współautorka książki. Chcę również, aby tłumacze mojej prozy wzięli taką samą odpowiedzialność za wybrane przez siebie słowa – mówi Jennifer Croft, pisarka, tłumaczka prozy Olgi Tokarczuk, nagrodzona The Man Booker International Prize za przekład „Biegunów”. Rozmawia Małgorzata Żebrowska.

Więcej 👇

12.

Wojciech Gunia: Piszę krwią i żółcią | Rozmawia Jacek Szafranowicz, Wydawnictwo IX

👉 Przeczytaj także recenzję książki

Generalnie dążę do tego, aby operować coraz oszczędniejszymi środkami, ale jednocześnie nie rezygnować z tego, co sobie założyłem, gdy zająłem się pisaniem i – powiedźmy – budowaniem swojego stylu. Jeśli jedną z cech podejścia w ten sposób do prozy jest pewna poetyckość stylu, to właśnie dlatego, że poezja pozwala na artykulację treści, które nie są możliwe do wypowiedzenia wprost, poezja jest wymyślaniem języka dla rzeczy, dla których nie ma języka. Z drugiej strony, nie mam już w sobie potrzeby budowania kilometrowych zdań naładowanych wszelkimi możliwymi środkami stylistycznymi. Więc kierunek dla stylu, który chciałbym przyjąć, to taka „poetycka oszczędność”; powiedźmy, że McCarthy z „Krwawego południka” byłby tu dobrym odniesieniem. Natomiast co do formy, to zamierzam pisać po prostu to, co mi siedzi w głowie – mówi Wojciech Gunia. Rozmawia Jacek Szafranowicz. 

Więcej 👇

13.

Różni i piękni. Robert Ostaszewski o antologii „Zimno, zimniej, zbrodnia” | Rozmawia Przemysław Poznański, Wydawnictwo Harde

Układając ten tom szukałem autorów, którzy mają swój niepowtarzalny styl. Lubię, jak kryminał ma w sobie autorską sygnaturę – mówi Robert Ostaszewski, pisarz, krytyk literacki, redaktor antologii „Zimno, zimniej, zbrodnia”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

14.

Paloma Sánchez-Garnica: Analizujmy przeszłość, by stawić czoła przyszłości | Rozmawia Edyta Niewińska, Filia

Czytanie literatury daje nam zdolność myślenia, czyni nas krytycznymi, pozwala wyrobić sobie własną opinię, abyśmy stali się społeczeństwem silnym, trudnym do zmanipulowania, potrafiącym przeciwstawić się każdej władzy, chcącej odebrać praworządność, w której żyjemy – mówi Paloma Sánchez-Garnica, autorka powieści „Ostatnie dni w Berlinie”, która znalazła się w finale Premio Planeta 2021. Rozmawia Edyta Niewińska.

Więcej 👇

15.

Tomasz Kieres: Lubię kameralne dramaty | Rozmawia Przemysław Poznański, Filia

Wszyscy pragniemy miłości, chcemy kochać i być kochanymi, a jednocześnie tak często sami wszystko komplikujemy, jakbyśmy mieli wszczepiony jakiś przycisk autodestrukcji, który strasznie chcemy nacisnąć – mówi Tomasz Kieres, autor powieści „Za horyzont”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

16.

Marek Stelar: Prawda nie krępuje wyobraźni | Rozmawia Jakub Hinc, Filia

W tej historii paradoksalnie to nie bohater jest najważniejszy, nawet ten zbiorowy, jeśli uznać za takiego lokalną społeczność czy szczególnie wszystkie osoby dramatu. Tu chodziło o samą historię. O emocje z nią związane. Ona wybrzmiewa głosami bohaterów, ale nie oni ją opowiadają – mówi Marek Stelar, autor powieści „Skrucha”. Rozmawia Jakub Hinc.

Więcej 👇

17.

Kimi Cunningham Grant: Jesteśmy czymś więcej niż tylko naszym bólem | Rozmawia Przemysław Poznański, Słowne

👉 Przeczytaj także recenzję książki

To na wiele sposobów historia, która każe nam się zastanowić, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby chronić to, co kochamy – mówi Kimi Cunningham Grant, autorka powieści „Milczenie lasu”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

18.

Anna Bałenkowska: W imię pasji i miłości | Rozmawia Przemysław Poznański, Wydawnictwo Zwierciadło

„Zaginiona wiolonczelistka” to także powieść o trudach i staraniach jakie podejmujemy, by spełnić nasze marzenia, o przeszkodach, które nam w tym towarzyszą, o poświęceniu w imię pasji i miłości, o upartym dążeniu do celu – mówi autorka książki, Anna Bałenkowska. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

19.

Dorota Glica: Zaczynam od trzęsienia ziemi | Rozmawia Przemysław Poznański, Filia

👉 Przeczytaj także recenzję książki

Pisząc „Znajdę cię, córeczko” miałam ciągle w głowie motto, które stosował w swoich filmach Alfred Hitchcock: „zacząć od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma już tylko nieprzerwanie rosnąć” – mówi Dorota Glica. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

20.

Anna Olszewska: Chcę prowadzić czytelnika nie do końca oczywistymi szlakami | Rozmawia Przemysław Poznański, Wydawnictwo Zwierciadło

Dla mnie to powieść o dokonywaniu wyborów. To rozważania o tym, czy da się żyć z poczuciem winy. Czy można zbudować szczęście na nieszczęściu innych. I czy możemy wymagać od innych, aby zrezygnowali z własnego szczęścia w imię przyjaźni, więzi rodzinnych i innych wartości – mówi o powieści „Przełęcz snów” jej autorka Anna Olszewska. Rozmawia Przemysław Poznański.

Więcej 👇

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: