artykuł nasz patronat wywiad

Jakub Nowak o powieści „To przez ten wiatr” | Powieść pod naszym patronatem

Dziki Zachód i romans nieoczywisty. Już 28 września nakładem Wydawnictwa Powergraph ukaże się powieść Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”. Przeczytajcie, co autor mówi nam o książce, którą objęliśmy patronatem.

Wydawca książki Jakuba Nowaka opisuje ją jako nowoczesny western, który burzy mity narodowe i strąca z cokołów legendarne postaci. I przywraca im ludzki wymiar. „To przez ten wiatr” to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta jest na faktach, lecz pozostawia furtkę dla wyobraźni i przemyśleń o tym, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.

Modrzejewska z Sienkiewiczem

Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy, do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.

Jakub Nowak: Niezagospodarowana historia

– Wiedziałem o tym, że Helena Modrzejewska na początku swojej kariery w Stanach Zjednoczonych miała kontakt z Henrykiem Sienkiewiczem. Ale nie miałem pojęcia o ich szalonym, wariackim projekcie wyjazdu na farmę. Projekcie ludzi, którzy potem stanowili elitę amerykańskiego teatru i polskiej literatury, a po Noblu też światowej. Gdy usłyszałem o tych wydarzeniach po raz pierwszy, od razu uznałem, że to fantastyczna historia, która mimo to nie została dotąd zagospodarowana literacko czy nawet popkulturowo – mówi nam Jakub Nowak.

Jakub Nowak, fot. /kolaż: Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

O tym wątku z życia Modrzejewskiej wspomniała wcześniej tylko Susan Sontag w swojej nagrodzonej National Book Award powieści „W Ameryce”. – Gdy dowiedziałem się o tym, przestraszyłem się, czy jest jeszcze jakieś miejsce dla mnie. Ale po lekturze okazało się że u niej epizod z farmą jest tylko małym fragmentem całej opowieści – zaznacza autor.

Punkt widzenia

Przy pisaniu wykorzystał Jakub Nowak m.in. autobiografię Modrzejewskiej, jej listy do matki i do męża. Sięgnął też po reportaże Senkiewicza z podróży po Ameryce.

– Amerykanie mają tendencję do skrupulatnego dokumentowania swojej historii, więc materiałów było dużo. Ostatecznie wykorzystałem tylko część z tego, co udało się mi się zgromadzić – przekonuje autor.

Jak zaznacza, większy problem miał z decyzją dotycząca tego, czyją opowieść powinien przedstawić.

– Iść bardziej za Heleną Modrzejewską czy za Henrykiem Sienkiewiczem? To był dylemat, który postanowiłem rozwiązać kompromisowo. Postanowiłem pokazać oba punkty widzenia, a nawet więcej: podążam bowiem w mojej powieści i za kilkorgiem bohaterów, bohaterek – mówi nam Jakub Nowak.

Premiera książki 28 września 2022.

Kup na Empik.com

%d bloggers like this: