artykuł

Jakie książki przeczytacie w tym roku | Wybrane nowości 2020

Thrillery, kryminały, literatura piękna i obyczajowa – polska i zagraniczna, a także literatura faktu i niezwykle ciekawe poradniki. Zebraliśmy około 150 tytułów, które ukażą się w tym roku, dzieląc je dla Waszej wygody na gatunki. Na pewno znajdziecie wśród tych propozycji coś dla siebie.

Literatura piękna

Zacznijmy od literatury pięknej. W.A.B. wyda m.in. tom poezji… Michela Houellebecqa, a także nową powieść finalisty Nike Juliusza Strachoty „Krótka wycieczka na tamten świat”. Doczekamy się też nowej książki André Acimana „Enigma Variatons”. Ukaże się też niebawem „Wieczór w raju” Lucii Berlin. Poznamy również nową powieścć Wojciecha Engelkinga, a także najnowszą książkę Zyty Rudzkiej, autorki „Krótkiej wymiany ognia”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w 2019 r. i była nominowana Nike. Duże poruszenie na rodzimym rynku literackim może wywołać zbiór opowiadań Marii Karpińskiej „Żywopłoty”. W jednym z najbardziej obiecujących debiutów tego roku autorka przedstawia losy zwykłych ludzi, którzy na pozór niczym się nie wyróżniają. Przypadkowe zdarzenia stają się dla autorki pretekstem do snucia refleksji o ludzkim losie, sensie istnienia, pamięci, a przede wszystkim: miłości i śmierci. Ukaże się tu również jedna z najgłośniejszych książek ostatniej dekady, nominowana do Nagrody Bookera powieść „Normalni ludzie” Sally Rooney. To głos nowego pokolenia i – według magazynu „Guardian” – przyszła klasyka. Wydawnictwo zapowiada też powieść „Marny” Andrew Seana Greera. To bestseller New York Timesa, powieść uznana przez „Washington Post” i „San Francisco Chronicle” za jedną z 10 najlepszych książek roku.

Zyta Rudzka, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Świat Książki wyda „Złe dzieci” Dominika Rutkowskiego. Akcja powieści rozpoczyna się zimą roku 1984, umęczeni absurdami schyłkowego PRL-u warszawiacy grzęzną w śnieżnej brei. Mietek, student oprowadzający po mieście zagranicznych turystów, odbiera z hotelu parę Norwegów. Szybko staje się jasne, że małomówni przybysze nie są zainteresowani zwiedzaniem stolicy i zamierzają się oddać tajemniczym poszukiwaniom. O tym, co było ich przedmiotem, Mieczysław dowie się dopiero trzydzieści lat później. Makabryczna prawda wstrząśnie nim i popchnie ku własnemu śledztwu, które zakończy wizyta na cmentarzu w prowincjonalnym norweskim miasteczku.

Wydawnictwo OsnoVa wyda powieść „Płynąc w ciemnościach” Tomasza Jędrowskiego, pisarza urodzonego w Niemczech, a mieszkającego we Francji. To opowieść o dwóch zakochanych mężczyznach, którzy stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady w czasach powolnego rozkładu panującego w Polsce reżimu. Autor osadza opowieść w raczej przygnębiających, ale w jakiś sposób pociągających, realiach wczesnych lat 80., co pozwala mu wątki dojrzewania, odkrywania prawdziwej natury i zakazanej miłości połączyć z polityczną intrygą.

Marginesy wydadzą „Arktyczne marzenia” Barry’ego Lopeza. To pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek autora, nagrodzonej m.in. National Book Award. To niepowtarzalna i zapierająca dech w piersiach opowieść o dalekiej Północy i jej cudach – od skarłowaciałych lasów, zorzy polarnej i skutych lodem mórz, po woły piżmowe, niedźwiedzie polarne i narwale. Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i – często zakończone tragicznie – wyprawy śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży. Pochyla się również nad niespodziewanymi zmianami, jakie może wywoływać w człowieku, jego marzeniach i pragnieniach ten surowy krajobraz, jak działa na jego wyobraźnię i całkowicie wywraca sposób postrzegania świata.

Dom Wydawniczy Rebis wyda nominowaną do Bookera powieść Salmana Rushdiego „Quichotte”. Sam Du Champ, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany klasycznym dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, który niedorzecznie zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza, Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki, i dzielnie stawia czoła tragikomicznym niebezpieczeństwom ery Wszystko Się Może Zdarzyć. Tymczasem jego twórca, w szponach kryzysu wieku średniego, musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.

W Wydawnictwie Albatros ukaże się książka „Barwy pożogi” Pierre’a Lemaitre’a, będąca kontynuacją powieści „Do zobaczenia w zaświatach”, nagrodzonej Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013. W tym roku przeczytamy też „Orkiestrę mniejszości” Chigoziego Obiomy, najpopularniejszego, obok Chimamandy Ngozi Adichie, pisarza pochodzenia nigeryjskiego, mieszkającego i tworzącego w Stanach Zjednoczonych. Jego debiut literacki „Rybacy” uhonorowano NAACP Image Award za wybitne dzieło literackie napisane przez debiutującego autora. 

Warto czekać na propozycje wydawnictwa Seqoja, w którym ukaże się w tym roku m.in. „Nadfiolet” Ewy Schilling, powieść autorki, która ostatnią powieść wydała dziesięć lat temu. To dystopijna opowieść o Polsce jako państwie teokratycznym, hermetycznym i homogenicznym. Tu także ukażą się „Winne” Jarosława Czechowicza, autora, który w zeszłym roku debiutował poruszająca powieścią „Toksyczność”. To mroczna i bezkompromisowa opowieść o kobietach, które niosą w sobie poczucie winy za coś, za co nie są odpowiedzialne. Ale także przewrotna historia tego, że możemy nie być świadomi swojego poczucia winy. Że za winą idą zawsze wstyd i rozczarowanie. I tego w życiu bohaterek jest aż nazbyt wiele. „Winne” to nakładające się na siebie dwie perspektywy czasowe, dwa siostrzane cierpienia odróżniające, ale i zbliżające kobiety w bezradności i smutku. To powieść o tym, że częścią naszej mrocznej spuścizny są fatalne zbiegi okoliczności, ale to, kim jesteśmy po nich, zależy już tylko od nas.

Świat Książki zaproponuje powieść Juliana Barnesa „Mężczyzna w czerwonym płaszczu”. Najnowsza powieść laureata Nagrody Bookera rozgrywa się podczas paryskiej belle epoque i opowiada historię autentycznej postaci – doktora Samuela Jeana de Pozziego, wolnomyśliciela, pioniera ginekologii, człowieka, którego idee wyprzedzały czasy w których żył, a żył w czasach przepychu i zepsucia. De Pozzie był niepoprawnym uwodzicielem, mężczyzną w czerwonym płaszczu, założycielem tajnego stowarzyszenia którego członkowie uprawiali orgie i spełniali swoje wszystkie erotyczne fantazje.
Wydawnictwo opublikuje też powieść Oyinkan Braithwaite „Moja siostra morduje seryjnie”, która znalazła się na długiej liście nominacji do Bookera 2019. To rodzina satyra, pełna czarnego humoru i scen mrożących krew w żyłach. Opowieść o współczesnej Nigerii i o siostrzanej lojalności – w trudnej, przepełnionej miłością i zazdrością relacji. Autorka w fenomenalny sposób pokazała, że rodziny się nie wybiera, szczególnie jeżeli twoja własna siostra okazuje się… seryjną morderczynią.
Z kolei „Największa radość” Claire Lombardo to zachwycająca i inteligentna, międzypokoleniowa powieść o czterech siostrach, które w konfrontacji z długo skrywaną tajemnicą, która może zniszczyć ich życia postanawiają chociaż na chwilę zapomnieć o konfliktach i dawnych urazach. Ich mieszkający w Chicago rodzice, mimo czterdziestoletniego pożycia nadal, pałający do siebie namiętną miłością, są dla niedoścignionym wzorem tego jak powinien wyglądać związek. Życie bywa jednak o wiele bardziej skomplikowane.
I jeszcze „Washington Black” Esi Edugyan. To trzecia powieść tej kanadyjskiej pisarki. Opowiada o losach jedenastoletniego, czarnoskórego niewolnika o nazwisku Washington Black, pracującego na jednej z licznych plantacji na Barbados. Zaskakująca znajomość umożliwia mu poznanie dzikiego, wcześniej nie znanego świata. Od Barbados, aż po daleką północ i mroźną Arktykę.
Świat Książki wyda też powieść nominowanej do Bookera Daisy Johnson „Siostry”. Urodzone zaledwie w odstępie dziesięciu miesięcy, July i September, są otyłe i mogą liczyć tylko na siebie. Z powodu zastraszania w szkole, nastolatki wyprowadziły się z samotną matką do opuszczonego domu rodzinnego niedaleko brzegu. W ich nowym, odizolowanym życiu, July odkrywa, że głęboka więź, którą zawsze dzieliła z September, zmienia się w sposób, który nie do końca rozumie. W domu czuje się przerażające uczucie niepokoju. Tymczasem na zewnątrz siostry przekraczają granice – dopóki seria szokujących wydarzeń nie przetestuje ich wewnętrznych granic i nie sprawi, że na jaw wyjdzie szokująca przeszłość… i przyszłość dziewcząt.

Nie zawiedzie wydawnictwo Pauza. W tym roku jego nakładem ukaże się m.in. „Linia” Elise Karlsson, o nieprzekraczalnej granicy dzielącej lepszych od gorszych, świat zewnętrzny od bebechów korporacji. Emma długo szukała pracy, jest więc szczęśliwa, mogąc pracować w dobrze prosperującej, prestiżowej firmie: wydawnictwie specjalizującym się w poradnikach, które uczą, jak dobrze żyć i efektywnie pracować. Jednak przychodzi chwila, w której trzeba się opowiedzieć po którejś stronie. Czy kurczowo trzymająca się stołka, niegdyś bezrobotna i zdesperowana bohaterka ma na to siłę?
Z kolei „Nocny prom do Tangeru” Kevina Barry’ego to powieść nominowana do Bookera. Oto dwóch mężczyzn czeka w porcie w Algeciras na tytułowy nocny prom do Tangeru. Wpadli na chwilę, ale ich pobyt w dworcowej poczekalni zamienia się w całonocne czuwanie. Jak i po co się tam znaleźli, co ich łączy? Podczas tej jednej nocy poznamy historię ich całego, nierozerwalnie zespolonego ze sobą życia.
Dostaniemy też kolejną powieść Therese Bohman pod roboczym tytułem polskim „Ta druga” oraz Davida Vanna Halibut na księżycu”.
Z kolei „Przejście” Pajtima Statovciego opowiada o dwóch nastoletnich przyjaciołach, którzy postanawiają w czasach komunizmu uciec z domu w Albanii i przeprawić się przez morze do Włoch. Po latach jeden z nich opowiada historię ich dzieciństwa, wspólnego dorastania i przyjaźni, ucieczki i tego, co wydarzyło się później.
Bohaterką „Witajcie w Ameryce” Lindy Boström Knausgård jest jedenastoletnia Ellen, której świat zawalił się w momencie odejścia, a potem śmierci ojca. W ramach protestu dziewczynka postanawia przestać mówić. Śledzimy losy dziewczynki zamkniętej w mikrokosmosie tego, co pozostało z rodziny – matki i brata.
Nikolski” Nicolasa Dicknera to opowieść o trójce bohaterów, urodzonych w oddalonych od siebie o tysiące kilometrów miejscowościach, którzy wyruszają w świat w poszukiwaniu nowego życia. Ich drogi krzyżują się w Montrealu. Przez dziesięć lat towarzyszymy im w codziennym życiu, radościach i zmaganiach z trudnościami.

David Vann, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

W Czarnej Owcy ukaże się „Our share of night” (na razie nie ma polskiego tytułu) Mariany Enriquez. To powieść nagradzanej argentyńskiej pisarki, historia ojca i syna podróżujących przez Argentynę w czasach rządów junty, pełnych przemocy i napięcia. Czy ojciec zdoła uchronić syna, Gaspara, przed przeznaczeniem? I czy wypadek matki Gaspara naprawdę był wypadkiem?
W październiku ukaże się „Kształt ruin” Juana Gabriela Vasquesa. Nominowana do Bookera powieść uznanego kolumbijskiego pisarza to mistrzowska historia spisku, obsesji politycznej i literackiego śledztwa. Kiedy w muzeum zostaje aresztowany mężczyzna za próbę kradzieży podziurawionego kulami ubrania kolumbijskiego polityka, mało kto to zauważa. Ale wkrótce okazuje się to jedną z nitek sieci rozprzestrzeniających teorii spiskowych, plotek, zabójstw i historycznych sekretów – sprawą prześladującą tych, którzy sądzą, że znają prawdę.

Kryminał i sensacja

W Wydawnictwie Czarna Owca ukaże się „Nabór”, ostatnia część bestsellerowej trylogii Vincenta V. Severskiego „Zamęt” i „Odwet”, w której wątki tego cyklu łączą się z watkami tetralogii „Nielegalni” i powracają bohaterowie tamtej serii. Rośnie napięcie między Iranem i USA, świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wrócił autorytarny premier Bolecki, Sekcja została rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego. Zaczyna się wyścig z czasem, bo sytuacja międzynarodowa pogarsza się z każdym dniem.

Vincent V. Severski, fot. Rafał Meszka dla zupelnieinnaopowiesc.com

Przeczytamy też kontynuację „Złotej klatki” Camilli Läckberg oraz „Chemię śmierci” Simona Becketta, pierwszą część bestsellerowej serii o antropologu sądowym – Davidzie Hunterze, a także część czwartą: „Obecność umarłych”, czyli nowe wydanie znanej już polskim czytelnikom powieści „Wołanie grobu”.
Czarna Owca zaproponuje też „Pozostałych” C. J. Tudor, autorki bestsellerowego „Kredziarza” oraz „Szóste dziecko” J. D. Barkera, autora porównywanego do Stephena Kinga. Seria o Samie Porterze odniosła międzynarodowy sukces, a #4MK na dobre zagościł w mediach społecznościowych.
Tu też ukaże się też „Stowarzyszenie leworęcznych” Håkana Nessera. Marten Wincekelstroop i Rejmus Fiste to najlepsi przyjaciele. W pierwszej klasie szkoły podstawowej w małym miasteczku Oösterby zakładają Stowarzyszenie Leworęcznych. Ponad dwadzieścia lat później płonie doszczętnie stary pensjonat. Giną ludzie. Oba wydarzenia mają ze sobą jakiś związek, jednak nie przeżył nikt, kto mógłby wyjaśnić, co się stało. Prawie nikt. Minęło już piętnaście lat od ukazania się ostatniej powieści z cyklu, którego bohaterem jest komisarz policji Van Vetereen. Ostatnia powieść z serii o komisarzu Gunnarze Barbarottim ukazała się sześć lat temu. W „Stowarzyszeniu leworęcznych” bohaterowie obu spotykają się po raz pierwszy. Ale czy ostatni?
Czarna Owca zaproponuje również „Brud” Bartosza Kurka. Gdy ogłoszony zostaje przetarg na warszawski tor wyścigów konnych na Służewcu, faworyt jest tylko jeden – Waldemar Skoneczny, najbogatszy człowiek w Polsce. Kiedy uwaga wszystkich mediów skupia się na nadchodzącej sprzedaży, Wiktor Zybert, dziennikarz śledczy, dostaje od swojego szefa kilkadziesiąt tysięcy euro, teczkę ze zbioru zastrzeżonego IPN i jedno zadanie – prześwietlić Skonecznego. Ciekawość Zyberta rośnie, gdy poznaje Zofię Staruchowską – byłą asystentkę Skonecznego, z którym łączył ją romans. Kobieta prosi Zyberta o pomoc w zdemaskowaniu Oficera – tajemniczego człowieka, który w młodości zniszczył jej życie i nigdy nie poniósł za to kary. Medialnych ataków na Skonecznego jest coraz więcej. Kampania oszczerstw sprawia wrażenie odgórnie sterowanej. Zybert postanawia odkryć, kto mógłby skorzystać na zniszczeniu biznesmena.
Bohaterem „Piętna” Przemysława Piotrowskiego jest Igor Brudny, twardy, warszawski glina. Wychowany w sierocińcu, nauczył się żyć w samotności. Pewnego dnia odkrywa, że ma brata bliźniaka. Filip Trochan mieszka w Zielonej Górze i jest jednym z bardziej znanych lekarzy w regionie. Problem w tym, że zaginął. I jest podejrzewany o wyjątkowo brutalne morderstwo.
W Czarnej Owcy ukaże się też „Tinker, taylor” (tytuł roboczy) Yulii Yakovlevej. To zawikłana intryga na tle przekonująco odmalowanych realiów ZSRR, pełna nieoczywistych zwrotów akcji i niejednoznacznych postaci. Fascynuje od pierwszej do ostatniej strony.

Wydawnictwo Świat Książki zapowiada m.in. „Polowanie na Annabelle” Wendy Heard. Sean Suh skończył z zabijaniem. Po trzech latach spędzonych w więzieniu dla umysłowo chorych zamierza trzymać się z dala od pokus. Nie może jednak oprzeć się Annabelle – pięknej, pewnej siebie, olśniewającej – i odsłania przed nią zarówno bestialską przeszłość, jak i drzemiące w nim człowieczeństwo. Człowieczeństwo, którego teraz tak kurczowo się trzyma. Tymczasem Annabelle znika.

Dom Wydawniczy Rebis zaczyna rok z thrillerem Jessiki Barry „Bezwład”. Bohaterka powieści Allison Carpenter przeżywa katastrofę lotniczą w Górach Skalistych, lecz to dopiero początek jej walki o życie. Dziewczyna zna straszną tajemnicę, a wpływowi ludzie gotowi są ją zabić, by ukryć szokującą prawdę. Jeśli dowiedzą się, że przetrwała, ruszą za nią w pościg. Maggie Carpenter, matka Allison wciąż ma nadzieję, że jej córka żyje. Nie odnaleziono przecież jej ciała. Maggie także skrywa tajemnicę – w gruncie rzeczy nic nie wie o swojej córce.
Dzięki temu wydawnictwo przeczytamy też „Krzyk do nieba” Monsa Kallentofta. W skwarny sierpniowy dzień mały chłopiec zostaje znaleziony martwy w samochodzie. Kiedy na miejsce dociera komisarz Malin Fors, matka chłopca siedzi pod drzewem, trzymając go w objęciach. Wszystko wskazuje na to, że zapomniała o synku śpiącym w samochodzie. Kobieta przeszła niedawno załamanie nerwowe i nie może polegać na swoich zmysłach ani pamięci. Śledztwo zostaje zamknięte, lecz wkrótce w Linköpingu dochodzi do kolejnego morderstwa i Malin wraz z kolegami musi wrócić do tej sprawy, która, jak się okazuje, jest jedną wielką grą pozorów.

W Marginesach ukażą się m.in. nowe powieści Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka. A także „Zabobon” Ahsana R.Hassana. To mocna, oryginalna, nieprzewidywalna proza polskiego pisarza młodego pokolenia o irackich korzeniach. Bohater powieści, pisarz Bartek Elbląg, jest na ukończeniu swojej trzeciej książki inspirowanej polskimi zbrodniami, ale czegoś mu w tej historii brakuje. Ma morderstwo, którego na swojej rodzinie dokonał młodociany Cygan, Milosh Jaglak z Brzezin Śląskich. Żadnych większych niejasności – zwykła zbrodnia w afekcie. Wszystko się zmienia, kiedy Bartek podejmuje niejasny trop, a historia zaczyna prowadzić do przerażających wniosków. Wszystko wskazuje na to, że podobny mord może się powtórzyć. I to całkiem niedługo. W tym samym czasie Bartek walczy z własnymi demonami z przeszłości, które ciągle go nawiedzają.
To wydawnictwo opublikuje też „Piękne kłamstwa” Petera Swansona. To opowieść o obsesji, zdradzie i morderstwie dokonanym z zimną krwią. Mroczna, sensualna atmosfera w stylu Pauli Hawkins czy Patricii Highsmith. Harry Ackerson od dawna podziwiał swoją piękną i seksowną macochę Alice, która choć ostatnio nieco powściągliwa, zawsze była dla niego miła i okazywała mu troskę. Tuż przed zakończeniem studiów Harry dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje – policja sądzi, że popełnił samobójstwo. Zrozpaczony syn wraca do domu ojca w Maine i razem z Alice starają się otrząsnąć z rozpaczy i odkryć, co tak naprawdę się wydarzyło. Wkrótce Harry poznaje tajemniczą młodą kobietę, Grace McGowan. Choć Grace twierdzi, że niedawno przeniosła się w te okolice, Harry podejrzewa, że wie o jego rodzinie znacznie więcej. Grace nie jest jedyną atrakcyjną kobietą, która okazuje mu zainteresowanie – również zmysłowa Alice zbliża się do niego. Kobiety mają coraz większy wpływ na oczarowanego Harry’ego, mężczyzna przeczuwa jednak, że im lepiej je poznaje, tym więcej morderczych sekretów odkrywa, a żadna z kobiet nie mówi prawdy.
Przeczytamy też najnowszą powieść Krzysztofa Zajasa „Skowyt nocy”. Po wypadkach na Pomorzu, opisanych w „Wiatrakach” inspektor Andrzej Krzycki leży w szpitalu pilnowany przez dwóch policjantów. Ledwie uszedł z życiem po zatruciu cyjanowodorem. Nie ma nikogo, komu mógłby zaufać. Jego przyjaciel, Bałyś, zniknął porwany przez szefa pomorskiej mafii. Miejscowa policja ma za dużo własnych problemów, by go wspierać lub choćby zorganizować i przeprowadzić sensowną akcję poszukiwawczą. Wyjściowa sytuacja Krzyckiego na Pomorzu nie wygląda najlepiej, a właściwie – w ogóle nie rokuje. To powinien być koniec, a nie dopiero początek.

Lee Child, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Wydawnictwo Albatros wyda w tym roku m.in. nową powieść Lee ChildaZgodnie z planem”, a także „Świst umarłych”, nowy tom serii Grahama Mastertona z Katie Maguire, i „Rozliczenia” Johna Grishama, który udowadnia, że wciąż jest absolutnym mistrzem gatunku. Powieść nawiązuje do tradycji największych amerykańskich powieściopisarzy, Grisham wzbogaca jednak ich epicką twórczość o elementy thrillera prawniczego. Dla tych, którzy lubią kryminał w nieco lżejszym wydaniu Albatros będzie miał „Najgorętszą plażę w Finlandii” Antti Tuomainena. Ukaże się także nowa powieść B.A. Paris Dylemat”, bardziej zbliżona do dramatu obyczajowego niż do thrillera psychologicznego, a klimatem przypominająca pierwszą książkę autorki. Wszystko wydarzy się podczas jednego wieczoru, kiedy w ogrodzie będzie trwało wymarzone przyjęcie urodzinowe Livii. Tyle że zarówno ona, jak i jej mąż ukrywają przed sobą prawdę, sekrety, które zniszczą cały ich świat.
Autorka thrillerów Jenny Blackhurst zaproponuje tym razem powieść „Ktoś tu kłamie”, gdzie opowie o zbrodni popełnionej w pewnej małej społeczności. Po długiej przerwie powróci też Alex Marwood, tym razem z powieścią „Zatruty ogród”. Wisienką na torcie dla miłośników thrillera będzie w tym roku nowa powieść Guillaume’a Musso. „Sekretne życie pisarza”. Książka ukaże się na półmetku wakacji i będzie opowieścią o sławnym pisarzu-mizantropie zamieszanym w ponurą i okrutną zbrodnię. Dzięki temu wydawnictwu przeczytamy też powieść Roberta HarrisaDrugi sen”. Sceneria tej powieści do złudzenia przypomina późne średniowiecze. Tylko dlaczego w ziemi można czasem znaleźć plastikowe przedmioty?

Remigiusz Mróz, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiersc.com

W wydawnictwie Filia ukaże się w tym roku m.in. powieść „Ktoś musi umrzeć” Sarah A. Denzil, której bohaterka jest Leah Smith, która przyjmuje nową tożsamość. Senne nadmorskie miasteczko Clifton-on-Sea jest dla niej prawdziwą odmianą po doświadczeniach z mrocznych wrzosowisk Yorkshire. Jednocześnie znalazła się tak daleko od swojej prześladowczyni, jak to tylko możliwe. Ale to tylko złudzenie.
Hitem okaże się na pewno nowa powieść Remigiusza Mroza „Głosy z zaświatów”. Jej bohater, Seweryn Zaorski, stara się na nowo ułożyć sobie życie, kiedy do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy. Nikt nie potrafi rozwiązać zagadki śmierci młodych ofiar, nic bowiem nie wskazuje na to, by zostały zamordowane. Seweryn jest jednak przekonany, że może stać się głosem tych, którzy mówią już jedynie z zaświatów. Premiera jeszcze w styczniu.
Z kolei Marcel Moss powróci z powieścią „Nie patrz”, a Rachel Abbott zaproponuje „Zmuszoną by zabić”.
Dzięki Filii przeczytamy też powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej „Miasteczko”. To przejmująca powieść o małym miasteczku, dawnych tajemnicach i wielkiej miłości. Nauczycielka, Monika Romanowska, po kilku latach spędzonych w stolicy wraca do rodzinnego Doruchowa. Ma nadzieję odnaleźć tu utracony spokój. Zamiast tego wplątuje się w zakazany romans. W tym samym czasie miasteczkiem wstrząsa sprawa śmierci licealisty, który umiera w tajemniczych okolicznościach. Rozpoczyna się śledztwo.
Z nowości wydawnictwo zapowiada też „Nimfomankę” Soni Rosy oraz „Ocalić życie” Zofii Ossowskiej.
Z kolei Max Czornyj zaproponuje powieść „Grób” – oto w lesie pod Gdańskiem robotnicy odkrywają masowy grób. Wiele wskazuje, że to albo cmentarzysko ofiar seryjnego mordercy sprzed lat, albo miejsce spoczynku pacjentów poddawanych potwornym eksperymentom przez nazistów. Zmumifikowane ciała noszą tajemnicze ślady. Śledczy jak najprędzej muszą je rozszyfrować.
„Idealna żona” to książka Kimberly Bell, opowiadająca o Beth Murphy, która wdraża w życie plan ucieczki. Ma przy tym  świadomość, że wystarczy jedna mała wpadka, by jej skłonny do przemocy mąż trafił na jej ślad. Kilkaset kilometrów dalej mąż Sabine Hardison odkrywa, że kobieta zaginęła. Czy te sprawę łączy coś z ucieczką Beth?
Filia wyda też bestseller „Washington Post” i Amazon Charts. „Idealne dziecko” Lucindy Berry to thriller, którego bohaterami są Christopher i Hannah. On jest chirurgiem, ona pielęgniarką. Brakuje im tylko dziecka. Kiedy do szpitala trafia Janie, porzucona sześciolatka, Christopher od razu nawiązuje z nią kontakt i przekonuje Hannah, żeby wzięli ją do domu jako własną córkę. Ale Janie nie jest zwykłym dzieckiem. Jej zachowanie staje się coraz bardziej niepokojące.

Rachel Abbott, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

W Wydawnictwie Oficynka ukaże się powieść Michała Larka „Chirurg”. Martynka Hemerska obchodzi swoje dwunaste urodziny. W prezencie dostaje króliczka, o którym od lat marzyła. Zachwycona wychodzi narwać mu trawy. Z tego spaceru nigdy już nie wraca. Jej okaleczone i zbezczeszczone ciało zostaje znalezione niedaleko cmentarza na Naramowicach w Poznaniu. Porucznik Dagmara Madej, zwana Zbójem, oraz jej koledzy z komendy Freddy i Harry rozpoczynają śledztwo, które odsłania wstrząsającą prawdę.

W Wydawnictwie W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal) znajdziemy w tym roku nowy thriller Zygmunta Miłoszewskiego, którego premiera odbędzie się w połowie roku, a w księgarniach już można znaleźć drugą część bestsellerowej serii „Ty” Caroline Kepnes – „Ukryte ciała”, na podstawie której powstał jeden z najchętniej oglądanych na Netfliksie seriali.
To nie jedyny zagraniczny thriller, który zelektryzuje czytelniczki i czytelników na początku tego roku. Absolutny przebój, porównywany przez zagraniczne media do „Roku 1984” Orwella, thriller Roba Harta „Magazyn” trafi do księgarń 29 stycznia. To przerażająco prawdziwa powieść o tym, co się dzieje, kiedy Wielki Biznes stosuje metody godne Wielkiego Brata. Opowieść, która rozgrywa się na rozciągniętych między Wielką Brytania a Skandynawią nieistniejących wyspach, typowana jest na przebój pierwszej części tego roku.
Z końcem marca ukaże się debiut Nicoli Rayner „Ta, którą znałaś” uznany przez „The Observer” za nową „Dziewczynę z pociągu”. To trzymający w napięciu, świetnie napisany thriller psychologiczny.
Nie mniejsze poruszenie czeka miłośników polskiego kryminału. Katarzynie Tubylewicz – znakomitej pisarce i tłumaczce, mieszkającej na co dzień w Szwecji, udało się po mistrzowsku wpłynąć na nieznane dotychczas wody. „Bardzo zimna wiosna” to powieść mroczna, nawiązującą do tradycji najlepszych skandynawskich kryminałów. Premiera 25 marca.
Nowy rozdział na swojej pisarskiej drodze otwiera także mistrz w budowaniu napięcia – Bartosz Szczygielski. Jego najnowsza powieść „Krok trzeci” to wstrząsający thriller psychologiczny. Cierpiąca na zaniki pamięci kobieta stara się zrekonstruować trzy ostatnie dni swojego życia.
Do księgarń trafi też powieść Marcina Kiszeli „Reputacja”. Dla autora to gatunkowy debiut: wciągająca historia zaginionej celebrytki staje się dla niego pretekstem do dosadnej diagnozy mediów społecznościowych – tyle bolesnej co, niestety, całkowicie prawdziwej.
Niespodziankę dla swoich fanek przygotowała także Katarzyna Berenika Miszczuk. Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, autorka bestsellerowej serii „Kwiat paproci” rozbawi czytelniczki i czytelników do łez swoją pierwszą komedią kryminalną – „Ja cię kocham, a ty miau”! Wystarczy powiedzieć, że bohaterem książki jest znudzony kot Lord, który namawia swoją właścicielkę Alę na wyjazd do położonego na odludziu dworku.

Grzegorz Kalinowski, fot. Rafał Meszka dla zupelnieinnaopowiesc.com

Skarpa Warszawska przygotowała na ten rok m.in. powieść „Pod powierzchnia nieba” Jacka Suta. Paweł Grzybowski jest byłym pilotem wojskowym, który brawurowym manewrem ściągnął na siebie krytykę dowództwa i zapoczątkował upadek swojej kariery. Paweł pogrąża się w alkoholu i depresji. Jego życie to ledwie ślad, tego, co było wcześniej. Gdy krajem wstrząsa informacja o nagłej śmierci najbogatszego Polaka, redaktor Radosław Kozłowski rozpoczyna swoje śledztwo wspólnie z prywatnym detektywem. Czy zagadkowa śmierć ma coś wspólnego z wojskowymi działaniami toczącymi się z dala od oczu opinii publicznej? Czy Kozłowski poznał już wcześniej zhańbionego pilota? Kiedy większość pytań pozostaje bez odpowiedzi, a kolejne osoby tracą życie, ktoś pociąga za sznurki przestępczej machiny. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się kolejnego dnia, ani tego jak przeszłość wpłynęła na rzeczywistość.
W lutym w księgarniach znajdziemy powieść „Załoga” Grzegorza Kalinowskiego, kontynuację jego „Gry w oczko”. Tym razem komisarz Artur Konieczny pracuje nad sprawą tajemniczej rodziny japońskiego biznesmena. W tym samym czasie redaktor Joanna Becker przygotowuje program poświęcony muzyce z lat osiemdziesiątych. Trafia na historię mało znanego zespołu Or Well, którego karierę przerwała śmierć wokalisty – Blacka. Z czasem praca nad programem przeradza się w rozwiązanie zagadki kryminalnej. To pierwszy polski kryminał rockowy, który zabierze nas w podróż w szalone lata osiemdziesiąte i ani na chwilę nie pozwoli odetchnąć.
Z kolei Krzysztof Bochus wraca z powieścią „Boski znak”, kontynuacją „Listy Lucyfera”. To mroczny thriller o złu, którego nie sposób wyplenić i które nieustannie znajduje naśladowców. Czytelnicy odnajdą tu zagadki kryminalne i kody dla wtajemniczonych, spiski i zbrodnicze fascynacje… Na wskroś współczesna intryga sensacyjna zszyta jest mocną nicią z przeszłością, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Redaktor Adam Berg zostaje wynajęty przez grupę miliarderów, aby odnaleźć skarby, ukryte pod koniec wojny na zamku Czocha. Niemal natychmiast dziennikarz staje się obiektem tajemniczych prześladowań. Ktoś bezcześci grób jego matki, włamuje się do mieszkania, podrzuca narkotyki… Kim jest nieuchwytny wróg? Rywalem w dotarciu do skarbu, misyjnym zabójcą, a może naśladowcą seryjnego mordercy, którego zdemaskował niegdyś Berg? Bohater rozpoczyna dziennikarskie śledztwo.

Adam Michejda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Oficyna 4eM wyda kontynuację „Skarbu getta”. „Pilny na tropie. Tajemnica Canaletta” Adama Michejdy to kolejna przygoda redaktora Pilnego i jego młodych pomocników. Tym razem tropią oni złodzieja obrazu Canaletta z Zamku Królewskiego w Warszawie, a w tle pojawią się włoskie plenery i legendarny wyścig Mille Miglia.
Wydawnictwo zaproponuje też „Nærie”Roberta Kilena, kolejną mocną powieść przygodowo-sensacją z elementami historii. Tym razem przeczytamy o Wikingach.
„Gdzie jest dukat króla Zygmunta?” Artura Pacuły to z kolei czwarty tom detektywistycznych przygód grupy przyjaciół ze szkoły i ich wychowawcy. Jednocześnie ukaże się wznowienie pierwszego tomu serii „Gdzie jest korona cara?”.

Literatura obyczajowa i historyczna

Dom Wydawniczy Rebis zaproponuje nam w tym roku nową powieść Hanny Cygler. Co łączy zabójstwa w Nowym Jorku oraz skandal obyczajowy w armii niemieckiej? Losy bohaterów „Po cudze pieniądze”, ostatniej części trylogii powieściowej Hanny Cygler, rozpoczętej powieścią „W cudzym domu” i kontynuowanej książką „Za cudze grzechy”. Rodzina Szuszkinów próbuje się odnaleźć w realiach gwałtownie rozwijającej się Ameryki. Maksymilian hrabia Kwilecki na krańcach Afryki szuka fortuny, a w sobie resztek człowieczeństwa. Hannelore Hallmann natomiast stara się dowiedzieć, czego może się spodziewać po swoim prawdziwym ojcu. Czy odnajdą swoje „nowe niebo” i odpokutują za dawne grzechy? „Po cudze pieniądze” jest nie tylko fascynującą powieścią obyczajową o ludziach, którzy upadają i powstają, kochają i nienawidzą, mszczą się albo wybaczają, lecz także barwną opowieścią o świecie u progu XX stulecia, kiedy to radość ze zmian, nowych odkryć i wynalazków miesza się niepewnością jutra.

Hanna Cygler. fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Albatros wyda z kolei najnowszą powieść Kena Folletta, która swoją polską premierę będzie miała tuż po światowej premierze. W „Niech stanie się światło” Ken Follett, równo 30 lat po publikacji „Filarów Ziemi”, ponownie zaprosi czytelników do pełnego namiętności i pragnień miasteczka Kingsbridge. U świtu nowej ery w dziejach Anglii bohaterowie będą walczyć o to, co jest istotą wolności – o prawo, które nie służy tylko rządzącym. Akcja tej powieści kończy się tam, gdzie zaczynają się „Filary…”.

W wydawnictwie Świat Książki ukaże się powieść „Prawdziwe kolory” Kristin Hannah. To opowieść o całym pokoleniu kobiet, które były jednocześnie przeklęte przez własne wybory i błogosławione. Hannah napisała wyjątkową powieść o obietnicach, sekretach i zdradach. Dostaniemy też „Uśpioną namiętność” Sylvii Day. Fenomenalna autorka bestsellerów #1 New York Times, Sylvia Day, powraca z nowym, gorącym, wyczekiwanym romansem.
Z kolei „Wyspa kobiet morza” Lisa See to powieść o kobiecej przyjaźni i rodzinnych sekretach na małej koreańskiej wyspie. Mi-ja i Young-sook, dwie dziewczyny są najlepszymi przyjaciółmi pochodzącymi z bardzo różnych środowisk. Kiedy dorastają, zaczynają pracować w żeńskim kolektywie nurkowym, kierowanym przez matkę Young-sooka. To saga, która rozgrywa się począwszy od okresu japońskiego kolonializmu w latach 30. i 40. XX wieku, a następnie II wojny światowej, wojny koreańskiej i jej następstw, poprzez erę telefonów komórkowych i damskich kombinezonów do nurkowania.
Świat Książki zaproponuje też „Wyspę nieopisaną” Paulliny Simons. To trzecia i ostatnia powieść w niezapomnianej sadze „Koniec wieczności”, która kończy przełomową historię miłosną Juliana i Josephine, trwającą całe życie. Jak zapewnia wydawnictwo, byli gotowi na wszystko … oprócz końca.

W Skarpie Warszawskiej ukaże się „Dzień kobiet” Gabrieli Gargaś. Trzy kobiety, co roku 8 marca, spotykają się w kawiarni u Róży, aby porozmawiać, o swojej kobiecości, błędach, które popełniły, radościach, które się im przydarzyły. Są od siebie tak różne, a jednak połączone ze sobą nie tylko więzami krwi, a także splotami zdarzeń. Cecylia, seniorka rodu, mama i babcia, była tancerka, snuje opowieści, o czasach, kiedy tańczyła na deskach największych teatrów Europy. Agnieszka rozwiodła się z mężem, kiedy Izabella, jej córka, była małą dziewczynką. Przytłoczona obowiązkami domowymi, postanowiła czerpać z życia garściami. Tylko to, o czym marzyła, wcale nie było takie piękne, jak jej się na początku wydawało. Do tej pory próbuje naprawić stosunki z córką. A kiedy na horyzoncie pojawia się jej były mąż, sama uwierzy, że stara miłość jednak nie rdzewieje. Izabella, kobieta po trzydziestce, na pozór szczęśliwa, ale tak naprawdę pogubiona i samotna. Kiedy na jej drodze, pojawia się przystojny lekarz, jej świat wywraca się do góry nogami. Ale czy sekret, który skrywa kobieta, nie będzie rzutował na przyszłość rodzącej się miłości?

Wydawnictwo W.A.B. zaproponuje „Fabrykę Lalek” Elizabeth Macneal – „ostrą, przerażającą i cudownie sugestywna opowieść o miłości, sztuce i obsesji”. 
W połowie marca ukaże się najnowsza powieść autorki „Czerwonego notesu” – Sofii Lundberg. „Połówka serca” to pozycja idealna dla osób, które lubią wracać myślami, do tego, co było. Może czasem warto zawalczyć o to, co już dawno wydawało się stracone?
Karolina Głogowska już nie raz udowodniła, że doskonale wie jak trafić do serc polskich czytelniczek. Z końcem lutego ukaże się jej najnowsza powieść „Mój ukochany wróg”. Podobno każda kobieta przynajmniej raz w życiu spotyka psychopatę. Zazwyczaj wygląda jak chłopak z sąsiedztwa – nie budzi żadnych podejrzeń. Jest dobrze ubrany, błyskotliwy, ma wyjątkowy dar czarowania ludzi. To historia oparta na faktach.
Pod koniec marca do księgarń trafi „Gorsza siostra” – nowa książka Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, autorek „Ogrodu Zuzanny” i „Galopem po szczęście”. Mnóstwo dobrego humoru czeka czytelników pierwszej polskiej komedii erotycznej. „Dobre Ciastko” Joanny Dubler to prawdziwa perełka – bezpruderyjna i przezabawna dawka czystej rozrywki.

W Wydawnictwie Burda Książki ukazała się własnie książka „Saturn. Bezlitosna siła” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej: Oboje przeszli przez piekło zgotowane im przez bliskich. Oboje noszą blizny, nie tylko na skórze. Czy pozwolą, by uleczyła ich miłość? Najnowsza powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to emocjonalna jazda bez trzymanki. „Saturn” to trzeci tom serii „Bezlitosna siła”, opowieści o mężczyznach uprawiających walki MMA – każdy z nich ma za sobą mroczną historię, która go prześladuje.
W marcu wydana zostanie jeszcze jedna powieść tej autorki. „Bez pożegnania”, która przedstawia trudną rzeczywistość żołnierzy z PTSD i ich rodzin. To świat, w którym jedyną nadzieją jest miłość. Kontynuacja bestsellerowego „Bez przebaczenia”, debiutanckiej powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.
Wydawnictwo opublikuje też powieść „Tylko tu i teraz” Niny Majewskiej-Brown. To dalsze losy Klary z „Tylko dla dorosłych”! Po ekscytujących chwilach, spędzonych w ramionach Konstantego, przewrotny los znowu wrzucił Klarę w XXI wiek. Do jej nudnego życia księgowej, najzwyklejszej szarej myszki. Z wiecznie narzekającą matką, przyjaciółeczkami, które nie szczędzą złośliwości. I bez ukochanego mężczyzny u boku. Do drzwi puka jej dobra znajoma – depresja. Jakby tego było mało, Klara staje się ofiarą samochodowego wypadku. Poturbowana trafia do szpitala, gdzie… Okazuje się, że opatrujący ją przystojny lekarz Kosma to skóra zdjęta z jej kochanka, za którym szaleńczo tęskniła przez tyle tygodni.

Czarna Owca zaproponuje „Farmę pereł” Lizy Marklund. Uznana autorka kryminałów, tym razem powraca z powieścią zupełnie innego gatunku. To historia Kiony, która wraz ze swoim rodzeństwem i rodzicami mieszka na niewielkiej wysepce na Południowym Pacyfiku, odizolowanej od reszty świata. Pracuje na rodzinnej farmie pereł, nurkuje zbierając czarne perły i wiedzie spokojne życie, póki pewnego dnia fale nie wyrzucają na brzeg żaglówki z rannym mężczyzną. To początek zapierającej dech w piersiach opowieści ciągnącej się przez ponad pięć lat i rozgrywającej na czterech kontynentach – opowieści o miłości i pieniądzach, o przemocy i samotności, o edukacji i wierze; o cenie, jaką przychodzi nam płacić za rozwój gospodarczy, i odpowiedzi na pytanie, jak daleko można się posunąć, pragnąć pomóc tym, których kochamy.
Z kolei „Kordelia” Winstona Grahama to powieść, w której po raz kolejny autor ujawnia talent do snucia intrygujących, oddających ducha epoki fabuł. Manchester, 1867 rok. Brook Ferguson żeni się z piękną Kordelią, dziewczyną o silnym charakterze. Kiedy Kordelia wprowadza się do domu Fergusonów,  rozpoczyna się cicha wojna o dominację między nią a teściem. W końcu napięcie sprawia, że Kordelia zaczyna czuć potrzebę czegoś nowego. W tym momencie w jej życiu pojawia się Stephen Crossley, dowcipny właściciel teatru. Kordelia musi podjąć najtrudniejszą decyzję – lojalność czy miłość?
I jeszcze „Ostatni rozdział” Katarzyny Kalisty. To grająca schematami i konwencjami wciągająca i zaskakująca zakończeniem powieść szkatułkowa, w której przeszłość i teraźniejszość płynnie się przenikają, a napięcie miesza z humorem i ironią.

W Wydawnictwie Marginesy ukaże się „Podróż Cilki” Heather Morris. O tej kobiecie Lale, bohater „Tatuażysty z Auschwitz” mówił, że była najodważniejszą osobą, jaką poznał. Kiedy w styczniu 1945 roku, po trwającym blisko trzy lata pobycie w Auschwitz-Birkenau, dziewiętnastoletnia Cilka Klein zobaczyła pierwszych żołnierzy Armii Czerwonej, podobnie jak garstka innych ocalałych więźniów nazistowskiego obozu, miała nadzieję na koniec koszmaru. Niestety, dla niej wyzwolenie oznaczało tylko początek kolejnych cierpień. Oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację dziewczyna została skazana na piętnaście lat łagru i wysłana w głąb Związku Radzieckiego, na daleką północ Syberii. Tak zaczyna się długa, bolesna podróż Cilki.
Z kolei „Słone ścieżki” Raynora Winna to podnosząca na duchu historia pary, która straciła wszystko i wyruszyła w podróż przez smagane wiatrem południowo-zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii. Zaledwie kilka dni po tym, jak Raynor dowiaduje się, że jej mąż jest nieuleczalnie chory, komornik zajmuje ich dom, w którym wychowali dwójkę dzieci. Stają się bezdomni. Nie mając zupełnie nic i równie mało do stracenia, podejmują impulsywną decyzję, aby przejść tysiąc kilometrów szlakiem przez Somerset do Dorset przez Devon i Kornwalię.

Fantastyka, literatura grozy

Wydawnictwo Uroboros zaczyna rok od światowej marki – drugiego tomu nowego kanonu „Thrawna. Alliances”, autorstwa Timothy’ego Zahna. „Wyczułem zakłócenie w Mocy…” Te słowa brzmią złowrogo w każdej sytuacji, jednak szczególnie groźnie, gdy padają z ust samego Imperatora Palpatine’a.
Kolejną styczniową propozycją jest „Instytut” K.C. Archer – thriller dla wszystkich miłośników X-Menów, Kapitan Marvel i „Osobliwego Domu Pani Peregrine”. Teddy jest zaradna, bystra i pokręcona, ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium. Kiedy seria złych decyzji prowadzi Teddy do wpadki z policją, interweniuje tajemniczy nieznajomy. Zaprasza ją do szkoły dla mediów. Studenci uczą się tam telepatii, telekinezy, umiejętności śledczych i taktyki SWAT. A jeśli przetrwają szkolenie, kontynuują służbę na najwyższych szczeblach władzy, wykorzystując swoje umiejętności do ochrony świata.
W lutym fani klasycznego fantasy będą mieli szansę poznać pierwszy tom nowej serii A.C. Gaughen – „Żywioły t.1 Berło ziemi”. Po latach niszczycielskiej wojny z sąsiednim królestwem lud Shalii desperacko pragnie końca konfliktu, który pochłonął życie tak wielu osób. Pragnąc wymienić wolność na bezpieczeństwo, Shalia zostaje królową Krain Kości – kraju, w którym magia jest zakazana, a Żywioły – ludzie kontrolujący ziemię, powietrze, ogień i wodę – są traktowani jak zdrajcy. Wkrótce Shalia odkrywa, że ma moc nad ziemią.
Również w lutym na księgarskich półkach zobaczymy „Żółte ślepia”. Akcja najnowszej fantastyczno-historycznej powieści Marcina Mortki rozegra się w 995 roku. Głównym bohaterem jest Medvid – potężny wojownik, który wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, doradza mu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice.
„Płacz” Marty Kisiel to wiosenny hit dla fanów fantastyki i SF. Zamknięcie trylogii wrocławskiej dokona się dzięki dramatycznej opowieści o podnoszeniu się z gruzów, osadzonej w pełnej tajemnic i grozy scenerii Gór Sowich. Czy tajemnicze zaginięcie sprzed wielu lat i dramatyczna wyprawa na ratunek Eleonorze zdołają na dobre scementować rodzinę? Czy też kolejne zanurzenie w czasie dla wszystkich okaże się tym ostatnim?
Początek wiosny to także zamknięcie tetralogii„Czarny Mag” Rachel E. Carter. Czwarty tom zatytułowany „Ostatnia walka” przyniesie oszałamiające i zachwycające zakończenie.

Wojciech Gunia, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Albatros wyda nową książkę Joe Hilla. „Na pełnych obrotach”,  zbiór trzynastu opowiadań tego mistrza grozy młodego pokolenia,.
Wydawnictwo Literate opublikuje książkę Wojciecha Guni „Dom wszystkich snów”, a Dom Wydawniczy Rebis stawia na klasykę: „Drzwi do lata” Roberta A. Heinlaina, „Wieczną wojnę” Joa Haldemana, a przede wszystkim „Możemy cię zbudować” Philipa K. Dicka.  

Wydawnictwo Oficynka opublikowało właśnie książkę „Deamon” Łukasza Śmigla. To zbiór czternastu mrocznych opowiadań z pogranicza fantastyki, horroru i thrillera. W alternatywnej rzeczywistości religią panującą jest śmierć, a Inspektorat do Spraw Nieumarłych walczy z hordami Mięsożerców. Na froncie I wojny światowej alianci wierzą w świętego, który zabiera rannych z pola bitwy. Niemcy, nie mogąc złamać oporu wroga, wysyłają agenta – Fritza Gekho, aby ten go zabił. W skutym lodem, postapokaliptycznym świecie, ludzie zmagają się z ukrytymi w pancerzach, tajemniczymi, ptasimi najeźdźcami…

Świat Książki wyda powieść Erin Morgenstern „Bezgwiezdne morze”. To ponadczasowa opowieść miłosna osadzona w sekretnym, podziemnym świecie pełnym piratów, malarzy, kochanków kłamców i statków płynących po bezgwiezdnym morzu. Zachary Ezra Rawlins, studentka z Vermontu, odkrywa tajemniczą książę, a to dopiero początek jej historii.

W wydawnictwie Czarna Owca ukaże się „Czarny lampart, czerwony wilk”, Marlona Jamesa. To porównywana do twórczości Tolkiena i Martina pierwsza część trylogii laureata Nagrody Bookera, porywająca opowieść, do której prawa wykupiło już HBO. Poprzez historie pojedynczych postaci obrazuje napięcia polityczne pomiędzy rozmaitymi plemionami Królestwa Północnego i Południowego. Bohaterowie, niezwykłe, różnorodne postacie skrywające wiele sekretów, połączeni są misją znalezienia zaginionego przed laty tajemniczego chłopca. Starożytne krainy przepełnione stworzeniami z legend i folkloru stają się pretekstem do opowieści o rozumieniu prawdy, pożądaniu, obowiązku i honorze, a także granicach władzy i ambicji.
Także w tym wydawnictwie znajdziemy powieść „Dracula. Początek”. J.D. Barker i Dacre Stoker napisali prequel jednej z najbardziej znanych powieści wszech czasów. Zainspirowany notatkami i tekstami pozostawionymi przez Brama Stokera, autora klasycznej powieści, „Dracula. Początek” jest paranormalnym thrillerem, który ujawnia nie tylko prawdziwe pochodzenie Draculi, ale także Brama Stokera – i opowiada o enigmatycznej kobiecie, która ich łączy.
Także w tym wydawnictwie ukaże się „Wyspa Sachalin” Eduarda Verkina. Trzecia wojna światowa zrównała z ziemią większość kontynentów. Wiele zwierząt wyginęło, woda i powietrze są zanieczyszczone, a na dodatek na zniszczonych terenach szaleje śmiercionośny wirus. Z konfliktu ocalała Japonia, która przejęła władzę nad resztą ludzkości, oraz wyspa Sachalin – teraz strefa przejściowa dla imigrantów z kontynentu oraz miejsce zsyłki przestępców. Młoda futurolożka z Japońskiej Akademii Nauk ma przed sobą misję badawczą – zebranie obserwacji na temat życia na wyspie, aby móc trafnie przewidywać przyszłość.

W Świecie Książki ukaże się „U schyłku dnia” – nową powieść Claire North, autorki bestsellera „Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta. Charlie spotyka wszystkich – lecz każdą osobę tylko raz. Możesz spotkać go w szpitalu, na polu bitwy, czy w pobliżu miejsca wypadku. Lecz możesz spotkać go też na biegunie północnym – wszędzie dotrze, ten nasz Charlie. Czy uściśniesz mu dłoń, czy przyjmiesz jego dary, a może słów, które do ciebie wypowie, już za chwilę nie będziesz pamiętać? Czasem jego przybycie to wyraz uprzejmości, kiedy indziej ostrzeżenie. Nawet on sam nigdy nie wie, które z nich.

Non-fiction

Wydawnictwo Poznańskie opublikuje książkę Piotra Bojarskiego „Fiedler. Głód świata”. To biografia znanego podróżnika, pisarza, reportera, celebryty i „skandalisty”.

Burda Książki (pod szyldem National Geographic) wyda z kolei „Kosmos. Możliwe światy”, Ann Druyan. To kolejna odsłona gwiezdnej odysei zapoczątkowanej przez Carla Sagana i Ann Druyan. Serial Druyan „Kosmos”, wyróżniony nagrodami Emmy oraz Peabody, stał się światowym fenomenem, wyemitowanym w 181 krajach na całym świecie. W „Kosmosie. Możliwych światach” autorka kontynuuje elektryzującą podróż przez 14 miliardów lat ewolucji kosmosu, odsłaniając najskrytsze tajemnice natury. To opowieść o nieustraszonych naukowcach, których badania (czasami okupione najwyższą ceną) przybliżyły nam wszechświat. W swojej fascynującej książce Druyan wyobraża sobie przyszłość, która może stać się naszym udziałem, jeśli tylko ockniemy się i zaczniemy mądrze korzystać z naszej nauki i technologii.
W tym samym wydawnictwie ukaże się „Więcej niż DNA”, Bill Sullivan. Dlaczego pociągają nas określone typy osobowości? Dlaczego głosujemy tak, a nie inaczej? Co powoduje, że jesteśmy właśnie tacy? Poznaj wyjaśnienie głęboko ukrytych tajemnic. Im więcej przecież się wie o sobie, tym łatwiej przejść przez życie i zrozumieć innych ludzi. Autor z dużą dozą humoru i zrozumiałym językiem opowiada o tym, jak geny, ślady epigenetyczne, mikroby, procesy psychiczne i wzory zachowań wpływają na naszą osobowość i działania. Połączenie odkrywczych eksperymentów i lekkiej narracji z mnóstwem fascynujących spostrzeżeń sprawia, że „Więcej niż DNA” ułatwia zrozumienie, kim w istocie jesteśmy. Podpowiada też, jak stać się najlepszą wersją siebie.
Dzięki Burdzie czeka nas też lektura nieoficjalnej biografii „Blackpink. Księżniczki k-popu” Adriana Besleya. Jisoo, Jennie, Rosé i Lisa − cztery wybitnie utalentowane dziewczyny. Sukces osiągnęły dzięki katorżniczej pracy, a triumfy przeplatały się z rozczarowaniami. Dowiedz się, jak wyglądała ich droga do globalnej sławy i jakie są prywatnie. Poznaj kulisy ich debiutu oraz ich przepis na podbój świata. Tę książkę musi mieć każdy fan Blackpink.

Oficyna 4eM opublikuje w maju kolejną część opowieści z Bieszczad, czyli kontynuację bestsellerowej  „Niedźwiedzicy z Baligrodu i innych historii Kazimierza Nóżki” Marcina Szumowskiego.

Wydawnictwo Marginesy wyda „Trzy kobiety” Lisy Taddeo. To prawdziwe opowieści o życiu seksualnym trzech prawdziwych Amerykanek, oparte o niemal dekadę reporterskiej pracy. Przez osiem lat dziennikarka Lisa Taddeo przejechała całe Stany Zjednoczone sześć razy, by zapoznać się z życiem zwykłych kobiet z różnych klas społecznych i części kraju. Dzięki temu Trzy kobiety to pogłębiony reporterski portret pożądania i jedna z najbardziej wyczekiwanych publikacji roku.
W tym samym wydawnictwie ukaże się „No właśnie, miłość” Laury Muchy. To opowieść o miłości i związkach zainspirowana setkami rozmów autorki z ludźmi w różnych wieku (8-95 lat) i z różnych kontynentów. Zebrana w trakcie wywiadów wiedza połączona z tym, co na temat miłości mówi psychologia, filozofia, antropologia i statystyka.
„Asteroid i półkotapczan” Katarzyny Jasiołek opowiada o wzornictwie z czasów, gdy w sklepach niczego nie było, a jednak wszyscy wszystko mieli. W czasach, gdy do kawalerek, zamieszkałych przez całe rodziny, kupowało się na raty komplety mebli, którymi można by obdzielić kilka mieszkań? W czasach, gdy tyle mieszkań było urządzonych w jednakowy sposób, że można było obudzić się w nie swoim łóżku? Ta książka to próba dotarcia do odpowiedzi na te pytania. Wciąż trudno zdobyć informacje na temat ludzi, tworzących wzornictwo w czasach, gdy brakowało wszystkiego. Niektóre nazwiska pozostaną dla nas na zawsze tajemnicą. Jednak wiele jest takich, które ustrzegły się przed anonimowością i o nich dzisiaj warto mówić, warto pisać. Na czele z Wandą Telakowską, organizatorką powojennego polskiego wzornictwa, założycielką Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W Marginesach ukaże się też Jadłonomia po polsku” Marty Dymek. Blogerka, autorka kulinarnego bloga Jadłonomia i książki pod tym samym tytułem od sześciu lat prowadzi swoją stronę, na której dzieli się wegańskimi przepisami oraz wskazówkami na temat roślinnego gotowania, a jej książki „Jadłonomia” i „Nowa Jadłonomia” doczekały się wielu dodruków i rozeszły się w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. Marta współpracowała z nowojorskim kwartalnikiem kulinarnym „Chickpea Magazine”.

W Albatrosie znajdziemy w tym roku książkę Toma PhillipsaPrawda. Krótka historia wciskania kitu” to kolejne dzieło autora „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko!”.

Piotr Bojarski, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

W W.A.B. ukazał się w styczniu wstrząsający dziennik Eddy’ego de Winda„Stacja końcowa Auschwitz”. To memuar spisany przez niego podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Autor książki był psychiatrą i psychoanalitykiem pochodzenia żydowskiego, wyspecjalizował się w leczeniu traum powojennych. Po wyzwoleniu z obozu opublikował swój dziennik.
Wkrótce ukaże się też „Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld” autorstwa Marty Grzywacz. Reportaż opowiada o jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych strażniczek nazistowskich obozów Ravensbrück i Auschwitz. Autorka stara się wyjaśnić dlaczego byłe więźniarki pomogły oskarżonej uniknąć skazania w procesie oprawców.
„Losing Earth”, książka, której „New York Times” poświęcił cały numer, będzie jedną z najważniejszych premier sekcji non-fiction tego roku. Dyskusje o zmianach klimatu angażują coraz więcej osób. Tymczasem kryzysowi klimatycznemu można było zapobiec znacznie wcześniej. O garstce naukowców, polityków i strategów, którzy ryzykując swoje kariery, desperacko próbowali przekonać świat do działania, pisze w swojej książce Nathaniel Rich.
Na początku roku czeka nas także premiera nowej książki Grzegorza Piątka – laureata wielu nagród, jednego z najbardziej znanych specjalistów od architektury. „Najlepsze miasto świata” to historia odbudowy Warszawy, którą przed wojną nazywano „Paryżem północy”.
Jeszcze w styczniu premiera mocnego reportażu „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”. Magda i Piotr Mieśnik obnażają prawdę o gigantycznej branży, pozostającej nadal w szarej sferze.
Z końcem marca ukaże się także fascynująca publikacja o zagrożeniach, które niosą za sobą cyfrowe technologie – „Chiny 5.0.”. Książka napisana przez Kaia Strittmattera, który przez kilka lat był korespondentem w Chinach, porusza wyjątkowo ważny i aktualny dzisiaj temat cyfrowej dyktatury.
Wydawnictwo opublikuje też dwie świetne książki biograficzne. 11 marca premiera publikacji o najwybitniejszej poetce polskiej piosenki – Agnieszce Osieckiej. W książce Beaty Biały „Osiecka. Na dobre i na złe” ikonę polskiego środowiska artystycznego wspominają  m.in. Olga Lipińska, Maryla Rodowicz, Agata Passent, Zuza Głowacka i Krystyna Janda. A z końcem marca premiera książki „Niezatapialna” poświęconej życiu jednej z najbardziej utytułowanych niepełnosprawnych sportsmanek – Karoliny Hamer.W rozmowach z cenioną dziennikarką – Karoliną Domagalską pływaczka opowiada o niewyobrażalnej walce jaką musiała stoczyć ze sobą i o siebie. Hamer jest nie tylko zwyciężczynią zawodów sportowych i aktywistka walczącą o równouprawnienie, ale także pierwszą paraolimpijką w historii, która dokonała coming outu jako osoba biseksualna.

Filia wyda „Psychopatów” Stephena Seagera. Kiedy autor rozpoczął pracę w kalifornijskim szpitalu psychiatrycznym Gorman State, nazywanym powszechnie Gomorą, miał już za sobą zawodowe doświadczenia z niejednej tego typu placówki. Jednak do tego, co zobaczył, przeżył i z kim miał do czynienia w środku, nie mógł przygotować się w żaden sposób. Książka Seagera to szczera, refleksyjna, miejscami mrocznie zabawna, porywająca relacja doświadczeń z terapii prowadzonych w Gorman State. Psychiatra pozwala nam zajrzeć do przerażającego świata zamieszkanego przez najgorszych psychopatów, do którego tylko nieliczni mają wstęp.

Pozostając w tym klimacie – Czarna Owca zaproponuje cykl książek Christophera Berry-Dee „Rozmowy z…”, będących zapisami unikatowych wywiadów przeprowadzonych przez autora w kilkunastu najcięższych zakładach karnych świata, rejestrowane na taśmie magnetofonowej i filmowej, zawierają opisy przerażających czynów. Autor rozmawiał m.in. z psychopatami i bestiami, a także morderczyniami.
Z kolei „Dom pisarzy w czasach zarazy” Tomasza Jastruna to wspomnienia znanego polskiego poety i prozaika o dawnym domu. To opowieść nie tylko osobista, ale też literacka i historyczna.
Kolejna książka, „Tajne życie” Amaryllis Fox to wspomnienia z dziesięciu lat w najbardziej elitarnej tajnej jednostce operacyjnej CIA. Jako młoda dziewczyna Fox stworzyła algorytm przewidujący prawdopodobieństwo powstania komórki terrorystycznej w dowolnym miejscu na całym świecie. Pod koniec szkolenia została wysłana jako szpieg pod nieoficjalną przykrywką do infiltracji sieci terrorystycznych w odległych rejonach Bliskiego Wschodu i Azji.
Wydawnictwo zaproponuje też „Ministerstwo prawdy. Biografia »Roku 1984« Orwella” Doriana Lynskeya. „Rok 1984” Orwella to jedna z najsłynniejszych antyutopii, której język i symbolika na stałe przeniknęły do współczesnej świadomości i stały się kanwą wielu znanych dzieł. W „Ministerstwie prawdy” Lynskey bada doświadczenia, które pchnęły Orwella do napisania tego ikonicznego dzieła – od hiszpańskiej wojny domowej i czasu I wojny światowej w Londynie po inspiracje czerpanej z utopijnej i dystopijnej fikcji. Pragnie spojrzeć na dzieło Orwella raz jeszcze w rozmaitych kontekstach – nie tylko społecznym, ale i biograficznym, uświadomić sobie, w jakich okolicznościach powstało i jakie są jego losy po latach, a także jak ukształtowało współczesność.

Poradniki

W Oficynie 4eM znajdziemy w tym roku książkę „Położna Izabela Dembińska: pierwsze chwile z noworodkiem”,kontynuację bestsellerowej książki „Rodzić można łatwiej”. Tym razem autorka zajęła się pierwszymi tygodniami życia dziecka, czyli połogiem i karmieniem piersią. Z kolei „To tylko sex” Anny Golan i Justyny S. Majewskiej opowie o seksualnych problemach i zwyczajach w polskich alkowach.

Tym, którzy obiecali sobie, że od nowego roku będą lepiej gospodarować pieniędzmi na pomoc przyjdzie Ken Honda, autor kultowej już książki “Happy Money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa”, która ukazała się właśnie w Wydawnictwie Buchmann. Tak jak „Magia sprzątania” Marie Kondo zrewolucjonizowała nasze podejście do życiowej przestrzeni, tak przewodnik japońskiego milionera ma szanse całkowicie zmienić nasz stosunek do pieniędzy.
To nie jedyna pozycja, która odpowiada na pytania z cyklu jak żyć?”. Taki tytuł nosi książka Marie Robert. „Jak Żyć? Filozofia dla nieogarniętych” trafi do księgarń 29 stycznia. Jakie rozwiązania dla codziennych frustracji znaleźliby najbardziej znani w historii filozofowie? Dwanaście doktryn filozoficznych potraktowanych z przymrużeniem oka pomoże czytelnikom podejść z dystansem do niespodzianek, jakie niesie życie.
Zdrowie nie może być tematem tabu. Wiedzą o tym Kaveh Rashidi i Jonas Kinge Bergland, autorzy książki „W zachwycie o odbycie”. W tym dowcipnym poradniku dwaj norwescy lekarze poruszają kwestię być może najważniejszej, a z pewnością najbardziej tajemniczej części ludzkiego ciała.
Inna książka, „Magia rodzicielstwa” Hedvig Montgomery, uznawana jest za współczesną biblię dla rodziców. Druga część serii „Czas cudów” skierowana jest do rodziców dzieci w wieku do dwóch lat. Tym razem psycholożka i terapeutka rodziny odpowiada na najbardziej nurtujące rodziców pytania dotyczące kwestii karmienia piersią, higieny snu, nauki mowy czy zachowań w przedszkolu. To siedem prostych kroków do osiągnięcia rodzicielskiego sukcesu.
Dla miłośników gotowania i tych, którzy ciągle obiecują sobie, że już niebawem zaczną gotować, ukaże się „Tylko tofu”, książka, która pomoże odczarować najpopularniejszy wegański zamiennik mięsa. To propozycja dla zwolenników roślinnej diety, ale także dla tych, którzy chcą w swoim jadłospisie dokonać w nowym roku zmian na zdrowsze.
„Wegetariańska wiosna” z kolei podsunie propozycje na bezmięsne wielkanocne dania, które zachwycą całą rodzinę.

Czarna Owca opublikuje „How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania najprostszych codziennych problemów” Randalla Munroe. To najzabawniejszy i najmniej przydatny poradnik napisany przez genialnego autora niezwykle popularnego komiksu internetowego xkcd oraz bestsellerów „WhatIf? A co, gdyby?” i „Tłumacz rzeczy”. Zgłębiając najbardziej skomplikowane metody wykonywania prostych czynności, Munroe nie tylko utrudnia zadanie sobie i swoim czytelnikom – tak jak w fascynujący sposób czynił to w „What If? A co, gdyby?”, tak i tu zachęca do eksplorowania najbardziej absurdalnych rozwiązań.
„Obudź się” Jona Kabat-Zinna to z kolei praktyczny poradnik, w którym autor odpowiada na pytania dręczące zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów medytacji. Jak można się jej nauczyć? Jak wygląda formalna praktyka? Jak w czasach nieustannego rozproszenia przezwyciężyć trudności związane z włączeniem uważności we własne życie?
Tego samego autora „Uważność dla wszystkich” ukazuje, jak uważność jako praktyka medytacyjna i sposób życia pomaga nam jako gatunkowi dorosnąć do miana człowieka rozumnego, a tym samym przebudzić się i zmienić świat na lepszy także w wymiarze społecznym.
Książka „Co nam leży na wątrobie” Didiera Samuela przybliży narząd, o którym wiemy niewiele. Dolegliwości wątroby przez długi czas były uznawane za wstydliwe z powodu ich rzekomych związków z alkoholizmem. Czas najwyższy rozprawić się z tymi stereotypami.
„Jak się nie dać menopauzie” Moniki Björn to książka dla osób pragnących uzyskać kontrolę nad własnym zdrowiem. Są tu praktyczne rady i podpowiedzi, jak łagodzić nieprzyjemne objawy między innymi za pomocą szeroko pojętej aktywności fizycznej i ćwiczeń, które mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i na siłowni.
A dla mężczyzn – „Prostata” Patricka Papaziana i Edouarda Kleina – czyli o sekretach gruczołu w kształcie serca. Jak o niego dbać? Jak troszczyć się o jego stan? Jak osiągnąć dzięki niemu więcej przyjemności?
„Doświadczenie poznania” Josepha Goldsteina to współczesna klasyka przejrzystych instrukcji praktyki medytacji buddyjskiej: podczas siedzenia i chodzenia, połączonej z oddechem, uczuciami, myślami, zmysłami, świadomością i codziennymi czynnościami.
„Joga twarzy” Danielle Collins uczy z kolei, jak dbać o naszą twarz, ciało i umysł za pomocą naturalnych i holistycznych technik. Jej metoda zabiera zaledwie pięć minut dziennie i nie mogłaby być łatwiejsza.

%d bloggers like this: