artykuł

Hity 2020 | Felietony i artykuły

11.

Byłam dziewczyną Jokera | Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn), reż. Cathy Yan

„Ptaki nocy” to dobra zabawa, choć oczywiście głównie dla miłośników sci-fi i postaci z uniwersum DC, ale pod warstwą rozrywki kryje się głęboko feministyczne przesłanie, którego istotą jest metamorfoza, czy – jak czytamy w podtytule – emancypacja. Nie tylko Harley Quinn, ale wszystkich bohaterek – pisze Jakub Hinc.

12.

Wieczorek przy mikrofonie, czyli kobieta o dwóch twarzach | Felieton Anny Fryczkowskiej

USA, koniec lat 50., zamożna biała klasa średnia. Kobiety mają talie, wąskie spódnice i noszą szpilki od rana do nocy, więc raczej jeżdżą taksówkami niż chodzą. Wieczorem czekają, aż mąż zaśnie, a wtedy zmywają twarz, odklejają sztuczne rzęsy i zakładają lokówki. O świcie malują się, doklejają rzęsy, układają włosy i czekają, aż mąż się obudzi. A ten, przy odrobinie szczęścia, nigdy nie się dowie, że żona nie zawsze ma tak intensywnie czerwone usta i loki nie poddające się podmuchom wiatru – pisze Anna Fryczkowska.

13.

Trzech polskich pisarzy nominowanych do Nobla w 1969 roku | Nagrodę otrzymał Samuel Beckett

Jerzy Andrzejewski, Witold Gombrowicz i Jarosław Iwaszkiewicz byli nominowani 50 lat temu do literackiej Nagrody Nobla – wynika z odtajnionych akt w archiwach Akademii Szwedzkiej. Na liście ponad stu nazwisk znalazł się też m.in. J.R.R. Tolkien.

14.

W płytkiej kałuży, czyli „W głębi lasu” | Felieton Anny Fryczkowskiej

Rzecz to niebywała: Netflix ekranizuje bestseller Harlana Cobena na polskiej ziemi, polskimi siłami, po polsku, przetłumaczonego na polskie warunki. Więc W głębi lasu to sztos. A poza tym w głównej roli zagrał Grzegorz Damięcki, aktor jakoś długo przez film zaniedbywany, który do pełnej ekranowej chwały wrócił dopiero w wieku dojrzałym, grając mocno czarny charakter w Belfrze. Nie wiem dlaczego film go do tej pory nie lubił, choć przecież Grzegorz wydaje się dużo ciekawszy od swoich, bardziej masowo zatrudnianych, kuzynów. Wygląda jednak na to, że wreszcie znalazł się na serialowej fali. Niech tak trwa – pisze Anna Fryczkowska.

15.

Mieli szansę na literackiego Nobla, ale go nie dostali | Polacy nominowani do nagrody

Byli nominowani, ale musieli obejść się smakiem. Zobaczcie, kogo spośród naszych rodaków ominęła w latach 1901-1969 literacka nagroda Nobla. A już za tydzień poznamy nazwisko tegorocznego laureata – pisze Przemysław Poznański.

%d bloggers like this: