artykuł

Hity 2018 – wywiady | Kogo najchętniej chcieliście słuchać

Autorzy thrillerów, kryminałów, literatury pięknej i reportaży. A nawet wydawczyni – przedstawiamy Hity 2018 w kategorii „wywiady”. A jutro podsumowanie najchętniej czytanych artykułów.

1. Vincent V. Severski: Szpieg gra intelektem

– Jako oficer wywiadu prowadziłem taki rodzaj akcji, jaki znamy z „Nielegalnych” czy „Nieśmiertelnych”, ale byłem też werbownikiem i w najnowszej książce chciałem bardziej pokazać sposób myślenia kogoś takiego. W literaturze opisano już chyba wszystkie special actions, za to intelektualnych pojedynków i gier nikt nigdy do końca nie opisze. Sam mam ich w głowie naprawdę sporo. Ale dla nowych bohaterów musiałem stworzyć nowy gatunek. Nowy dla mnie, czyli właśnie kryminał szpiegowski, w którym łączę elementy pracy kryminalistycznej ze szpiegowską robotą – mówi Vincent V. Severski, autor powieści „Zamęt”.

2. Tomasz Sekielski: Nie piszę powieści z kluczem

Jest osobą znaną z ekranu telewizora, wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem, zdobywcą Grand Press, a od kilku lat także autorem poczytnych thrillerów, a jednak w kameralnej knajpce na obrzeżach warszawskiego Mokotowa nikt nie zwraca na nas uwagi. Możemy więc swobodnie porozmawiać o tym, co w jego najnowszy cyklu – „Susza” – najważniejsze: o niezdrowych powiązaniach między wielką polityką, biznesem i światem przestępczym. – Nie piszę powieści z kluczem. Gdybym chciał komuś dołożyć, ujawnić coś, to napisałbym literaturę faktu. Oplatam fabuły wydarzeniami prawdziwymi lub nie do końca zmyślonymi, ale wiem, że czytelnik biorąc moją książkę do ręki, będzie rozumiał, że to jest fikcja, że to jest thriller polityczny, zahaczający o kryminał, że to tylko efekt mojej wyobraźni – zastrzega Tomasz Sekielski*. I zapowiada napisanie kolejnej, bardzo mrocznej, powieści oraz reportażu, „o którym będzie głośno”.

3. Anna Fryczkowska: Odchorowałam „Równonoc” emocjonalnie

Kiedy ułożyłam sobie w głowie tę historię, długo zastanawiałam się, czyim głosem ją opowiedzieć. Co zrobić, żeby się do niej zdystansować emocjonalnie. W końcu wymyśliłam dziennikarkę, która słucha opowieści rodziców w sytuacji jeden na jeden. Nie wchodzę w głowy bohaterów, pozwalam im mówić tyle, ile chcą powiedzieć – zaznacza Anna Fryczkowska, autorka powieści „Równonoc”, wydanej w serii na F/Aktach wydawnictwa Od Deski Do Deski.

4. Anna Sekielska: Każdą książkę dopieszczam

– W biznesie wydawniczym, jak w każdym innym, trzeba przede wszystkim być sobą, trzeba być prawdziwym. I oferować to, do czego samemu ma się przekonanie, choć jednocześnie szanować tych, którym ta propozycja się nie spodoba – mówi Anna Sekielska, szefowa wydawnictwa Od Deski Do Deski. I zdradza nam plany na ten rok, w którym czeka czytelników wiele niespodzianek.

5. David Vann: Uratował mnie Grotowski

– Proszenie mężczyzn o to, by nie interesowali się bronią, to jak proszenie ich o to, żeby przestali interesować się seksem. Jest to jeden z wielu powodów, dla których to kobiety powinny rządzić światem, a mężczyźni zostać na zawsze odsunięci od jakiegokolwiek sprawowania władzy – przekonuje ceniony amerykański pisarz David Vann w wywiadzie z Przemysławem Jakubem Hincem dla zupelnieinnaopowiesc.com, rozpoczynającym – jak mówi sam autor – polską debatę o jego twórczości po ukazaniu się w Polsce jego pierwszej książki „Legenda o samobójstwie”. Książkę wydało Wydawnictwo Pauza w tłumaczeniu Dobromiły Jankowskiej.

6. Katarzyna Bonda: Niegodziwość nie ma politycznych barw

Nie powiem nagle: ojej, nie wiedziałam, że to tak wyjdzie. Wiedziałam, że opisane fakty wzbudzą kontrowersje, że niektórzy będą mnie atakować. I że pojawią się zarzuty o schlebianie teoriom spiskowym. Zdawałam sobie sprawę, że taką cenę przyjdzie mi zapłacić – mówi Katarzyna Bonda*, autorka powieści „Czerwony Pająk”, wieńczącej cykl „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”.

7. Dawid Kornaga: Słowa potrafią być pociskami

W latach 70. XX wieku popularny był, jeśli można użyć takiego wyrażenia, terroryzm lewacki. Dzisiaj terroryzm ma swoje źródło w wykoślawionej interpretacji religii, niezależnie od tego czy posługują się nim amerykańscy chrześcijanie, atakujący kliniki aborcyjne lub meczety, czy muzułmanie, którzy w Berlinie wjeżdżają ciężarówkami w tłum robiący przedświąteczne zakupy. Bajką jest twierdzenie, że uda się stworzyć przestrzeń wolną od terroryzmu, w której zamieszkają sami swoi, nastanie wieczny pokój, amen. Nie wierzmy populistom, którzy to głoszą – mówi Dawid Kornaga, autor powieści „Przerwany sen Kashi” w rozmowie z Przemysławem Poznańskim.

8. Hanna Cygler: Zauroczyła mnie Winona

– Migrując zmieniamy miejsce, ale nie siebie. Zabieramy tam nasz charakter, nasze emocje, zawiść, nienawiść, ale i miłość. Ludziom się wydaje często, że można jakiś etap zamknąć i zacząć wszystko od nowa. To najczęściej nieprawda – mówiła Hanna Cygler* podczas promocji jej najnowszej książki „Nowe niebo”, zorganizowanej przez Dom Wydawniczy Rebis w księgarni BookBook przy ul. Hożej w Warszawie.

9. Grażyna Jeromin-Gałuszka: Otwieram furtki wyobraźni

Trzy kobiety, byłe żony tego samego mężczyzny spotykają się pewnego dnia u miejscowego fryzjera. Choć początkowo nie pałają do siebie sympatią, to z czasem przełamią tę niechęć w imię osiągnięcia wspólnego celu – zemsty na mężczyźnie, który je skrzywdził. Taki jest punkt wyjścia powieści „Zmowa byłych żon” Grażyny Jeromin-Gałuszki*, pisarki, która na swoim koncie ma już kilkanaście powieści, w tym tak znane jak „Magnolia”, „Legenda” i „Złote nietoperze”. W wywiadzie dla strony Zupełnie Inna Opowieść pisarka opowiada o tym jak pisze, co ją inspiruje, zdradza także swoje najnowsze literackie plany.

10. Sylwia Winnik: Świadectwo emocji

– Gdy rozmówczynie zaczynały się przede mną otwierać i opowiadać swoje przeżycia, zrozumiałam, że wcale nie jestem na to przygotowana. Dużo płakałam – podczas tych rozmów, razem z tymi kobietami, płakałam też w drodze do domu i w swoich czterech ścianach. Podczas pisania musiałam często odkładać komputer, bo zaczęło do mnie docierać – tak naprawdę dopiero wtedy – że one to rzeczywiście przeżyły, a fakt, że dzielą się ze mną wspomnieniami, to dla mnie zaszczyt – mówi Sylwia Winnik, autorka książki „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet”. Spotykam się autorką w kawiarni na dawnej stacji kolejowej Warszawa Falenica. Dziś to lokalne centrum kultury, miejsce inspirujących wydarzeń, ale tuż obok, w czasie II Wojny Światowej Niemcy utworzyli getto, a w 1942 roku właśnie stąd wywieziono do obozu zagłady w Treblince Żydów z Rembertowa i Falenicy. Miejsce jest symboliczne, naznaczone wielką trwogą i przerażeniem jakie musieli czuć ludzie upychani na kolejowej rampie do bydlęcych wagonów i wywożeni w nieznane.

Już jutro najpopularniejsze artykuły 2018

Przeczytaj także:

%d bloggers like this: