artykuł

Hity I kwartału 2022 | Co najchętniej czytaliście i oglądaliście na zupelnieinnaopowiesc.com

Co najchętniej czytaliście na zupelnieinnaopowiesc.com i oglądaliście na naszym kanale YT w pierwszym kwartale tego roku? Zobaczcie Hity!

1.

Anna Górna o powieści „Kraina złotych kłamstw” | Wywiad wideo

Jest prawdziwa sprawa, która mnie mocno zainspirowała, nierozwiązana do dzisiaj: uznałam to za fascynujące, że ktoś znika bez śladu w erze Facebooka, Google Maps, GPS-ów. Tak samo interesował mnie motyw tego, jak ktoś, kto całe życie kłamie, nagle mówi prawdę. Czy jesteśmy w stanie mu uwierzyć? Czy on rzeczywiście nagle mówi prawdę? – o swojej debiutanckiej powieści „Kraina złotych kłamstw” mówi Anna Górna.

2.

Barbara Wysoczańska o powieści „Siła kobiet” | Wywiad wideo

Moja powieść przybiera kostium historyczny, ale została zainspirowana współczesnością, tym, co ostatnimi czasy dzieje się nie tylko w Polsce – że kobiety znów muszą domagać się poszanowania swojej godności, muszą domagać się swoich praw – mówi o powieści „Siła kobiet” Barbara Wysoczańska.

3.

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, Mentalista | Recenzja wideo

Camilla Läckberg i Henrik Fexeus dają nam kryminał z ambicjami, w którym wciągająca zagadka zabójstwa jest w istocie zaproszeniem do pochylenia się nad tym, co nas na co dzień ogranicza i znalezienia odwagi, by się z tym zmierzyć. Obejrzyjcie premierową recenzję „Mentalisty”, wydanego przez wydawnictwo Czarna Owca.

4.

Agnieszka Lis o powieści „Szczęściarze” | Wywiad wideo

Co do zasady literatura powinna zajmować się ważkimi tematami, istotnymi społecznie. To ważna rola literatury i nie zamierzam się tego wstydzić, że i dla mnie to jest istotne, że takie właśnie książki chcę pisać. Chcę pisać książki, które zostają z czytelnikiem, książki, o których nie zapomni następnego dnia po ich przeczytaniu – mówi Agnieszka Lis, autorka powieści „Szczęściarze”. Rozmawia Przemysław Poznański.

5.

Zbigniew Nienacki: Nie wierzę w natchnienie | Odnaleziony wywiad z lat 1988-1990 (i niepublikowane wcześniej zdjęcia)

Wielu pisarzy twierdzi, że piszą, gdy mają natchnienie. Nie wierzę w to. Żeby pisać, trzeba być po prostu profesjonalistą. Niektórzy pisarze twierdzą znowu, że piszą dla siebie. Ale to niech piszą w jednym egzemplarzu – mówił Zbigniew Nienacki, autor serii o przygodach Pana Samochodzika, a także takich powieści jak „Uwodziciel”, „Mężczyzna czterdziestoletni”, „Raz w roku w Skiroławkach”, „Wielki las” i „Dagome iudex”, w niepublikowanym dotąd, odnalezionym po latach wywiadzie, który przeprowadziłem w czasach, gdy jeszcze nie marzyłem nawet, że zostanę dziennikarzem. To połączenie dwóch rozmów przeprowadzonych przeze mnie w Jerzwałdzie 22 lipca 1988 roku i 20 lipca 1990 roku. Wywiad nie był autoryzowany, a publikujemy go w 93. rocznicę urodzin pisarza.

6.

Pisarz, który stworzył Tomka | 110 lat temu urodził się Alfred Szklarski

Nie lubił podróżować, ale uwielbiał zabierać swojego bohatera do miejsc, które dla czytelników były wtedy niedostępne. 110 lat temu urodził się Alfred Szklarski, autor serii powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. 

7.

Jacek Karczewski: Ptaki zanikają masowo | Rozmawia Jakub Hinc

Mamy do czynienia z pełzającą katastrofą, której rozmiary, przynajmniej jeśli chodzi o ptaki, zobaczymy za około osiem lat, kiedy pojawi się kolejna edycja polskiej czerwonej listy gatunków zagrożonych. Mamy najwyższy współczynnik ekstynkcji, czyli wymieralności na kontynencie i jeden z najwyższych na świecie. Ptaki traktowane są jako wskaźnik stanu i jaskości środowiska, więc ich masowe zanikanie w naszym krajobrazie powinno być traktowane co najmniej jako poważne ostrzeżenie – mówi Jacek Karczewski*, autor książki „Zobacz ptaka”. Rozmawia Jakub Hinc.

8.

Pisarz i profesor | 90 lat temu urodził się Umberto Eco

W co jesteście w stanie uwierzyć? W jaką teorią spiskową, w jaką ideologię da się was wmanipulować? – pytał w swoich książkach. 90 lat temu urodził się Umberto Eco (1932-2016), autor m.in. „Imienia róży”, „Wahadła Foucaulta czy „Cmentarza w Pradze”.

9.

Władca Śródziemia | 130 lat temu urodził się J. R. R. Tolkien

Jego poziom samokrytycyzmu był tak wysoki, że sama sugestia publikacji zwykle skłaniała go do ponownego przeredagowania tekstu i ostatecznie wychodziło z tego coś nowego – mówił o nim. C.S. Lewis. George R.R. Martin dodawał: To, co u niego było oryginalne, w rękach jego naśladowców stało się banałem. 130 lat temu urodził się J.R.R. Tolkien, autor „Hobbita”, „Władcy Pierścieni” i „Silmiarillionu”.

10.

140 lat temu urodziła się Virginia Woolf | Autorka „Pani Dalloway”, „Fal”, „Własnego pokoju”

Czytanie jej książki jest jak otrzymanie od niej listu, zaadresowanego specjalnie do ciebie – pisał Christopher Isherwood. 140 lat temu urodziła się Virginia Woolf, jedna z najwybitniejszych pisarek XX wieku, autorka „Pani Dalloway”, „Fal”, „Własnego pokoju”.

11.

A ty siej | 65 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski

Całe życie walczył. Z komunizmem, z chorobą alkoholową i rakiem. Wreszcie z łatką barda, który w istocie był przede wszystkim poetą, mówiącym nam choćby o tych krótkich chwilach szczęścia w bezmiarze naszej samotności. 65 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski (1957-2004).

12.

Z rozpaczy | Dorota Glica, Znajdę cię, córeczko

 „Znajdę cię, córeczko” jest w głównej mierze opowieścią o rozpaczy, która staje się motorem działań podejmowanych tak w imię dobra, jak i zła – o powieści Doroty Glicy pisze Przemysław Poznański.

13.

Robert Gawłowski: Bez Rejewskiego nie byłoby Turinga | Rozmawia Przemysław Poznański

Bez Mariana Rejewskiego nie byłoby rozszyfrowania Enigmy i zbudowania podbudowy pod sukcesy Brytyjczyków. Turing spotkał się zresztą z Rejewskim w Paryżu i w czasie tego spotkania zdobył wiedzę, dzięki której Brytyjczycy mogli czytać depesze Niemców – mówi Robert Gawłowski, autor książki „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę”. Rozmawia Przemysław Poznański.

14.

Pisarz, który był Old Shatterhandem | 180 lat temu urodził się Karl May

 „Jest tylko Karl May i Hegel – wszystko pomiędzy jest nieczystą mieszanką” – pisał Ernst Bloch. 180 lat temu urodził się Karl May, autor „Winnetou”.

15.

Finałowa siódemka (z bonusem) | Felieton Przemysław Poznańskiego

Wybrałem swoją siódemkę (z bonusem), czyli książki, które chętnie zobaczyłbym w finałach najważniejszych tegorocznych konkursów literackich. Dla jednych będzie to może wybór oczywisty, dla innych tendencyjny. Dla mnie jest po prostu mój: przeczytany, przemyślany, przeżyty – pisze w styczniowym felietonie Przemysław Poznański.

16.

Żyć tym, co jest dane | Magdalena Dampz, Szał na latawce

Krótkie, precyzyjne opowiadania, prowadzące czytelnika przez zwykłe historie ku trudnym refleksjom. Pióro oszczędne i czułe, emocje kryjące się pod powierzchnią, naszkicowane subtelną kreską. Świat, którego już nie ma, a jednocześnie wciąż w nas żyje, w pamięci genów, w podświadomości. O „Szale na latawce” Magdaleny Dampz pisze Małgorzata Żebrowska. 

17.

Ojciec i syn. I Kubuś Puchatek | 140 lat temu urodził się Alan Alexander Milne

rozpoznawalną postacią z dziecięcych bajek, zapewniły też krociowe zyski wytwórni Disneya, ale jednocześnie skłóciły ojca z synem – w 140. rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne’a o „Kubusiu Puchatku” i „Chatce Puchatka” pisze Jakub Hinc.

18.

Marcel Moss: Chciałem zwrócić uwagę na problem zaginięć | Rozmawia Przemysław Poznański

Zawsze fascynowała mnie kwestia tajemniczych zaginięć. Nie mieściło mi się w głowie, że można tak po prostu wyjść z domu i już do niego nie wrócić – mówi Marcel Moss, autor powieści „Zaginieni” Rozmawia Przemysław Poznański.

19.

Spełniona przepowiednia | Anna Nordlund, Bengt Wanselius, Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka

W jej życiu – jak w dobrej baśni – spełniało się niemal wszystko, czego zapragnęła. Nawet jeśli było to marzenie, by zostać pierwszą kobietą wyróżnioną Literacką Nagrodą Nobla. O książce „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka” Anny Nordlund i Bengta Wanseliusa pisze Przemysław Poznański.

20.

Co się nie zdarzyło w willi Berghof, ale mogło | Piotr Czarnecki, Reder ‘44

A gdyby tak historia, którą znamy, nigdy się nie wydarzyła? A gdyby tak na zakręcie dziejów jakiś trybik się zaciął i losy świata potoczyłyby się zupełnie innym torem? A gdyby tak polski snajper zastrzelił Adolfa Hitlera? By się tego dowiedzieć koniecznie trzeba sięgnąć po osadzoną w nurcie historical fiction książkę Piotra Czarneckiego „Reder ’44” – pisze Jakub Hinc.

21.

190 lat temu urodził się Lewis Carroll | „Lecz życie jest snem jedynie”

Dał nam uśmiech bez kota, Białego Królika, Szalonego Kapelusznika i wiersz „Jabberwocky”. 190 lat temu urodził się Lewis Carroll, autor m.in. „Alicji w Krainie Czarów”.

22.

Saga o torebce z bambusową rączką | Sara Gay Forden, Dom Gucci

Jest to opowieść o ogromnej pasji i determinacji. Tych dwóch siłach napędowych, które pozwoliły Guccio Gucciemu i jego następcom stworzyć jedną z najsilniejszych marek i firm modowych. Ale jest to też opowieść o dynastycznych walkach i podchodach, sojuszach i zdradach, a wreszcie i o zbrodni – o książce „Dom Gucci” Sary Gay Forden pisze Jakub Hinc.

23.

Rozszyfrowany bohater | Robert Gawłowski, Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę

Jan Nowak-Jeziorański powiedział o nim, że „bardziej przyczynił się do zwycięstwa nad Hitlerem aniżeli wszystkie armie”. Robert Gawłowski przedstawia nam historię Mariana Rejewskiego, człowieka, którego znaczenie w złamaniu kodu Enigmy konsekwentnie próbowano wymazywać lub bagatelizować – pisze Przemysław Poznański.   

24.

Wojciech Gunia: Piszę krwią i żółcią | Rozmawia Jacek Szafranowicz

Wojciech Gunia, jeden z najważniejszych głosów rodzimej literatury z pogranicza dziwności i grozy, zaledwie rok po wydaniu ostatniego zbioru opowiadań pt. „Dom wszystkich snów” ― z którego nowelę „Dom Motta” doceniono przed chwilą prestiżową nagrodą im. Jerzego Żuławskiego ― wraca z nowym materiałem. „Złe wszechświaty”, bo o nich będzie tu mowa, właśnie ukazały się nakładem Wydawnictwa IX. Na tle dotychczasowego dorobku pisarskiego Guni jest to książka przełomowa, dostajemy tu bowiem oprócz prozy efekty drugiej pasji pisarza, zwanej przez niego z przekąsem „bieganiem z aparatem”. Gunia robi zdjęcia dłużej niż pisze, i, jak widać, postanowił wreszcie potraktować hobby na tyle poważnie, aby pożenić je z literaturą, odsłaniając w ten sposób kolejną warstwę swojego bezkompromisowego, literackiego świata, co bez wątpienia na rynku wydawniczym czyni w tym roku „Złe wszechświaty” propozycję jedyną w swoim rodzaju.

25.

Aniela | Felieton Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi

Mamy arsenały przyzwoitych słów. Mamy kodeksy cywilne i karne. Co z tego, skoro w jednej chwili giną one pod arsenałami rakiet. Nasze ukraińskie siostry i bracia walczą z kolejnym historycznym złem. Jeśli przegrają, kolejne lata będą dla nas mroczne jak w najstraszliwszych dystopiach – pisze w bardzo osobistym felietonie Dawid Kornaga.

%d bloggers like this: