wideo

Helsinki śladami powieści „Plac Senacki 6 PM Vincenta V. Severskiego | Zapraszamy

W powieści „Plac Senacki 6 PM” wyłożyłem prawie wszystko to, co wiedziałem o Finlandii, Helsinkach. A jestem z tym miejscem związany prawie wyłącznie zawodowo – mówi Vincent V. Severski, były oficer wywiadu, autor bestsellerowych książek szpiegowskich. Zapraszamy na filmowy spacer śladami powieści. Towarzyszy nam komentarz pisarza i czytane przez niego fragmenty książki.

OBEJRZYJ FILM

„Plac Senacki 6 PM” to rasowy szpiegowski thriller rozgrywający się w czasach politycznego i społecznego przełomu. Czasach, które zmuszają bohaterów do dokonania nierzadko trudnego wyboru, mogącego mieć wpływ na dalsze losy świata. 

Severski zaczyna (z chronologicznego punktu widzenia) swoją powieść jak technothriller, mrugając okiem do miłośników „Polowania na Czerwony Październik” Toma Clancy’ego. Ale robi to tylko po to, by płynnie przejść do kameralnego dramatu, zdecydowanie bardziej w duchu Johna le Carré i jego opowieści o ludziach zderzonych tak z historią, jak i z aparatem władzy i zakulisowymi rozgrywkami na najwyższych szczeblach służb. O trybikach w mechanizmie wprawionych w ruch w gabinetach władców świata, ale i o tych, których determinacja potrafi powstrzymać cynicznie nakręcaną spiralę wojny.

Głównym bohaterem tej opowieści jest Martin, oficer MI6, którego niespodziewane wydarzenia na Morzu Północnym zastają w Kairze. Jego historię – co też u Severskiego jest nowością – poznajemy w pierwszej osobie. To on zatem opowie nam o tym, jak odwołany spod piramid w trybie pilnym, lecieć musi do Helsinek – miasta zimnego (szczególnie, że akcja powieści rozpoczyna się w  połowie listopada), a przede wszystkim zupełnie mu nieznanego, gdzie będzie musiał pracować z ludźmi, których mentalności nie do końca rozumie. Ale to właśnie Finlandia, z jej historią trudnego sąsiedztwa z Rosją i działającą tu radziecką agenturą, kierowaną przez „księcia wywiadu” Grigorija Portnoya, jest kluczem do zrozumienia zagadki „Dymitra Dońskiego”.

Zapraszamy do lektury naszej recenzji

_________________

In the novel „Plac Senacki 6 PM” (Senat Square 6 PM) I have laid out almost everything I knew about Finland and Helsinki. And I am associated with this place almost exclusively professionally – says Vincent V. Severski, former intelligence officer, author of best-selling spy books. We invite you for a film walk in the footsteps of the novel. We are accompanied by the writer’s comment and fragments of the book read by him. See our movie on YT.

1 komentarz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: