artykuł nasz patronat wywiad

Jakub Nowak o powieści „To przez ten wiatr” | Powieść pod naszym patronatem

Dziki Zachód i romans nieoczywisty. Już 28 września nakładem Wydawnictwa Powergraph ukaże się powieść Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”. Przeczytajcie, co autor mówi nam o książce, którą objęliśmy patronatem.

Wydawca książki Jakuba Nowaka opisuje ją jako nowoczesny western, który burzy mity narodowe i strąca z cokołów legendarne postaci. I przywraca im ludzki wymiar. „To przez ten wiatr” to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta jest na faktach, lecz pozostawia furtkę dla wyobraźni i przemyśleń o tym, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.

Modrzejewska z Sienkiewiczem

Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy, do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.

Jakub Nowak: Niezagospodarowana historia

– Wiedziałem o tym, że Helena Modrzejewska na początku swojej kariery w Stanach Zjednoczonych miała kontakt z Henrykiem Sienkiewiczem. Ale nie miałem pojęcia o ich szalonym, wariackim projekcie wyjazdu na farmę. Projekcie ludzi, którzy potem stanowili elitę amerykańskiego teatru i polskiej literatury, a po Noblu też światowej. Gdy usłyszałem o tych wydarzeniach po raz pierwszy, od razu uznałem, że to fantastyczna historia, która mimo to nie została dotąd zagospodarowana literacko czy nawet popkulturowo – mówi nam Jakub Nowak.

Jakub Nowak, fot. /kolaż: Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

O tym wątku z życia Modrzejewskiej wspomniała wcześniej tylko Susan Sontag w swojej nagrodzonej National Book Award powieści „W Ameryce”. – Gdy dowiedziałem się o tym, przestraszyłem się, czy jest jeszcze jakieś miejsce dla mnie. Ale po lekturze okazało się że u niej epizod z farmą jest tylko małym fragmentem całej opowieści – zaznacza autor.

Punkt widzenia

Przy pisaniu wykorzystał Jakub Nowak m.in. autobiografię Modrzejewskiej, jej listy do matki i do męża. Sięgnął też po reportaże Senkiewicza z podróży po Ameryce.

– Amerykanie mają tendencję do skrupulatnego dokumentowania swojej historii, więc materiałów było dużo. Ostatecznie wykorzystałem tylko część z tego, co udało się mi się zgromadzić – przekonuje autor.

Jak zaznacza, większy problem miał z decyzją dotycząca tego, czyją opowieść powinien przedstawić.

– Iść bardziej za Heleną Modrzejewską czy za Henrykiem Sienkiewiczem? To był dylemat, który postanowiłem rozwiązać kompromisowo. Postanowiłem pokazać oba punkty widzenia, a nawet więcej: podążam bowiem w mojej powieści i za kilkorgiem bohaterów, bohaterek – mówi nam Jakub Nowak.

Premiera książki 28 września 2022.

Kup na Empik.com

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading