artykuł

Hity 2020 | Felietony i artykuły

16.

Wywłoka, czyli dziewczyny mogą lubić seks, ale tylko trochę | Felieton Anny Fryczkowskiej

Tyle mnie osób namawiało na oglądanie, że nie zliczę. Telewizyjna „Wyborcza” obwołała rzecz serialem roku. Na produkcję spadł deszcz nagród Emmy, a twórczyni serialu, a zarazem odtwórczyni głównej roli, po nakręceniu drugiego sezonu dostała zielone światło od Amazona i worek pieniędzy na kolejną dowolną produkcję. Moje oczekiwania wzrosły więc pod sufit. W takich sytuacjach po obejrzeniu następuje na ogół bolesne rozczarowanie. Tymczasem jednak przeżyłam olśnienie. Phoebe Waller-Bridge, rządzisz! – pisze Anna Fryczkowska.

17.

Żyjemy w czasach rozpaczy | Felieton Edyty Niewińskiej

Coraz częściej czuję się przytłoczona. Zmiany klimatu, plastik, czarne myśli, pożary na Syberii i w Australii, śmierć kolejnych gatunków zwierząt – to wszystko moja wina. Bo jem, żyję i konsumuję. Mimo, że od ponad dwudziestu lat pilnuję, żeby moja konsumpcja była jak najbardziej etyczna i less waste zanim jeszcze stało się to modne. Co ja właściwie mogę zrobić w tej sytuacji? – pisze Edyta Niewińska.

18.

Strategia błazna | Felieton Dawida Kornagi

Ostatnimi czasy rozmnożył się na socialach pewien typ autora, który zamienił autopromocję w egopromocję. Jakby gdzieś tam w środku czuł się niedoceniony, pal licho jego przeszłe czy przyszłe książki, ważne, by każdego dnia multiplikować swoje ego na różne sposoby. Pod byle pretekstem, za to regularnie, każdego dnia „cztery razy po dwa razy” daje znać o sobie. Albo o czymś czy kimś, by ostatecznie skupić uwagę na sobie, na swoim uniwersum zajebistości – pisze Dawid Kornaga.

19.

Czytelnictwo (lekko) w górę | Raport Biblioteki Narodowej

Drgnęło w górę czytelnictwo w Polsce. Niestety, zaledwie o dwa punkty procentowe w stosunku do badania przeprowadzonego rok wcześniej. Co oznacza, że aż 61 proc. Polaków nie przeczytało w 2019 roku ani jednej książki – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej.  

20.

20 książek o (nie)tolerancji | Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji wybraliśmy 20 książek, które mówią o szacunku dla ludzi, niezależnie od tego kim są, a także o tym do czego prowadzi traktowanie innych jako gorszych.

%d bloggers like this: