artykuł wideo

Wywiady wideo | TOP 2022

Co oglądaliście najchętniej w 2022 roku na naszym kanale YouTube? Oto najpopularniejsze wywiady wideo, jakie zamieściliśmy w zeszłym roku.

Cały czas staramy się rozwijać nasz kanał na YouTube. Dlatego cieszymy się, że nasze filmy (wywiady, recenzje wideo i spacery po miastach śladami książek) mają nawet po kilka tysięcy odsłon, a nawet kilkanaście jak w przypadku najpopularniejszego filmu w ubiegłym roku. Staramy się zawsze pojechać z kamerą tam, gdzie rozgrywa się fabuła książki, a jeśli jest to z jakichś przyczyn niemożliwe, to znajdujemy miejsce podobne wyglądem, nastrojem.

W zestawienie znajdziecie wywiady z autorami powieści kryminalnych ,sensacyjnych, obyczajowych czy tych, zaliczanych do literatury pięknej. Zobaczcie zatem, które wywiady, zamieszczone na kanale w 2022 roku, oglądaliście najchętniej. 

1.

VINCENT V. SEVERSKI o książce PLAC SENACKI 6 PM, Czarna Owca

Przeczytajcie też recenzję książki

Zobaczcie też filmowy spacer śladami bohaterów powieści

To moja najbardziej osobista książka. Po prostu dojrzałem, żeby opowiedzieć coś ze swojego życia. Może nie jest autobiograficzna, ale bardzo głęboko osadzona w mojej historii – mówi Vincent V. Severski, autor powieści „Plac Senacki 6 PM” (Czarna Owca). I dodaje: Chciałem też udowodnić, że szpiedzy czasami naprawdę ratują świat.

Obejrzyj 👇

2.

ANNA GÓRNA o powieści KRAINA ZŁOTYCH KŁAMSTW, Czwarta Strona Kryminału

Przeczytajcie też recenzję książki

Jest prawdziwa sprawa, która mnie mocno zainspirowała, nierozwiązana do dzisiaj: uznałam to za fascynujące, że ktoś znika bez śladu w erze Facebooka, Google Maps, GPS-ów. Tak samo interesował mnie motyw tego, jak ktoś, kto całe życie kłamie, nagle mówi prawdę. Czy jesteśmy w stanie mu uwierzyć? Czy on rzeczywiście nagle mówi prawdę? – o swojej debiutanckiej powieści „Kraina złotych kłamstw” mówi Anna Górna.

Obejrzyj 👇

3.

HARI KUNZRU o powieści CZERWONA PIGUŁKA, Dom Wydawniczy Rebis

Przeczytajcie też recenzję książki

Wydaje mi się, że nie wyciągamy lekcji z historii. Uznaliśmy, że totalitaryzmy XX wieku są tak bezpiecznie odległe, że nie powrócą. Teraz, gdy obserwujemy to, co dzieje się w Ukrainie, widzimy, że ta forma rządów wraca. Myślę, że musimy to zrozumieć: uciski XX wieku powracają z nieco innym obliczem w XXI wieku i musimy nauczyć się je rozpoznawać – mówi Hari Kunzru, brytyjski pisarz, autor powieści „Czerwona pigułka”.

Obejrzyj 👇

4.

LUNIA I MODIGLIANI – śladami bohaterów powieści SYLWII ZIENTEK, Wydawnictwo Agora

Przeczytaj też recenzję książki

To historia wręcz niewiarygodna. Ona – dziewczyna z krakowskich nizin społecznych, on – wielkim, choć niedoceniany za życia artysta, podążający zawsze swoją drogą. Lunia Czechowska i Amedeo Modigliani. Co ich łączyło? Miłość? Przyjaźń? Wzajemna fascynacja? – Sylwia Zientek oprowadza nas po Paryżu śladami bohaterów jej opartej na faktach powieści „Lunia i Modigliani”.

Obejrzyj 👇

5.

AGNIESZKA PRUSKA o powieści WBREW ROZSĄDKOWI, Wydawnictwo Oficynka

Chciałam pokazać jak zachowują się ludzie po przejściach i w jaki sposób dochodzą do siebie. Każdy zaczyna żyć na nowo, zostawia za sobą ten bagaż złych emocji, pod wpływem innych bodźców. U mojej bohaterki, Szajby, było to kolejne morderstwo – mówi Agnieszka Pruska, autorka powieści „Wbrew rozsądkowi”

Obejrzyj 👇

6.

AGNIESZKA JEŻ o powieści W CIENIU GÓRY, Wydawnictwo Luna

Przeczytaj też recenzję książki

W historii kryminalnej poza pokazaniem emocji tak silnych, że prowadzą do zbrodni, trzeba poskrobać i poszukać przyczyn, które wywołują te emocje. Może to być choćby tragiczna historia miejsca, w którym umieszczamy fabułę – mówi Agnieszka Jeż, autorka powieści „W cieniu góry”.

Obejrzyj 👇

7.

MARCIN SILWANOW o powieści WARSTWY PODSKÓRNE, Czarna Owca

Przeczytaj też recenzję książki

Bohater mojej powieści to prywatny detektyw. Podobnie jak i ja, co nie jest tajemnicą. Geneza jego „przygody”, jak i mojej, była tak naprawdę identyczna, bo bazuje na autentycznym wydarzeniu. I tak pewna część moich przeżyć znalazła swoje odzwierciedlenie w książce. Oczywiście nie jeden do jednego – mówi Marcin Silwanow, autor powieści „Warstwy podskórne”.

Obejrzyj 👇

8.

WOJCIECH CHMIELARZ o powieści DŁUGA NOC, Marginesy

Przeczytaj także recenzję książki

Przy pisaniu „Długiej nocy” największym wyzwaniem był bohater, komisarz Mortka. Miałem świadomość, że skoro fabularnie między poprzednim tomem a tym minęło 11 lat, to jest to zupełnie inny człowiek. A równocześnie musiałem to napisać tak, żeby czytelnicy jednak odnaleźli w nim tego starego Mortkę – mówi Wojciech Chmielarz, autor powieści „Długa noc”.

Obejrzyj 👇

9.

BARBARA WYSOCZAŃSKA o powieści SIŁA KOBIET, Filia

Przeczytaj także recenzję książki

Moja powieść przybiera kostium historyczny, ale została zainspirowana współczesnością, tym, co ostatnimi czasy dzieje się nie tylko w Polsce – że kobiety znów muszą domagać się poszanowania swojej godności, muszą domagać się swoich praw – mówi o powieści „Siła kobiet” Barbara Wysoczańska.

Obejrzyj 👇

10.

DAGMARA LESZKOWICZ-ZALUSKA o sadze DZIEWCZYNA Z KAMIENICY, Słowne

Przeczytaj także recenzję książki „Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru”

To historia luźno oparta na życiorysie mojej babci ze strony taty, która odeszła, gdy byłam dzieckiem, zabierając do grobu wiele tajemnic. To popchnęło mnie do poszukiwań historycznych, a te – do chęci spisania tej opowieści – mówi Dagmara Leszkowicz-Zaluska, autorka sagi „Dziewczyna z kamienicy”.

Obejrzyj 👇

11.

PRZEMYSŁAW PIOTROWSKI o powieści PRAWO MATKI, Czarna Owca

Przeczytaj także recenzję książki

Moja bohaterka to kobieta, która stara się żyć normalnie, ale ma w sobie mrok, który sprawia, że lepiej jej nie wkurzać. Doświadczą tego ci, którzy poważyli się porwać jej trzyletnią córkę – mówi Przemysław Piotrowski, autor powieści „Prawo matki”.

Obejrzyj 👇

12.

WIT SZOSTAK o powieści SZCZELINAMI, Powergraph

Przeczytaj także recenzję książki

Moja cała konstrukcja pisarska polega na tym, żeby szukać pól, na których jeszcze nie byłem. Gdy zaczynam pisać książkę i dochodzę do wniosku, że potrafię ją napisać, to taki pomysł nagle dla mnie blednie i go nie realizuję. A kiedy czuję, że tego co wymyśliłem, nie dam rady napisać – bo narratorka jest kobietą, bo jest poetką – to wtedy dopiero mnie to wciąga. Wtedy jest to wyzwanie – mówi Wit Szostak, autor powieści „Szczelinami”.

Obejrzyj 👇

13.

ANNA ROZENBERG o swojej serii z Davidem Redfernem, Czwarta Strona Kryminału

Przeczytaj także recenzję książki „Maski pośmiertne”

Przeczytaj także portret autorki

Kiedy trafiłam z Polski do Woking, wyrwana z dość dużego miasta, szukałam wentylu bezpieczeństwa dla siebie i tak zaczęłam pisać kryminały. Wiem, że to nie najlepiej brzmi, kiedy szuka się wentylu bezpieczeństwa w kryminałach, ale właśnie tak było – śmieje się Anna Rozenberg, pisarka, autorka powieści „Maski pośmiertne”, „Punkty zapalne” i „Wszyscy umarli”, wydanych przez Czwartą Stronę Kryminału.

Obejrzyj 👇

14.

AGNIESZKA LIS o książce SZCZĘŚCIARZE, Skarpa Warszawska

Co do zasady literatura powinna zajmować się ważkimi tematami, istotnymi społecznie. To ważna rola literatury i nie zamierzam się tego wstydzić, że i dla mnie to jest istotne, że takie właśnie książki chcę pisać. Chcę pisać książki, które zostają z czytelnikiem, książki, o których nie zapomni następnego dnia po ich przeczytaniu – mówi Agnieszka Lis, autorka powieści „Szczęściarze”.

Obejrzyj 👇

15.

KRZYSZTOF BOCHUS o powieści WIRTUOZ, Skarpa Warszawska

Chcę, żeby Adam Berg, bohater „Wirtuoza”, był nie tylko wnikliwym poszukiwaczem artefaktów z przeszłości, ale też bystrym świadkiem naszej doczesności. Chciałbym też, żeby i sama książka była jak kadr, jak skan współczesności – mówi Krzysztof Bochus.

Obejrzyj 👇

16.

MAŁGORZATA ROGALA o powieści NA WIECZNE POTĘPIENIE, Czwarta Strona Kryminału

Przeczytaj także recenzję książki

Kryminał jest też zwierciadłem rzeczywistości. Można w nim pokazać te bolączki społeczne, pokazać, co nas uwiera, co nas gryzie. I dlaczego może to doprowadzić do tego, że ktoś postanowi popełnić zbrodnię – mówi Małgorzata Rogala, autorka powieści „Na wieczne potępienie”.

Obejrzyj 👇

17.

KRZYSZTOF BOCHUS o powieści CZARNA KREW, Skarpa Warszawska

„Czarna krew” to rasowy, mroczny kryminał, a jednocześnie traktuję tę powieść jako rodzaj dziurki od klucza, przez którą chcę pokazać coś więcej: ludzkie namiętności, splątanie historii ze współczesnością, toksyczne działanie poczucia zemsty, frustracji – mówi Krzysztof Bochus.

Obejrzyj 👇

18.

JAKUB NOWAK o powieści TO PRZEZ TEN WIATR, Powergraph

Przeczytaj także recenzję książki

To jest opowieść, która za punkt wyjścia bierze rzeczywistość, którą potem mogłem w swobodny sposób próbować formować, jednocześnie myśląc o tym, by ta moja fantazja o Sienkiewiczu i Modrzejewskiej nie kłóciła się za bardzo z tym, w jaki sposób myślą o nich inni – mówi Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr”.

Obejrzyj 👇

19.

ROBERT OSTASZEWSKI o książkach ZGINĘ BEZ CIEBIE, ŚMIERĆ LAST MINUTE i TYSIĄC CIĘTYCH RÓŻ, Wydawnictwo Harde

Przeczytaj także recenzję książki „Zginę bez ciebie”
Przeczytaj także recenzję książki „Śmierć last minute”
Przeczytaj także recenzję książki „Tysiąc ciętych róż”

Mnie w gruncie rzeczy nie interesuje najbardziej sam akt przestępstwa, staram się za to dotknąć, w taki sposób, w jaki potrafię, istoty zła. A zło czasami się objawia w napięciach miedzy ludźmi, w związkach, nie zawsze w tych oczywistych przejawach przemocy – mówi Robert Ostaszewski, autor powieści „Zginę bez ciebie”, „Śmierć las minute” i „Tysiąc ciętych róż”.

Obejrzyj 👇

20.

ANTOLOGIA 24/02/2022 – Pisarze wspierają Ukrainę, Wydawnictwo IX

Środowisko polskich autorów fantastyki stworzyło specjalną antologię, z której cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc ludności zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Książkę można zamawiać już na stronie wydawcy, krakowskiego Wydawnictwa IX.

Obejrzyj 👇

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d