artykuł

Co czytaliście i oglądaliście najchętniej? | Ranking sierpnia 2022

O czym najchętniej czytaliście w sierpniu na zupelnieinnaopowiesc.com? Co najczęściej oglądaliście na naszym kanale YT? Zobaczcie sierpniowe TOP20!

1.

Helsinki śladami powieści „Plac Senacki 6 PM” Vincenta V. Severskiego

W powieści „Plac Senacki 6 PM” wyłożyłem prawie wszystko to, co wiedziałem o Finlandii, Helsinkach. A jestem z tym miejscem związany prawie wyłącznie zawodowo – mówi Vincent V. Severski, były oficer wywiadu, autor bestsellerowych książek szpiegowskich. Zobaczcie nasz filmowy spacer śladami powieści.

2.

Nie tylko Salman Rushdie | Kto nienawidzi pisarzy?

Zaatakowany nożem pisarz Salman Rushdie nie jest ani pierwszym, ani z pewnością ostatnim z ludzi pióra, prześladowanych przez autorytarne reżimy i wysługujących się im fanatyków otumanionych ideologią nienawiści, którzy jeśli w ogóle sięgają po książki, to po to, by je palić – pisze Przemysław Poznański.

3.

Księga marzeń | Anthony Doerr, Miasto w chmurach

„Miasto w chmurach” Anthony’ego Doerra to epicka opowieść o wyrzutkach, którzy znajdują w sobie determinację, by snuć marzenia mimo otaczającej ich destrukcji i mimo braku nadziei – pisze Przemysław Poznański. 

4.

Natasha Lester: Inspiruje mnie historia, potem puszczam wodze wyobraźni | Rozmawia Przemysław Poznański

Napisałam tę powieść aby rzucić światło na Rose Valland, na mało znaną historię tej kobiety, która podczas wojny z narażeniem życia ratowała dzieła sztuki – mówi Natasha Lester, bestsellerowa pisarka, autorka powieści „Dom na Riwierze”. Rozmawia Przemysław Poznański.

5.

Cel: Charków | Serhij Żadan w Warszawie

W dzień Charków to spokojne, słoneczne miejsce, a w nocy zmienia się w cel. Wtedy każdy może zginąć od rosyjskiej rakiety – mówił w Warszawie Serhij Żadan, pisarz, peta, autor „Internatu”. Dziś spotkanie w Krakowie, w sobotę – w Lublinie.

6.

Diagnoza | Helga Flatland, Ostatni raz

Słowo „diagnoza” staje się w powieści „Ostatni raz” Helgi Flatland kluczem. To bowiem próba rozpoznania rodzinnych zależności, zaszłości, pretensji, które długo chowane wybuchają nagle, gdy faktem staje się inna diagnoza: choroby nowotworowej – pisze Przemysław Poznański.

7.

Dziennik Boga, pamiętnik Hioba | Dave Cullen, Columbine. Masakra w amerykańskim liceum

Jest to opowieść o zbyt długo ukrywanej prawdzie, o mitach stanowiących pożywkę dla późniejszych masakr i o legendach – czy to tych o krwawej zemście szkolnych outsiderów, czy tych o pierwszej od czasów reformacji męczennicy za wiarę. O książce „Columbine. Masakra w amerykańskim liceum” Dave’a Cullena – pisze Jakub Hinc.

8.

Zgubne pozory | Piotr Bojarski, Mora

Piotr Bojarski daje nam w powieści „Mora” – kolejnym tomie retrokryminałów z komisarzem Kaczmarkiem – opowieść o nadmiernym ufaniu pozorom, które stać się mogą źródłem nie tylko nieporozumień, ale i nienawiści, a nawet zbrodni – pisze Przemysław Poznański.

9.

Lalka, Faraon i Antek z wiatrakami | 175 lat temu urodził się Bolesław Prus

Joseph Conrad powiedział o nim, że jest „lepszy niż Dickes”, był wizjonerem na miarę Verne’a i Wellsa, wnikliwym obserwatorem, obdarzonym absolutnym słuchem na problemy społeczne. Wróżono mu Nagrodę Nobla, której jednak nigdy nie dostał. 175 lat temu urodził się Bolesław Prus, najbardziej „warszawski” spośród pisarzy – pisze Jakub Hinc.

10.

Fasada i wnętrze | Marcin Wroński, Ryngraf, reż. Łukasz Witt-Michałowski

Łukasz Witt-Michałowski, reżyser „Ryngrafu”, przenosi nas w świat wykreowany przez Marcina Wrońskiego, dając opowieść o sile determinacji w obronie najbliższych, zderzonej z aparatem obłudy, propagandy i zakulisowych politycznych rozgrywek. I – co może najważniejsze – przekłada przy tym po mistrzowsku język literackiego pierwowzoru na język teatru.

11.

Julia Więdłocha, tłumaczka Tokarczuk, Lema, Sapkowskiego: Jestem szczęściarą | Rozmawia Sylwia Sørensen

Jestem szczęściarą, bo mogłam przetłumaczyć książki, które osobiście bardzo lubię. Chcę pracować nad publikacjami, które według mnie są interesujące i które w dodatku wniosą coś nowego na norweski rynek czytelniczy – mówi Julia Więdłocha, tłumaczka prozy Olgi Tokarczuk, Stanisława Lema, Andrzeja Sapkowskiego i Zofii Nałkowskiej na język norweski. Rozmawia Sylwia Sørensen.

12.

Jennifer Croft, tłumaczka Olgi Tokarczuk, pisarka: Przetłumaczyć, to napisać nowe dzieło | Rozmawia Małgorzata Żebrowska

Gdy tłumaczę, identyfikuję się jako współautorka książki. Chcę również, aby tłumacze mojej prozy wzięli taką samą odpowiedzialność za wybrane przez siebie słowa – mówi Jennifer Croft*, pisarka, tłumaczka prozy Olgi Tokarczuk, nagrodzona The Man Booker International Prize za przekład „Biegunów”. Rozmawia Małgorzata Żebrowska.

13.

31 sierpnia | Felieton Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi

Co rok każdy z nas przeżywa swój indywidualny koniec lata. Choć może nie aż tak jak ja, na rozhisteryzowanym cokolwiek „przesadyzmie”, że oto z początkiem września to tylko przywdziać… kożuch pokutny i czekać na długą zimę – pisze w sierpniowym felietonie Dawid Kornaga.

14.

Skarb Baldaricha-Bałdrzycha | Zbigniew Nienacki, Zabójstwo Herakliusza Pronobisa, Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja | #pansamochodzik

Drukowane w odcinkach w 1958 roku „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa” Zbigniewa Nienackiego to opowieść o pasji, która wygrywa z zawiścią, a nawet śmiercią. Późniejsza o czterdzieści lat przeróbka książki, spod pióra Jerzego Ignaciuka to książka, która miała za zadanie kontynuować „Samochodzikową” serię, mimo śmierci jej twórcy – pisze Przemysław Poznański.

15.

Skarb wyspy La Jauja | Zbigniew Nienacki, Pan Samochodzik i człowiek z UFO | #pansamochodzik

Nie tylko brak tu wehikułu, ale i wiodącej roli narratora, są za to Karaiby i sensacyjna fabuła z elementami SF. „Pan Samochodzik i człowiek z UFO” Zbigniewa Nienackiego to powieść tak inna od wcześniejszych w tym cyklu, że można ją nawet śmiało uznać za standalone – pisze Przemysław Poznański.

16.

Ukryty skarb | Zbigniew Nowicki, Związek Poszukiwaczy Skarbów

W tym nigdy niepublikowanym w formie książki faktycznym prozatorskim debiucie Zbigniewa Nowickiego (Nienackiego) mamy wyraźną zapowiedź tego, co interesowało go potem w „Samochodzikach” – przygodę nierozerwalnie związaną z odnajdywaniem skarbów historii i kultury – o „Związku Poszukiwaczy Skarbów” pisze Przemysław Poznański.

17.

Widmo sukcesji | Ród Smoka, odc. 1, reż. Miguel Sapochnik

„Ród Smoka” według prozy George’a R.R. Martina jest opowieścią o umowności władzy, trwającej zaledwie dopóty, dopóki ktoś nie zakwestionuje praw, na jakich się opiera, w tym prawa do sukcesji – pisze Przemysław Poznański.

18.

Co czytać czekając na misję Artemis 1 | Osiem książek nie tylko o Srebrnym Globie

Rozczarowani odwołaniem misji Artemis 1, która zmierzać miała w stronę Księżyca? Nic straconego – do misji prędzej czy później dojdzie, a tymczasem wybraliśmy osiem lektur, które pozwolą Wam poczuć się jak na statku kosmicznym.

19.

Ona, on i „oblężona twierdza” | Gaja Grzegorzewska, Selkis

Gaja Grzegorzewska zabiera nas w daleką przyszłość i głęboki kosmos, by eksplorować granice „człowieczeństwa”. Nie tego zadekretowanego w często opresyjnym prawie, ale tego, które na to miano w istocie zasługuje – o „Selkis” pisze Przemysław Poznański.

20.

Moralność w praktyce |  Barbara Woźniak, Niejedno

Barbara Woźniak mówi nam w powieści „Niejedno” o odchodzeniu ojca, widzianym z perspektywy syna. Ale bardziej nawet o codziennej degradacji w człowieku tego, co ludzkie, przy jednoczesnej dehumanizacji systemu ochrony zdrowia – pisze Małgorzata Żebrowska.

%d bloggers like this: