artykuł

Hity 2020 | Felietony i artykuły

21.

Nowa krucjata | Wychowane przez wilki (odc. 1-3), reż. Ridley Scott, Luke Scott

Wielka apokaliptyczna wojna niewiernych z wiernymi jako ostatnia z ziemskich krucjat oraz mit mesjasza, zbawiciela, który stać może się zarzewiem nowej krucjaty, pozaziemskiej – oto serial „Wychowane przez wilki” stworzony przez Aarona Guzikowskiego, a współprodukowany i współreżyserowany przez Ridleya Scotta. To opowieść, niosąca mało optymistyczną wizję ludzkości, która nawet po ucieczce z Ziemi zabiera w kosmos swoje traumy oraz przemoc, „genialne bestialstwo”, którym próbuje owe traumy zagłuszyć – pisze Przemysław Poznański.

22.

Hiszpanie czytają na potęgę | Korespondencja Edyty Niewińskiej

Od 2010 roku liczba czytających wzrosła o 5,2 proc., kwartalnie co najmniej jedną książkę czyta 68,5 proc. respondentów, rocznie średnio każdy z nich sięga po 10 książek. Zaskoczeni? I słusznie, bo to nie polskie dane, ale informacje z badania czytelnictwa w Hiszpanii za 2019 rok, opublikowane przez Federación de Gremios de Editores – pisze z Andaluzji Edyta Niewińska.

23.

Tęsknię do pisania | Spotkanie z Olgą Tokarczuk

– Tęsknię do momentu sprzed Nobla, kiedy człowiek był rozmyty, niewinny, niezaszufladkowany. Bo choć we mnie nic się nie zmieniło, to zmienił się świat wokół mnie – mówiła Olga Tokarczuk podczas spotkania w Centrum Premier Czerska 8/10 – pisze Przemysław Poznański.

24.

Pierwszy zwiastun „Diuny” Denisa Villeneuve’a | Premiera filmu 18 grudnia [EDIT: premiera w październiku 2021]

Pierwszy zwiastun niecierpliwie wyczekiwanej nowej adaptacji filmowej „Diuny” Franka Herberta w reżyserii Denisa Villneuve’a to przede wszystkim wizualny fajerwerk. Miłośników książki raczej niczym nie zaskoczy, za to może zachwycić rozmachem i hipnotyzującym nastrojem.

25.

Tęsknota za wolnością, czyli ucieczka | Felieton Anny Fryczkowskiej

Dziewiętnastoletnia chasydka Esti wchodzi do berlińskiego jeziora Groser Wannsee. Wokół ludzie w kąpielówkach i bikini pływają, wygłupiają się, uprawiają sporty wodne, tymczasem ona, nie zdejmując długiej spódnicy, zabudowanej po szyję bluzki i cielistych rajstop, wchodzi coraz głębiej i głębiej, z powagą i determinacją, jakby chciała się utopić. Aż wreszcie zanurza się w wodzie z głową, dokonując symbolicznego oczyszczenia. Po czym zdejmuje perukę, którą nosi od momentu, gdy po ślubie rytualnie ogolono jej włosy i puszcza ją z falami. Wychodzi z jeziora jako nowa osoba, zdeterminowana, by sobie wszystko poukładać na nowo. O serialu „Unorthodox” pisze Anna Fryczkowska.  

%d bloggers like this: