artykuł

Hity 2020 | Felietony i artykuły

Które artykuły i felietony czytaliście w 2020 roku najchętniej na zupelnieinnaopowiesc.com? Oto ranking 25 najpopularniejszych tekstów, w tym recenzji filmów i seriali. Na stronie znajdziecie też ranking recenzji literatury gatunkowej, pięknej i obyczajowej oraz non-fiction. Dziękujemy, że jesteście z nami!

1.

Annuszka, Hamlet, podmiot i orzeczenie na protestach | Literatura jest kobietą

„Podmiot nie zgadza się z orzeczeniem” to bodaj najbardziej dziś znane „filologiczne” hasło protestów w obronie praw kobiet, które przez ostatnie dni przetoczyły się przez cały kraj. Ale nie jedyne, pokazujące, że na ulice wyszli ludzie, czerpiący siłę również z literatury – pisze Przemysław Poznański.

2.

Pisarze piszą powieści… na Facebooku | Chmielarz, Ćwiek, Kalinowski…

W czasie kwarantanny trudniej o książkową nowość. Na ratunek przyszli nam pisarze, którzy tworzą nowe powieści w odcinkach… na Facebooku. Wśród nich są Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek i Grzegorz Kalinowski.

3.

Bond i kryzys energetyczny | Człowiek ze złotym pistoletem, reż. Guy Hamilton | #bond25 (i wszystkie inne teksty z cyklu #bond25, w tym: Bond kontra Bond | Operacja Piorun, reż. Terence Young, Nigdy nie mów nigdy, reż. Irvin Kershner, Pan i Pani Bond | W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości, reż. Peter Hunt)

„Człowiek ze złotym pistoletem” – choć należy do słabszych filmów z serii o Bondzie – jest bodaj pierwszym i jednym z niewielu w tym cyklu (może obok „Quantum of Solace”), w którym tłem dla intrygi są autentyczne w danej chwili problemy świata. W tym przypadku był to dotkliwy kryzys energetyczny 1973 roku – pisze Przemysław Poznański.

4.

(Nie)porozumienie – czyli o czym mówi nam dziś Stanisław Lem | Felieton Wojciecha Guni

W naszych relacjach z innymi nie tylko nie potrafimy zbudować kontaktu i osiągnąć porozumienia. W gruncie rzeczy wcale tego nie potrzebujemy i nie chcemy. To być może najbardziej gorzka lekcja, jaką daje nam dziś, pod koniec drugiej dekady XXI wieku, Stanisław Lem. Ta lekcja – a może raczej ponura diagnoza – dotyczy nie tylko nas jako cywilizacji, ale także nas jako konkretnego, żyjącego tu i teraz społeczeństwa – pisze Wojciech Gunia.

5.

Australia w ogniu | Felieton Jakuba Hinca

Od kilku tygodni w mediach społecznościowych, i tych głównego nurtu, śledzę z rosnącym niepokojem doniesienia o pożarach trawiących Australię. Świat obiegły zdjęcia ludzi, całymi rodzinami i grupami koczujących na zadymionych plażach. W tle niebo zasnuwa krwawa łuna. Przejmujące zdjęcia i filmy pokazują dramatyczne kadry, gdy spanikowane i przerażone zwierzęta idą w ogień lub inne, gdy wolnożyjące zwierzęta u ludzi w domach szukają ratunku. Na łamach portalu zupelnieinnaopowiesc.com niejednokrotnie recenzowaliśmy książki poświęcone przyrodzie, roślinom i zwierzętom. Jakże mógłbym więc w tej sytuacji siedzieć i udawać, że nie słyszę, nie widzę i nie przemówić – pisze Jakub Hinc.

%d bloggers like this: