artykuł

Co czytaliście i oglądaliście najchętniej? | Ranking września 2022

O czym najchętniej czytaliście we wrześniu na zupelnieinnaopowiesc.com? Co najczęściej oglądaliście na naszym kanale YT? Zobaczcie wrześniowe TOP20!

1.

PIOTR KOŚCIELNY, DECYZJA – recenzja książki

Piotr Kościelny pokazuje nam w „Decyzji” bolesną rzeczywistość codziennej domowej przemocy, w której ofiarami padają kobiety i dzieci. Rzeczywistość, której niejednokrotnie wolimy nie dostrzegać, choć rozgrywa się przecież tuż obok nas.

2.

Sitwa | Andrzej Dziurawiec, Płonące ambony

Andrzej Dziurawiec zabiera nas w „Płonących ambonach” do świata, w którym nie liczy się sprawiedliwość i ludzkie życie. Liczy się interes grupy ludzi, sitwy, powiązanej gęstą siecią zależności i układów – pisze Przemysław Poznański.

3.

#czyterazmniesłyszysz | Elif Shafak, Wyspa zaginionych drzew

„Wyspa zaginionych drzew” Elif Shafak jest poruszającą opowieścią o miłości w czasach pogromów, takiej miłości, która może przetrwać mimo największych przeciwieństw. Ale jest to też książka o pamięci niesionej przez pokolenia i nie to nie tylko przez ludzi – pisze Jakub Hinc.

4.

Siła kobiet | Robert Ostaszewski, Tysiąc ciętych róż

„Tysiąc ciętych róż” to wrzucona w ramy rasowego kryminału opowieść o kobietach, szukających w sobie siły, by przetrwać w świecie gardzących nimi mężczyzn. O najnowszej powieści Roberta Ostaszewskiego pisze Przemysław Poznański.

5.

Prometeusz, który nie uratował Imperium | Wojciech Dutka, Apostata

Przedstawiając świat widziany oczami Ammianusa Marcellinusa – jednego z ostatnich wielkich historyków świata antycznego, a zarazem podróżnika i żołnierza – Wojciech Dutka opowiada de facto o ostatnim cesarzu rzymskim, który ośmielił się nie być chrześcijaninem. O powieści „Apostata” pisze Jakub Hinc.

6.

Swawole, zbrodnia, miłość i groza | Adam Mickiewcz, Ballady i romanse | #RokRomatyzmuPolskiego

Zbrodnia, zdrada, nieszczęśliwa miłość, wreszcie prawdziwa groza. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – manifest polskiego romantyzmu – wciąż zasługują na to, by nawet po dwustu latach od publikacji, być lekturą, po którą się sięga na co dzień, a nie tylko „dziełem wieszcza”, wyciąganym z lamusa z okazji Narodowego Czytania – pisze Przemysław Poznański.

7.

Długa droga | Bernardine Evaristo, Manifest

„Manifest” Bernardine Evaristo jest świadectwem nieustępliwości, która możliwym czyni to, co wydawałoby się pozornie nieosiągalne. Dotyczy to tak samo życia i kariery pisarki, która została pierwszą czarną laureatką Bookera, jak i długiej drogi, którą przeszło zmieniające się na jej oczach społeczeństwo – pisze Przemysław Poznański.  

8.

Niewolnicy marzeń | Sarah Berman, Nie nazywaj tego kultem

Reportaż Sarah Berman „Nie nazywaj tego kultem” to opowieść o systemowej manipulacji, poniżaniu i wykorzystywaniu, żerujących na naturalnej potrzebie samodoskonalenia i obietnicy sukcesu. Na obietnicy spełnienia marzeń – pisze Przemysław Poznański.

9.

Skarb z szuflady | Zbigniew Nienacki, Wąż morski

Ten, nigdy nie wydany w formie książki, rasowy kryminał Zbigniewa Nienackiego jest swego rodzaju „dorosłym Samochodzikiem”, w którym gęsto ściele się trup, ale chodzi też o ratowanie zabytków polskiej kultury i historii przed zakusami przebiegłych złodziei – o „Wężu morskim” pisze Przemysław Poznański.

10.

Pożegnanie z Mockiem | Marek Krajewski wydaje ostatni tom z kultowym bohaterem

„Żegnam się z Eberhardem Mockiem” – napisał w mediach społecznościowych Marek Krajewski. Kultowy bohater odchodzi na literacką emeryturę po niemal ćwierćwieczu rozbudzania wyobraźni miłośników kryminałów retro.

11.

Pan Czytnik | Felieton Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi

Gdziekolwiek idę, zawsze chcę mieć dostęp do książek. Czytnik stał się dla mnie nie tyle czymś modnym, ile koniecznym, niezbędnym w kontekście życia i pisania – pisze we wrześniowym felietonie Dawid Kornaga.

12.

Skarb z Desy | Zbigniew Nienacki, Laseczka i tajemnica

„Laseczka i tajemnica” Zbigniewa Nienackiego wrzuca nas w sam środek ponurej kryminalnej intrygi, której etapy wyznaczane są kolejnymi morderstwami. Intrygi zahaczającej tak o historię sztuki, jak i o ciemne karty historii naszego kraju, a przy tym eksplorującej brudne zakamarki ludzkiego umysłu – pisze Przemysław Poznański.

13.

Nasze lęki | Michał Śmielak, Postrach

Świat karmi bohaterów powieści „Postrach” Michała Śmielaka lękiem. To on jest początkiem drogi, na końcu której czeka śmierć.

14.

Odwaga i upór | Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy, odc. 1,2, reż. J. A. Bayona

W obronie Dobra liczy się nie tylko odwaga, ale i nieustępliwość wyrażająca się w świadomości, że prawdziwe Zło nigdy nie przemija raz na zawsze – o „Władcy Pierścieni: Pierścieniach Władzy” pisze Przemysław Poznański.

15.

Jej Wysokość Lilibet | Elżbieta II w kulturze

Nie była tylko królową, ale i ikoną, postacią, którą chętnie portretowano w literaturze i filmie. Ona sama nie wahała się nawet osobiście wystąpić u boku… Jamesa Bonda i Misia Paddingtona. Zmarła brytyjska władczyni Elżbieta II.

16.

Uciekinier | Gwiezdne wojny: Andor, odc. 1-3, reż. Toby Haynes

Pierwsze trzy odcinki serialu „Gwiezdne wojny: Andor” to zaledwie wstęp do właściwej historii przyszłego szpiega Rebelii. A zarazem opowieść o korzeniach buntu przeciw tłamszącemu wolność Imperium.

17.

„Buszujący w zbożu” za 225 000 funtów | Egzemplarz trafił na aukcję w Londynie

Opatrzony dedykacją egzemplarz „Buszującego w zbożu” J. D. Salingera zostanie wystawiony w tym tygodniu na aukcji. Cena wywoławcza to… 225 tys. funtów.

18.

Jakub Nowak o powieści „To przez ten wiatr” | Powieść pod naszym patronatem

Dziki Zachód i romans nieoczywisty. Już 28 września nakładem Wydawnictwa Powergraph ukaże się powieść Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”. Przeczytajcie, co autor mówi nam o książce, którą objęliśmy patronatem.

19.

Hanna Cygler o „Córkach tęczy” | Byliśmy na premierze

– Chciałam pokazać, że ludzie, niezależnie od tego, gdzie żyją, są tacy sami i na bardzo podstawowym poziomie borykają się z takimi samymi problemami – mówiła podczas warszawskiej premiery swojej powieści „Córki tęczy” Hanna Cygler, która obchodzi w tym roku 25-lecie twórczości.

20.

Co nam obca moc wydarła | 275 lat temu urodził się autor polskiego hymnu | #rokWybickiego

Jego słowa były z czasem zmieniane, zwrotki wyrzucane lub przestawiane – ale hymn Polski wciąż towarzyszy nam z okazji świąt czy istotnych wydarzeń. Autor tekstu, pisarz, poeta, polityk, Józef Wybicki, urodził się 275 lat temu. Obchodzimy Rok Wybickiego. 

%d bloggers like this: