artykuł

Hongkong: autorzy książek dla dzieci skazani na więzienie | Za opowieść o owcach i wilkach

Pięcioro autorów książek dla dzieci, opowiadających o wiosce owiec stawiających opór tyranii wilków zostało w sobotę skazanych w Hongkongu za publikowanie „wywrotowych treści”.

Cykl „Owcza wioska”

Man-ling Lai, Melody Yeung, Sidney Ng, Samuel Chan i Tsz-ho Fong zostali aresztowani w lipcu 2021 roku, a w sobotę w ich sprawie zapadł wyrok: otrzymali kary 19 miesięcy pozbawienia wolności. Ich książki zostały uznane przez sąd za „obrazoburcze” i zastosowano wobec nich przepisy z 1938 roku, czyli z czasów kolonialnych. Zarzucono im „spisek mający na celu drukowanie, publikowanie, rozpowszechnianie, wyświetlanie i powielanie wywrotowych treści”. 

Oskarżeni, młodzi logopedzi z General Union of Hong Kong Logopedists nie przyznali się do winy. Ich zdaniem książki skłaniają dzieci do takiego przestrzegania prawa, które nie jest wyrazem ślepego posłuszeństwa i nie wynika ze strachu.

O czym są książki? „Owcza wioska” (羊村 “yáng cūn”) to m.in. opowieść o owcach, które uciekają łodzią przed wilkami, ale zostają schwytane i wysłane do więzienia. Zdaniem oskarżycieli miało to być nawiązanie do dwunastu prodemokratycznych działaczy z Hongkongu, zatrzymanych w 2020 roku na wodach chińskich podczas próby ucieczki na Tajwan, co było pokłosiem demonstracji sprzeciwiających się ustawie zakładającej prawo do ekstradycji obywateli Hongkongu do Chińskiej Republiki Ludowej.

Inna z książek opowiada o próbie wyrzucenia wilków z owczej wioski, jako śmiecących i niebezpiecznych, co miałoby być aluzją do apeli opozycji, nawołującej do zamknięcia w 2020 roku granicy z Chinami kontynentalnymi w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.  

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: