artykuł

Pożegnanie z Mockiem | Marek Krajewski wydaje ostatni tom z kultowym bohaterem

„Żegnam się z Eberhardem Mockiem” – napisał w mediach społecznościowych Marek Krajewski. Kultowy bohater odchodzi na literacką emeryturę po niemal ćwierćwieczu rozbudzania wyobraźni miłośników kryminałów retro.

„Proszę Państwa, składam bardzo ważne oświadczenie, jedno z ważniejszych w mojej literackiej biografii: żegnam się z Eberhardem Mockiem. Jesienią 1997 roku kończyłem powieść „Śmierć w Breslau”, a tej jesieni, po 25 latach, mówię Eberhardowi pożegnalne „Vale!” (bądź zdrów, żegnaj) – pisze Marek Krajewski w mediach społecznościowych. I dodaje: „Ciekaw jestem, czy uznają Państwo, że godnie się pożegnałem z moim bohaterem i przyjacielem”.

Mock czytany i nagradzany

Eberhard Mock pojawił się po raz pierwszy w powieści „Śmierć w Breslau”, wydanej w 1999 roku, ale napisanej już w 1997. Powieść stała się bestsellerem i rozbudziła zainteresowanie kryminałem w odsłonie retro. Od tej pory ukazało się trzynaście powieści z tym bohaterem w głównej roli, m.in. „Festung Breslau” (2005), „Dżuma w Breslau” (2007), „Głowa Minotaura” (pierwszy tom, w którym pojawia się Edward Popielski, lwowski komisarz, 2009), a także opowiadających o młodości bohatera książkach „Mock” (2016), „Mock. Ludzkie zoo” (2017) czy „Mock. Pojedynek” (2018).

Seria zdobyła setki tysięcy czytelników, książki były tłumaczone na ponad dwadzieścia języków, autor zdobył też za nie prestiżowe nagrody (m.in. Paszport „Polityki” za godny podziwu warsztat pracy, który pozwolił wskrzesić międzywojenny Wrocław), Nagrodę Wielkiego Kalibru, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”).

Mock inspirujący

Powieści Krajewskiego stały się inspiracja dla innych autorów, takich jak Piotr Bojarski, autor poznańskiej serii z komisarzem Kaczmarkiem (np. „Mora”, 2022), Krzysztof Bochus, autor m.in. serii gdańskiej z radcą Abellem (np. „Miasto duchów”, 2019), Ryszard Ćwirlej z cyklem o komisarzu Ficherze (np. „Wszyscy słyszeli jej krzyk”, 2021) Bohdan Głębocki z serią „Musza Góra”, Grzegorz Kalinowski i jego „Śmierć frajerom”, Grzegorz Skorupski z cyklem o prokuratorze Adamie Karskim (np. „Dłonie śmierci”, 2019) czy Marcin Wroński, autor dziesięciotomowej serii o Zydze Maciejewskim.   

Mock na pożegnanie

Nadchodząca, czternasta powieść z Mockiem, „Błaganie o śmierć” rozgrywa się w 1919 roku. Jak pisze autor, jest to czas, gdy wszechobecna powojenna bieda dusi Republikę Niemiecką (zwaną Weimarską). „Trzydziestosześcioletni funkcjonariusz obyczajowego wydziału IIIb prezydium policji Eberhard Mock mieszka w małym pokoiku na pięterku wraz z marudnym, nieznośnym ojcem na dalekim wrocławskim osiedlu Księże Małe (Klein Tschansch). Pije ponad miarę, utrzymuje kontakty z przemytnikami i zadaje się — niby z zawodowych powodów — z kobietami lekkich obyczajów. Jedna z nich, Herta Rossenbach, szczególnie zapada Ebiemu w serce, ale przed zalewem tego uczucia broni się zażarcie, wznosząc tamę ze stereotypów i przesądów dotyczących kobiet tej profesji. Owa zapora zostaje rozerwana, gdy zostaje uprowadzona Bettina, niespełna roczna córeczka Herty. Mock jest zdecydowany znaleźć małą za wszelką cenę, a potem zastąpić jej ojca. Wszystkie tropy prowadzą do luksusowego świata wrocławskich oligarchów”.

Powieść ukaże się 12 października.

Przeczytaj także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: