In Memoriam

Nie żyje Jean-Luc Godard | Wybitny francuski reżyser miał 91 lat

Nie żyje Jean-Luc Godard. Wybitny francuski reżyser, przedstawiciel francuskiej Nowej Fali, twórca „Do utraty tchu”, miał 91 lat.

Jean-Luc Godard, fot.Gary Stevens/Wikimedia Commons

Jean-Luc Godard urodził się 3 grudnia 1930 roku w Paryżu. Był reżyserem, scenarzystą i krytykiem filmowym. W 1960 roku zrealizował film „Do utraty tchu” (À bout de souffle), który przyniósł mu wielki sukces i stał się jednym z założycielskich filmów francuskiej Nowej Fali (Nouvelle Vague). W tym czasie kręcił nawet kilka filmów rocznie.

Był twórcą kompletnym: nie tylko reżyserował swoje filmy, ale tworzył tez do nich scenariusze, a nawet montował, a od czasu do czasu pojawiał się też na ekranie.

Zrealizował m.in. filmy „Kobieta jest kobietą” (Une Femme est une femme, 1961), „Pogarda” (Le Mépris, 1963), „Szalony Piotruś (Pierrot le fou, 1965).

Wiele z filmów Godarda stało się wyzwaniem dla tradycyjnej konwencji kina Hollywood, a także francuskej „tradycji jakości”. Jako reżyser jest często uważany za jednego z najbardziej ekstremalnych lub radykalnych przedstawicieli Nowej Fali. Jego filmy są odzwierciedleniem jego politycznych ideologii, jak również jego znajomości historii filmu. Jego filmy często odwołują się do egzystencjalizmu.

W 2002 roku w plebiscycie magazynu filmowego „Sight  & Sound” krytycy umieścili Godarda na trzecim miejscu w rankingu dziesięciu reżyserów wszech czasów – po Orsonie Wellesie i Alfredzie Hitchcocku. Był laureatem Złotego Lwa festiwalu w Wenecji za film „Imię: Carmen” (Prénom Carmen) i Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za „Alphaville”. Sześciokrotnie nominowano go do Złotej Palmy w Cannes. W 1987 roku otrzymał honorowego Cezara, a w 2011 honorowego Oscara. Jean-Luc Godard zmarł 13 września 2022 w Szwajcarii, decydując się na „wspomagane samobójstwo”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: