artykuł

Żyją w swojej prozie i poezji | Groby pisarzy na Cmentarzu Powązkowskim [ZDJĘCIA]

W tym roku zmarli m.in. Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki, Wanda Chotomska, a za granicą Michael Bond, Liu Xiaobo i Brian Aldiss. Odwiedziliśmy warszawski Cmentarz Powązkowski, by przystanąć przy grobach pisarzy – tych, którzy odeszli w tym roku i tych, którzy od dawna obecni są już tylko w swojej twórczości.

Michael Bond, który zmarł 27 czerwca tego roku w Londynie. Ten brytyjski pisarz najbardziej znany jest jako autor serii książek dla dzieci o przygodach misia Paddingtona. W tym roku, w lipcu, zmarł też Liu Xiaobo, chiński pisarz i literaturoznawca, dysydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010. Miłośnicy fantastyki stracili Briana Aldissa, pięciokrotnego laureata British SF Award, dwukrotnego laureata nagrody Hugo oraz Nebula i Nagrody im. Cambella.

W Polsce odeszła Wanda Chotomska, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka”. W sierpniu straciliśmy Janusza Głowackiego, prozaika, dramaturga i scenarzystę, autora m.in. „Antygony w Nowym Jorku”. Pisarz leży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Janusz Głowacki (1938-2017)

W Alei Zasłużonych Cmentarza Zasłużonych leży Wojciech Młynarski, poeta i wykonawca piosenki autorskiej, autor tekstów piosenek m.in. Michała Bajora, Hanny Banaszak, Ewy Bem, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Znamy go przede wszystkim z piosenek „Róbmy swoje”, „Przyjdzie walec i wyrówna”, „Jesteśmy na wczasach”.

Wojciech Młynarski (1941-2017)

Jacek Kaczmarski zmarł w 2004 roku. Był poetą, prozaikiem, kompozytorem, wykonawcą piosenek, w tym tak znanych jak „Mury”, „Encore, jeszcze raz…”, „Sen Katarzyny II” i „Nasza klasa”.

Odkurzona miłość (do) Kaczmarskiego | Skuchy i erotyki dla Ewy. Wiersze Jacka Kaczmarskiego śpiewają Mateusz Nagórski i Andrzej Dębowski

Pnę się w górę, w nic nie wierzę | Jacek Kaczmarski, Autoportret z kanalią

Zarażeni Kaczmarem | Rozmowa z Szymonem Podwinem i Michałem Mańką z zespołu Triada Poetica

Jacek Kaczmarski (1957-2004)

Bolesław Prus – prozaik, nowelista, publicysta, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy. Do jego największych dzieł należy oczywiście powieść „Lalka”, a także „Faraon” i „Emancypantki”.

Bolesław Prus (1847-1912)

Władysław Broniewski był poetą, przedstawicielem liryki rewolucyjnej, ale także żołnierzem – uczestnikiem m.in. wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie tworzył początkowo utwory polityczno-propagandowe, potem o motywach osobistych.

IMG_8862
Władysław Broniewski (1897-1962)

Zmarły w 1953 roku Julian Tuwim był poetą, autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Zakładał kabaret „Pod Pikadorem” i grupę poetycką „Skamander”.

Julian Tuwim (1894-1953)

Zofia Nałkowska znana jest przede wszystkim z powieści „Granica” i „Medaliony”. Pisarka, publicystka, dramatopisarka zmarła w 1954 roku.

Zofia Nałkowska (1884-1954)

Marek Hłasko – prozaik i scenarzysta filmowy był jedną z najbarwniejszych osobowości polskiej literatury. Pracował m.in. jako kierowca, a głośno jako o pisarzu zrobiło się o nim po opublikowaniu opowiadania „Baza Sokołowska”. Znany jest z takich powieści jak „Piękni dwudziestoletni”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Sonata marymoncka”.

Ballada marymoncka | Marek Hłasko, Wilk

Marek Hłasko (1934-1969)

Tadeusz Dołęga-Mostowicz najbardziej chyba znany jest dwukrotnie filmowanej powieści „Kariera Nikodema Dyzmy”, a także ze „Znachora” i „Profesora Wilka”.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939)

Aleję Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim otwiera grób Władysława Stanisława Reymonta, pisarza, jednego z głównych przedstawicieli realizmu, który za powieść „Chłopi” otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Inne jego ważne dzieła to „Ziemia obiecana” i „Bunt”.

Natura, cykl i człowiek | Chłopi wg Władysława Stanisława Reymonta, reż. Krzysztof Garbaczewski

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925)

Paweł Jasienica to literacki pseudonim Leona Lecha Beynara, pisarza historycznego, eseisty i publicysty. Najbardziej znany jest z cyklu „Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów” i „Rzeczpospolita Obojga Narodów”.

Paweł Jasienica (1909-1970)

Maria Rodziewiczówna jako pisarka najbardziej znana jest z takich powieści jak „Dewajtis”, „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Czahary” i „Gniazdo Białozora”. Zmarła w 1944 roku.

Maria Rodziewiczówna (1864-1944)

Leopold Staff był poetą, jednym z najwybitniejszych literatów XX wieku, zaliczanym do czołowych poetów młodopolskich. Znany jest m.in. z tomów „Ptakom niebieskim”, „Ucho igielne” i sztuki teatralnej „Skarb”. Zmarł w 1957 roku. 

Leopold Staff (1878-1957)

Stanisław Dygat – autor powieści, opowiadań, felietonów i scenariuszy filmowych, a także jako mąż gwiazdy polskiego kina Kaliny Jędrusik. Znany jest choćby z takich powieści jak „Jezioro Bodeńskie”, „Disneyland” i „Dworzec w Monachium”. 

Stanisław Dygat (1914-1978)

Maria Dąbrowska znana jest najbardziej z powieści „Noce i dnie”, a także takich opowiadań jak „Marcin Kozera”, „Ludzie stamtąd” i „Gwiazda zaranna”. Według oficjalnych informacji Akademii Szwedzkiej była nominowana kilkukrotnie do Literackiej Nagrody Nobla. 

Maria Dąbrowska (1889-1965)

Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny  telewizyjny, dziennikarka, zmarła w 1997 roku. Napisała ok. 2000 piosenek, w tym tak znane jak „Damą być”, „Dobranoc panowie”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Polska Madonna” i „Uciekaj, moje serce”.  

Agnieszka Osiecka (1936-1997)

Jerzy Waldorff był pisarzem, krytykiem muzycznym, publicystą i działaczem społecznym – założył Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami. Zmarł w 1999 roku. 

Jerzy Waldorff (1910-1999)

IMG_8855

Przygotowali Przemysław Jakub Hinc, Przemysław Poznański i Dagmara Krzesińska

Zdjęcia Zupełnie Inna Opowieść Sp. z o. o. (wszelkie prawa zastrzeżone)

%d