artykuł filmy

„Baśń o wężowym sercu” Radka Raka zostanie sfilmowana | Za kamerą reżyser „Watahy”

Nagrodzona w zeszłym roku Nagrodą Literacką Nike powieść Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zostanie sfilmowana. Za kamera stanie reżyser „Watahy” Michał Gazda.

O sprzedaży prawa do ekranizacji poinformowało wydawnictwo Powergraph. Powieść Raka to baśń, osadzona w historycznych realiach rabacji galicyjskiej, czyli powstania chłopskiego z roku 1846. Jak pisał nasz recenzent: „Rak bierze historyczne zdarzenia i po mistrzowsku wywraca je na nice, przydając baśniowych atrybutów, nie odbierając przy tym wszakże niczego z ich autentycznego okrucieństwa”.

Cytowany w komunikacie wydawnictwa reżyser Michał Gazda tak tłumaczy swoją decyzje o zmierzeniu się z niełatwym pierwowzorem literackim: „Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał „Baśni” (tarantinowski Django w cyrkule tarnowskim). Wraz z „Baśnią” pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!” – mówi reżyser.

Przeczytaj recenzję:

%d bloggers like this: