Reklamy
artykuł

Hity 2018 – artykuły | O czym najchętniej chcieliście czytać

Relacje ze spotkań autorskich, z premiery serialu i wizyty na planie filmowym, a także z festiwalu kryminału i wręczenia literackich nagród – przedstawiamy Hity 2018 w kategorii „artykuły”.

1. Vincent V. Severski kończy pisać „Odwet” | Znamy szczegóły powieści

Gdy w Algierii i Azerbejdżanie giną oficerowie polskiego wywiadu, a w kraju zbliżające się wybory niebezpiecznie podgrzewają polityczną atmosferę, Sekcja – kierowana przez Romana Leskiego specjalna jednostka wywiadu – zaczyna mieć ręce pełne roboty. To punkt wyjścia „Odwetu”, czyli kontynuacji „Zamętu”, której pisanie kończy właśnie Vincent V. Severski.

Pisarz, prawnik, biznesmen, szpieg | Premiera powieści „Zamęt” Vincenta V. Severskiego

Jego ojciec chciał, żeby został lekarzem, on sam wybrał prawo, by ostatecznie zostać oficerem wywiadu. A potem bestsellerowym pisarzem. Vincent V. Severski opowiadał podczas premiery swojej najnowszej powieści „Zamęt” (Czarna Owca) o tym, czym jest dla niego pisanie, o perturbacjach wokół debiutu, o stosunku do polityków, a także o pewnym locie nad Afryką na pokładzie starego antonowa o jednym kole, z pijaną załogą za sterami.

Byliśmy na planie serialu „Nielegalni” | Reportaż z dnia zdjęciowego

W biurach Agencji Wywiadu trwa nerwowa atmosfera. Ale tylko między komendami „akcja” i „stop”, a więc podczas ujęcia. Gdy na planie serialu CANAL+ „Nielegalni” kamera przestaje pracować, na twarzach aktorów i ekipy widać tylko maksymalne skupienie. Od tego zależy przecież, jak wiele ujęć powstanie tego dnia.

Bohaterowie „Nielegalnych” na czerwonym dywanie | Relacja z premiery serialu według Severskiego 

Konrad Wolski, Sara Korska, Lutek, Hans Jorgensen, Travis – bohaterowie bestsellerowej serii „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego zyskali nowe życie w serialowej superprodukcji CANAL+. W czwartek odbyła się premierowa gala, na której nie zabrakło znanych twarzy. Była tam także Zupełnie Inna Opowieść.

2. Chmielarz: Nie żegnam się z Mortką | Premiera książki Wojciecha Chmielarza „Cienie”

Choć „Cienie” są jak na razie ostatnim tomem cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, to niewykluczone, że ten bohater kiedyś jeszcze powróci – zapowiadał we wtorek Wojciech Chmielarz podczas premiery najnowszej książki w warszawskim „Worku Kości”. W najbliższych planach pisarz ma jednak coś zupełnie innego – kryminał psychologiczny, którego publikacja planowana jest już na maj. Zdradził nawet jego tytuł roboczy.

3. „Złoty Pocisk” wręczony | Znamy laureatów pierwszego finału nowej nagrody za kryminał

Marta Guzowska za „Regułę nr 1”, Chris Carter za „Jestem śmiercią” i Marcin Wroński za „Czas Herkulesów” oraz Remigiusz Mróz za „Wotum nieufności” – to laureaci pierwszej edycji konkursu o nagrodę „Złoty Pocisk”. Konkurs rozstrzygnięto podczas Warszawskich Targów Książki.

4. Hołodomor to ludobójstwo | Premiera książki Anne Applebaum „Czerwony głód”

– Nie mam wątpliwości, że Hołodomor był zbrodnią ludobójstwa, nawet jeśli nie mieści się to w definicji opracowanej przez ONZ – przekonuje Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka wydanej właśnie w Polsce książki „Czerwony głód”.

5. Fryczkowska: Chciałabym, żeby w końcu wyjaśniono tę sprawę | Spotkanie z autorką „Równonocy”

– Od momentu gdy wybrałam język opowieści, miałam wrażenie, że książka pisze się sama, że te historie chcą być opowiedziane – mówiła Anna Fryczkowska, autorka powieści „Równonoc”, podczas spotkania z czytelnikami w PROM Kultury na warszawskiej Saskiej Kępie. Spotkanie prowadził Przemysław Poznański z zupelnieinnaopowiesc.com.

6. Lee Child: Nie porzucę Reachera | Spotkanie wokół powieści „Nocna runda”

Pisarzem najlepiej zostać w wieku dojrzałym, by móc korzystać z zebranych wcześniej doświadczeń – mówił Lee Child, autor bestsellerowej serii o Jacku Reacherze. Nie wykluczał też, że jego bohater zawędruje kiedyś… do Polski.

7. Pożegnanie z Warszawą | Sylwia Zientek przenosi się do Luksemburga

Luksemburg zamiast Warszawy. Sylwia Zientek, autorka sagi „Hotel Varsovie”, żegnała się w czwartek ze swoim miastem i zapowiadała, że po trzecim tomie cyklu nie będzie już umieszczać w nim fabuły książek. Przynajmniej na razie. – Żeby pisać o Warszawie, muszę ją widzieć – przekonywała.

8. Czternaście krwawych premier Grandy | Festiwal pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com

Oto czternaście powieści, które pokazano podczas uroczystej Gali Premier na Poznańskim Festiwalu Kryminału Granda.

9. Lotnicy, szpiedzy i bywalcy barów | Premiera „Śledztwa ostatniej szansy” Grzegorza Kalinowskiego

– Kocham Warszawę, sądzę, że mam sporą wiedzę na jej temat i cały czas uważam, że jest ona tematem godnym eksplorowania – mówił Grzegorz Kalinowski, autor powieści „Śledztwo ostatniej szansy”. A że premierę jego książki zorganizowano podczas Festiwalu Wódki i Zakąski, pisarz przybliżył przedwojenny „alkoholowy archipelag” stolicy.

10. Maryse Condé: Podążać za marzeniami. Mimo wszystko | W Sztokholmie wręczono „alternatywnego Nobla”

Gdy jako dziecko przyznała, że chce zostać pisarką, usłyszała: „Tacy jak my nie piszą!”. – Tacy jak kto? Kobiety? Czarni? Mieszkańcy małych, nieważnych wysp? – pytała Maryse Condé, odbierając w niedzielę w Sztokholmie Nową Nagrodę Literacką, czyli tzw. alternatywnego Nobla. Zupełnie Inna Opowieść wsparła przyznającą nagrodę Nową Akademię.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: