artykuł

Co czytaliście i oglądaliście najchętniej? | Ranking lipca 2022

O czym najchętniej czytaliście w lipcu na zupelnieinnaopowiesc.com? Co najczęściej oglądaliście na naszym kanale YT? Zobaczcie lipcowe TOP20!

1.

Wydaje mi się, że nie wyciągamy lekcji z historii. Uznaliśmy, że totalitaryzmy XX wieku są tak bezpiecznie odległe, że nie powrócą. Teraz, gdy obserwujemy to, co dzieje się w Ukrainie, widzimy, że ta forma rządów wraca. Myślę, że musimy to zrozumieć: uciski XX wieku powracają z nieco innym obliczem w XXI wieku i musimy nauczyć się je rozpoznawać – mówi Hari Kunzru, brytyjski pisarz, autor powieści „Czerwona pigułka” (Dom Wydawniczy Rebis 2022). Rozmawia Przemysław Poznański.

2.

W historii kryminalnej poza pokazaniem emocji tak silnych, że prowadzą do zbrodni, trzeba poskrobać i poszukać przyczyn, które wywołują te emocje. Może to być choćby tragiczna historia miejsca, w którym umieszczamy fabułę – mówi Agnieszka Jeż, autorka powieści „W cieniu góry”. Rozmawia Przemysław Poznański.

3.

Chciałam pokazać jak zachowują się ludzie po przejściach i w jaki sposób dochodzą do siebie. Każdy zaczyna żyć na nowo, zostawia za sobą ten bagaż złych emocji, pod wpływem innych bodźców. U mojej bohaterki, Szajby, było to kolejne morderstwo – mówi Agnieszka Pruska, autorka powieści „Wbrew rozsądkowi” (Oficynka).

4.

„Żeby czytać książki trzeba mieć jakąś kompetencję, pewną wrażliwość, pewne rozeznanie w kulturze” – mówiła Olga Tokarczuk podczas Festiwalu Góry Literatury. „Literatura nie jest dla idiotów”. Słowa noblistki wywołały skrajne reakcje komentatorów.

5.

Olga Tokarczuk zderza ze sobą świat zamknięty – tyleż fizycznie, ile mentalnie, światopoglądowo czy duchowo – ze światem otwartym na to, co być może niepojęte, niejednoznaczne, ale przecież przyrodzone. O „Empuzjonie” pisze Przemysław Poznański.

6.

130 lat temu w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz – prozaik, rysownik i krytyk. Geniusza takiego formatu tworzącego w języku polskim nigdy wcześniej nie było, nie ma i raczej już nie będzie – pisze Wojciech Gunia.

7.

Jeżeli obrażamy się na słowa Olgi Tokarczuk, to dlaczego z równą pasją nie obrażamy się na wyniki corocznego badania czytelnictwa, które mówią de facto to samo? Pisze Przemysław Poznański.

8.

Po czyje książki sięgamy najchętniej? Z najnowszego badania Biblioteki Narodowej wynika, że na czele niezmiennie utrzymuje się Remigiusz Mróz. W pierwszej dziesiątce znajdziemy też Harlana Cobena, Olgę Tokarczuk i… Henryka Sienkiewicza.

9.

Bohater Zbigniewa Nienackiego musi rozwikłać zagadkę kradzieży niemożliwej, ale by to zrobić, musi wpierw rozgryźć ludzi, którzy kryją się na co dzień za rozlicznymi maskami – o „Panu Sanochodziku i Fantomasie” pisze Przemysław Poznański.  

10.

„Motylek”, pierwszy tom kryminalnej sagi „Lipowo” Katarzyny Puzyńskiej zostanie zekranizowany. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych sama pisarka.   

11.

Jest już oficjalny zwiastun serialu Amazon Prime według prozy J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”. Pierwszy odcinek zobaczymy już 2 września.

12.

Kiedy jedni uciekają, zmuszeni do przymusowej podróży przez rosyjskie ostrzały czy okupację, drudzy przemieszczają się dobrowolnie. I życzę wszystkim, by należeli do tych drugich – pisze w lipcowym felietonie Dawid Kornaga.

13.

Odwołując się do archetypicznych postaci i motywów zaczerpniętych z powieści Karla Maya, Zbigniew Nienacki daje nam „Samochodzika” oderwanego od serii – na wskroś ekologicznego, w którym nie ma historycznej zagadki, jest za to bezpardonowa walka o skarby przyrody. Wciąż aktualna. – pisze Przemysław Poznański.

14.

Bohater współpracuje tu z niemiecką detektywką, a nawet Scotland Yardem. Ale pod sensacyjną opowieścią o walce z międzynarodową grupą przestępczą kryją się choćby kwestie tożsamości, w tym narodowej. A także wyraźny kompleks Jamesa Bonda – o „Panu Samochodziku i Niewidzialnych” Zbigniewa Nienackiego pisze Przemysław Poznański.

15.

Magiczne talizmany, różokrzyżowcy i… ikony. W „Panu Samochodziku i tajemnicy tajemnic” Zbigniew Nienacki stara się ze sobą powiązać dwa nie do końca przystające do siebie wątki, dając nam powieść wciągającą, choć jednak pozostawiającą lekki niedosyt – pisze Przemysław Poznański. 

16.

Agnieszka Jeż opowiada nam w swoim najnowszym kryminale o poczuciu niedosytu i biorącej się z niego zachłanności. Tak wielkiej, że może stać się przyczyną śmierci. O powieści „W cieniu góry” pisze Przemysław Poznański.

17.

Książka Marka Gevissera to drobiazgowa analiza ewolucji ruchów LGBT na całym świecie, ale i przegląd postaw jego przeciwników, wciąż z właściwą sobie nienawiścią wyznaczających nowe linie podziału. Także w Polsce. O „Różowej linii” pisze Jakub Hinc.

18.

„Ten dziwny wiek” Kiley Reid jest opowieścią o rasizmie. Jednak nie tym prymitywnym, manifestowanym wprost na obraźliwych sztandarach, lecz o tym często nie do końca uświadomionym, albo cynicznie schowanym pod maską tolerancji i troski. A przez to być może nawet groźniejszym – pisze Przemysław Poznański.  

19.

Zapomniane miasteczka, nieuczęszczane trasy kolejowe, umarłe sady – Colin Insole w „Epifaniach” zaprasza czytelników na wyprawę do świata, który bezpowrotnie minął. I który być może nigdy nie istniał. Trudno to rozstrzygnąć, wszak pamięć jest jedną z największych iluzji, w które wierzy człowiek – pisze Wojciech Gunia.

20.

To nie jest książka, o której łatwo opowiedzieć. Ją trzeba przeżyć, dać się ponieść fantazji autorki, dać się jej uwieść – lub nie, bo nie każdego pociągnie za sobą powieść, w której fabuła ma znaczenie drugorzędne – o książce „Strega” Johanne Lykke Holm pisze Małgorzata Żebrowska.

%d bloggers like this: