artykuł

Hity 2020 | Wywiady z pisarzami

Choć ubiegły rok nie bardzo sprzyjał spotkaniom twarzą w twarz, udało nam się porozmawiać z pisarzami – czy to podczas nagrań wywiadów wideo, czy telefonicznie, czy w końcu mejlowo. Oto 20 hitów 2020 roku, czyli wywiady, które czytaliście/oglądaliście najchętniej. Dziękujemy!

1.

Hanna Cygler – rozmowa o powieści „Po cudze pieniądze” (Dom Wydawniczy Rebis).

Chciałam pokazać jak najwięcej ze świata przełomu XIX i XX wieku, a nie ograniczać się do jednego czy dwóch państw. Dlatego umieściłam fabułę i w Europie, i w Ameryce, ale również zahaczyłam o Azję i Afrykę. Dzięki temu mogłam wpleść do powieści jak najwięcej zjawisk, które miały miejsce w tamtym czasie. To był przecież niezwykły okres, nazywany belle époque – zresztą pod wieloma względami bardzo podobny do tego, co przeżywamy dziś, bo pewne problemy, z którymi się mierzymy, były obecne i wtedy – mówi Hanna Cygler. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

2.

Max Czornyj – rozmowa o powieści „Grób” (Filia).

Każde czasy mają szaleńców, w każdych czasach kwitnie zło. To element, który w mojej powieści spina klamrą wydarzenia z przeszłości i współczesności. Zawsze znajdą się ludzie, którzy nawet najbardziej abstrakcyjne idee są gotowi uznać za paradygmat i pozwolić, by wpływały one na ich życie. Oportuniści i konformiści. Serwiliści pieniądza bądź zaszczytów. Nie przekreślam jednak z góry tych postaw jako na wskroś negatywnych – mówi Max Czornyj. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

3.

Marcin Faliński i Marek Kozubal – rozmowa o powieści „Operacja Singe” (Czarna Owca).

Nakręca nas to, że możemy odkrywać nieznane karty z historii Polski. Nawet jeśli oznacza to, że naszą  historię trzeba napisać na nowo. Bo rzeczywistość była bardziej skomplikowana, niż się dziś to pokazuje. Mniej czarno-biała, a bardziej szara, nawet ciemna. Dlatego staramy się łamać pewne schematy, na tym nam najbardziej zależy – mówią Marcin Faliński i Marek Kozubal. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

4.

Anna Fryczkowska – rozmowa o powieści „Cyrkówka Marianna” (Świat Książki).

Mój redaktor bardzo się zdziwił, kiedy w posłowiu przeczytał, że Marianna Razik już dawno nie żyje, bo był pewien, że ja moją bohaterkę po prostu nagrywałam. To był dla mnie chyba największy komplement. Tak, chciałam jej oddać głos, bo stwierdziłam, że dużo ciekawiej będzie, jeśli to Marianna będzie o sobie mówić, ona zupełnie inaczej opisze ich świat, niż opisałby go narrator trzecioosobowy – mówi Anna Fryczkowska. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

5.

Robert Ostaszewski – rozmowa o powieści „Ukochaj na śmierć” (Świat Książki).

Cała moja kryminalna seria śląska opiera się na prawdzie. Wiem, że teraz czytelnicy wolą absurdalne historie o psychopatycznych psychopatach. Mnie to nie kręci, wolę prawdę. Jakąś wersję prawdy… A że być może nie wszystkim się ta historia spodoba, to trudno. Takie jest niebezpieczeństwo poruszania tematów nie do końca domkniętych – mówi Robert Ostaszewski. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

6.

Andrzej Meller – rozmowa o książce „Miraż. Trzy lata w Azji” (Bellona).

Staram się pisać nie o samych wydarzeniach, o wojnie, tylko o ludziach, zmuszonych do życia w takiej ekstremalnej codzienności. To jest ten punkt widzenia, który mnie ciekawi – mówi Andrzej Meller. Rozmawia Jakub Hinc. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

7.

Przemysław Borkowski – rozmowa o powieści „Rytuał łowcy” (Czwarta Strona).

Pierwszy zrodził się morderca. On jest tak naprawdę centrum tej powieści, był tym ziarnem, z którego wykiełkowała cała powieść. To też efekt mojej pisarskiej ewolucji. W kryminałach zawsze najbardziej pociągała mnie mroczna strona człowieka. To dla mnie jeden z najciekawszych problemów nie tylko literatury kryminalnej, ale być może w ogóle ludzkiego życia: dlaczego czynimy zło, dlaczego robimy te wszystkie straszne rzeczy, które robimy – mówi Przemysław Borkowski, autor powieści „Rytuał łowcy”. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wywiadu wideo.

8.

Marcin Fabjański – rozmowa o książce „Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów” (Znak).

Wystarczy przejść się po lesie – i pokazują to wyniki naukowych badań – by odnaleźć harmonię zmysłów, poprawić samopoczucie, cały nasz dobrostan. Taki kontakt z naturą wpływa na chemię organizmu, na klarowność myśli, na poczucie spokoju. To dla mnie najbardziej namacalny przykład tego, jak działa to co nazywamy dostrojeniem czy też konwersją, powrotem do źródeł, oikeiôsis. W nim jest ulga, filozoficzna terapia, wytchnienie – mówi Marcin Fabjański. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

9.

Anna Kalinowska – rozmowa o książce „Uciec w Himalaje” (Bellona).

Wszystkie opisane tu wydarzenia są prawdziwe, ale moją ambicją było nie tylko pokazanie tego, co się działo w egzotycznych krajach, ale też problemów, które ludzie jadący „w Himalaje” ze sobą przywozili z Polski. Bo każdy z nich ciągnął za sobą swój ogon doświadczeń. Często takie wyjazdy były ucieczką nie tylko od szarzyzny PRL-u, ale również od własnych problemów – mówi Anna Kalinowska. Rozmawia Jakub Hinc. Zapraszamy do lektury.

10.

Ariana Harwicz – rozmowa o powieści „Zgiń, kochanie” (Pauza).

Bardzo lubię obserwować moich znajomych i ich relacje, to, jak różnią się fasady, które prezentują na zewnątrz, od istoty ich związków. To zresztą widać w „Zgiń, kochanie”. Mamy tam pozornie normalną rodzinę, normalny dom, w którego wnętrzu dzieje się dramat – mówi argentyńska pisarka Ariana Harwicz. Rozmawia Małgorzata Żebrowska. Zapraszamy do lektury.

11.

Krzysztof Bochus – rozmowa o powieści „Boski znak” (Skarpa Warszawska).

Mam widoczne upodobanie do rebusów, kodów kulturowych i wielopiętrowych zagadek – to swoiste wyróżniki mojej twórczości.  A jednocześnie  czytelny znak i zaproszenie dla odbiorców, których cechuje podobna ciekawość i wrażliwość jak moja własna – witajcie  w świecie Adama Berga – mówi Krzysztof Bochus. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

12.

Grzegorz Kalinowski – rozmowa o powieści „Załoga” (Skarpa Warszawska).

Od pewnego czasu chciałem napisać powieść nawiązującą do lat 80., opisującą ówczesną scenę muzyczną. Miałem wrażenie, że to środowisko, w którym się obracałem, nie zostało literacko spenetrowane. Także z punktu widzenia tego, co się z nim stało potem, po transformacji. Zadałem sobie pytanie, co z nas wyrosło, kto już nie żyje, kto został biznesmenem, kto wyemigrował, kto został czcicielem nowego porządku i w ogóle nie pamięta, o co walczył? – mówi Grzegorz Kalinowski. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

13.

Małgorzata Czyńska – rozmowa o książce „Kobiety z obrazów” (Marginesy).

Zawsze byłam ciekawa historii tych kobiet, bo wiele z nich było ikonami feminizmu, emancypacji, wiele z nich musiało walczyć o swoje prawo do uprawiania malarstwa – mówi Małgorzata Czyńska. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

14.

Agnieszka Janiszewska – rozmowa o cyklu „Kuzynka Marie” (Novae Res).

W życiu niejednokrotnie coś nas omija. Chyba większość z nas doświadcza poczucia jakiejś straconej szansy. Poczucia, że to czy tamto można było zrobić inaczej, podjąć inną tak zwaną życiową decyzję. Pójść za głosem serca bez oglądania się na inne względy. Lub przeciwnie – może należało zastanowić się nad konsekwencjami takiego kroku. Czasem bywa, że na swoją szansę przychodzi nam niekiedy poczekać długo. To, co najlepsze w naszym życiu wcale nie musi się zdarzyć jedynie wtedy, gdy jesteśmy piękni i młodzi. Tak naprawdę przecież póki żyjemy, wciąż mamy szansę na szczęście, na spełnienie, na realizację naszych marzeń – mówi Agnieszka Janiszewska. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

15.

Cezary Zbierzchowski – rozmowa o tomie opowiadań „Requiem dla lalek” (Powergraph).

Na początku drogi szukałem usilnie tematu czy wątku fantastycznego, żeby potem osnuć wokół niego fabułę, ale w miarę upływu czasu coraz bardziej koncentrowałem się na człowieku. Teraz elementy fantastyczne napływają same, przemycają dodatkowe sensy i sprawiają, że możliwe są pewne rozwiązania fabularne. Ale, zdecydowanie, bardziej chodzi mi o człowieka – mówi Cezary Zbierzchowski. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

16.

Katarzyna Gacek – rozmowa o powieści „Zemsta ze skutkiem śmiertelnym” (Oficynka).

Wychowałam się na Chmielewskiej, na jej wcześniejszych książkach, i one zostały mi w krwioobiegu i ciągle po nim krążą. Mimo to absolutnie nie zamierzam jej z rozmysłem naśladować. Zwłaszcza że pomimo całego sentymentu  uważam, że jej zagadki kryminalne były trochę za bardzo rozpuszczone w żartach słownych i nie do końca precyzyjnie przeprowadzone. Dlatego staram się nie bawić przesadnie językiem i przykładam większą wagę do sensownego przeprowadzenia intrygi. W młodości czytałam też mnóstwo kryminałów takich bardziej serio, choćby Agatę Christie i podejrzewam że mój sposób pisania stał się wypadkową tych różnych stylów, którymi przesiąkłam – mówi Katarzyna Gacek. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

17.

Ewa Schilling – rozmowa o powieści „Nadfiolet” (Seqoja).

Wizja z „Nadfioletu” jest przerażająca? Mimo wszystko mało prawdopodobna? Ale gdyby ćwierć wieku temu ktoś opisał w książce to, co jest teraz, też uznano by tę wizję za ponure proroctwo – mówi pisarka Ewa Schilling. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

18.

Jacek Łukawski – rozmowa o powieści „Odmęt” (Czwarta Strona).

Punktem wyjścia książki była przeszłość i to, jak warunkuje teraźniejszość. Dywagacje nad tym, gdzie leży moment, w którym mechanizmy wbudowane w naszą psychikę przestają pomagać, a zaczynają szkodzić. Która kropla zmienia lekarstwo w truciznę i czy możliwy jest dualizm, stan zawieszenia w którym zarówno sobie szkodzimy jak i pomagamy. To w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego z moich bohaterów, nie tylko mordercę. Różnica jest tylko w skali – mówi Jacek Łukawski. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

19.

Kathryn Croft – rozmowa o powieści „Powrót” (Burda Książki).

Kiedy zaczęłam pisać swoją pierwszą książkę, większość powieści kryminalnych czy sensacyjnych była opowieściami detektywistycznymi. A ja chciałam skupić się na zwykłych ludziach, a nie na policyjnych śledztwach. I na tym, jak te postaci zareagują w ekstremalnych sytuacjach – mówi Kathryn Croft. Rozmawia Przemysław Poznański. Zapraszamy do lektury.

20.

Małgorzata Starosta – rozmowa o powieści „Kwestia czasu” (Vectra).

Lubię robić coś inaczej, choć niekoniecznie w sposób ostentacyjny. Od początku byłam buntownicza – na złość tacie zaczęłam pływać i uprawiać lekkoatletykę, choć marzył, bym została siatkarką. Poszłam na etnologię zamiast na ekonomię, do czego zachęcali mnie rodzice. Bardzo nie lubię, gdy coś jest dane a priori i musimy się temu podporządkować. Cieszę się, że te moje różowe okładki wyróżniają się na rynku. To taka gra z czytelnikiem i z rynkiem wydawniczym – mówi Małgorzata Starosta. Rozmawia Małgorzata Żebrowska. Zapraszamy do lektury.

%d bloggers like this: