artykuł

Hity 2020 | Felietony i artykuły

6.

A ty, Betlejem | Śladami ewangelii [WIDEO]

24 grudnia 2019. Wigilia Bożego Narodzenia, ale i przypadająca w tym samym czasie Chanuka. Betlejem i Jerozolima w czasach, gdy taka wyprawa była jeszcze możliwa, ba!, nie trzeba było nawet jeszcze nosić maseczek.

  • Chanuka – z jakiej okazji obchodzi się święto, przypadające raz na kilka lat w tym samym terminie, co Boże Narodzenie?
  • Gdzie urodził się Jezus według ewangelii kanonicznych, a gdzie według apokryficznych?
  • Kiedy urodził się Jezus i dlaczego nie 2020 lat temu?

7.

Gdy rozum śpi, budzą się demony | Felieton Małgorzaty Żebrowskiej

Śnijmy nadal nasze sny, budujmy zamki z piasku. Bądźmy jak orkiestra na Titanicu, jak tańczący pasażerowie. Myślę, że nie warto się budzić, nie teraz, za pięć dwunasta. Już nie – pisze Małgorzata Żebrowska.

8.

Antologia „Wakacje od istnienia?” | Czytajcie online i za darmo

Aż sześćdziesięciu sześciu autorów i autorek (a także tłumaczy i tłumaczek) postanowiło wesprzeć swoimi tekstami antologię „Wakacje od istnienia?”, którą możecie przeczytać już teraz, online i za darmo. To wyraz wsparcia dla tych, którzy muszą pozostać w izolacji oraz dla tych, którzy nadal wykonują swoją pracę, często w utrudnionych warunkach. Zupelnieinnaopowiesc.com z radością wspiera tę inicjatywę swoim patronatem.  

9.

Zyga ze scenicznego serialu | Gliny z innej gliny, cz. I, reż. Łukasz Witt-Michałowski

W „Glinach z innej gliny”, wystawianych na teatralnych deskach Sceny In Vitro Centrum Kultury w Lublinie, co najmniej dwie rzeczy wydają się inspirujące – samo podejście reżysera do adaptacji opowiadania Roberta Ostaszewskiego, wykorzystującego kultową postać stworzoną przez Marcina Wrońskiego, jak i pomysł, by był to zaledwie pierwszy odcinek planowanego scenicznego serialu. Zapraszamy do lektury wrażeń z premierowego przedstawienia oraz tego, co powiedzieli nam o nim jego twórcy – pisze Przemysław Poznański.

10.

Lekcje z pandemii | Felieton Krzysztofa Domaradzkiego

Nie znam się na koronawirusie. Nie mam pojęcia, kiedy nam odpuści, jak ogromne spustoszenie pozostawi ani czy faktycznie zmieni porządek świata. Ale uświadomił mnie w kilku sprawach, które w dalece posuniętej naiwności postrzegałem inaczej. I chyba wolałbym, żeby tak pozostało – pisze Krzysztof Domaradzki.

%d bloggers like this: