artykuł

Zmarł Rutger Hauer | Aktor znany z filmu „Blade Runner” miał 75 lat

Zmarł holenderski aktor Rutger Hauer, laureat Złotego Globu, któremu największą sławę przyniosła rola Roya Batty’ego w filmie Ridleya Scotta „Łowca Androidów” według prozy Philipa K. Dicka. Miał 75 lat.

Rutger Hauer w filmie „Blade Runner”, fot. materiały prasowe

Rutger Hauer zmarł 19 lipca, ale dziś o śmierci poinformował jego agent. Nazywany holenderskim Paulem Newmanem, był nie tylko aktorem, ale także scenarzystą, producentem i reżyserem. Debiutował w Holandii na przełomie lat 60. i 70., gdzie zagrał choćby w „Żołnierzu Orańskim”, ale szybko pojawiły się pierwsze propozycje z Hollywood. Rutger Hauer zagrał m.in. drugoplanową rolę terrorysty Wulfgara w filmie sensacyjnym „Nocny jastrząb”, w „Zaklętej w sokoła” zagrał u boku Michelle Pfeiffer. Wcielił się też w psychopatycznego mordercę, Johna Rydera w thrillerze „Autostopowicz”. W 1987 roku wystąpił w nagrodzonym dwoma Złotymi Globami (z czego jeden przypadł właśnie jemu) filmie „Ucieczka z Sobiboru” (u boku Joanny Pacuły).

Największą popularność (choć nie od razu) przyniosła mu rola Batty’ego, Naxusa-6, przywódcy replikantów w postapokaliptycznym obrazie Ridleya Scotta „Łowca Androidów” (Blade Runner) z 1982 r., opartego na książce Philipa JK. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach”. Obraz został doceniony dopiero po latach, gdy kolejne pokolenie widzów „odkryło” go na kasetach wideo. Rutger Hauer podkreślał, że to on, a nie scenarzyści, był autorem bodaj najsłynniejszej kwestii w filmie: „All these moments will be lost in time…like tears in rain”. W ostatnich latach Rutger Hauer zagrał m.in. w filmach „Batman. Początek”, „Cin City: Miasto grzechu”, „Bracia Sisters” oraz w obrazie Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”.

Zobacz także

%d