artykuł

„Buszujący w zbożu” za 225 000 funtów | Egzemplarz trafił na aukcję w Londynie

Opatrzony dedykacją egzemplarz „Buszującego w zbożu” J. D. Salingera zostanie wystawiony w tym tygodniu na aukcji. Cena wywoławcza to… 225 tys. funtów.

„Buszujący w zbożu” (The Catcher in the Rye) to opublikowana w 1951 roku opowieść o siedemnastoletnim Holdenie Caulfieldzie, wydalonym z prywatnej szkoły średniej z internatem, który wyrusza do Nowego Jorku, by przez kilka dni wędrować po tym mieście. Powieść jest odbierana jako studium stanów depresyjnych, opowieść o niewinności i poszukiwaniu tożsamości. 

Powieść od razu odniosła sukces. Salinger nie chciał, by na jego pracy zarabiali znajomi, dlatego egzemplarze pierwszego wydania z jego autografem należą do rzadkości, a do sprzedaży książki z dedykacją doszło dopiero po śmierci pisarza, w 2010 roku. Cena książki wyniosła 65 tys. funtów.

Egzemplarz wystawiony teraz na aukcji przez firmę Peter Harrington Books w londyńskiej Saatchi Gallery posiada dedykacje dla przyjaciół rodziny, umieszczoną na pierwszej wyklejce: „Dla Charlesa Kirtza z dobrymi życzeniami od JD Salingera (dodatkowe pozdrowienia dla Ady i Victora od Sonny’ego Salingera) Nowy Jork 10/18/56″ („To Charles Kirtz with each good want from JD Salinger (further greetings to Ada and Victor from Sonny Salinger) New York 10/18/56”).

Aukcja w dniach 15-18 września. Egzemplarz wyceniono na 225 tys. funtów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: