artykuł

Hity 2018 – artykuły | O czym najchętniej chcieliście czytać

Relacje ze spotkań autorskich, z premiery serialu i wizyty na planie filmowym, a także z festiwalu kryminału i wręczenia literackich nagród – przedstawiamy Hity 2018 w kategorii „artykuły”.

1. Vincent V. Severski kończy pisać „Odwet” | Znamy szczegóły powieści

Gdy w Algierii i Azerbejdżanie giną oficerowie polskiego wywiadu, a w kraju zbliżające się wybory niebezpiecznie podgrzewają polityczną atmosferę, Sekcja – kierowana przez Romana Leskiego specjalna jednostka wywiadu – zaczyna mieć ręce pełne roboty. To punkt wyjścia „Odwetu”, czyli kontynuacji „Zamętu”, której pisanie kończy właśnie Vincent V. Severski.

Pisarz, prawnik, biznesmen, szpieg | Premiera powieści „Zamęt” Vincenta V. Severskiego

Jego ojciec chciał, żeby został lekarzem, on sam wybrał prawo, by ostatecznie zostać oficerem wywiadu. A potem bestsellerowym pisarzem. Vincent V. Severski opowiadał podczas premiery swojej najnowszej powieści „Zamęt” (Czarna Owca) o tym, czym jest dla niego pisanie, o perturbacjach wokół debiutu, o stosunku do polityków, a także o pewnym locie nad Afryką na pokładzie starego antonowa o jednym kole, z pijaną załogą za sterami.

Byliśmy na planie serialu „Nielegalni” | Reportaż z dnia zdjęciowego

W biurach Agencji Wywiadu trwa nerwowa atmosfera. Ale tylko między komendami „akcja” i „stop”, a więc podczas ujęcia. Gdy na planie serialu CANAL+ „Nielegalni” kamera przestaje pracować, na twarzach aktorów i ekipy widać tylko maksymalne skupienie. Od tego zależy przecież, jak wiele ujęć powstanie tego dnia.

Bohaterowie „Nielegalnych” na czerwonym dywanie | Relacja z premiery serialu według Severskiego 

Konrad Wolski, Sara Korska, Lutek, Hans Jorgensen, Travis – bohaterowie bestsellerowej serii „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego zyskali nowe życie w serialowej superprodukcji CANAL+. W czwartek odbyła się premierowa gala, na której nie zabrakło znanych twarzy. Była tam także Zupełnie Inna Opowieść.

2. Chmielarz: Nie żegnam się z Mortką | Premiera książki Wojciecha Chmielarza „Cienie”

Choć „Cienie” są jak na razie ostatnim tomem cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, to niewykluczone, że ten bohater kiedyś jeszcze powróci – zapowiadał we wtorek Wojciech Chmielarz podczas premiery najnowszej książki w warszawskim „Worku Kości”. W najbliższych planach pisarz ma jednak coś zupełnie innego – kryminał psychologiczny, którego publikacja planowana jest już na maj. Zdradził nawet jego tytuł roboczy.

3. „Złoty Pocisk” wręczony | Znamy laureatów pierwszego finału nowej nagrody za kryminał

Marta Guzowska za „Regułę nr 1”, Chris Carter za „Jestem śmiercią” i Marcin Wroński za „Czas Herkulesów” oraz Remigiusz Mróz za „Wotum nieufności” – to laureaci pierwszej edycji konkursu o nagrodę „Złoty Pocisk”. Konkurs rozstrzygnięto podczas Warszawskich Targów Książki.

4. Hołodomor to ludobójstwo | Premiera książki Anne Applebaum „Czerwony głód”

– Nie mam wątpliwości, że Hołodomor był zbrodnią ludobójstwa, nawet jeśli nie mieści się to w definicji opracowanej przez ONZ – przekonuje Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka wydanej właśnie w Polsce książki „Czerwony głód”.

5. Fryczkowska: Chciałabym, żeby w końcu wyjaśniono tę sprawę | Spotkanie z autorką „Równonocy”

– Od momentu gdy wybrałam język opowieści, miałam wrażenie, że książka pisze się sama, że te historie chcą być opowiedziane – mówiła Anna Fryczkowska, autorka powieści „Równonoc”, podczas spotkania z czytelnikami w PROM Kultury na warszawskiej Saskiej Kępie. Spotkanie prowadził Przemysław Poznański z zupelnieinnaopowiesc.com.

6. Lee Child: Nie porzucę Reachera | Spotkanie wokół powieści „Nocna runda”

Pisarzem najlepiej zostać w wieku dojrzałym, by móc korzystać z zebranych wcześniej doświadczeń – mówił Lee Child, autor bestsellerowej serii o Jacku Reacherze. Nie wykluczał też, że jego bohater zawędruje kiedyś… do Polski.

7. Pożegnanie z Warszawą | Sylwia Zientek przenosi się do Luksemburga

Luksemburg zamiast Warszawy. Sylwia Zientek, autorka sagi „Hotel Varsovie”, żegnała się w czwartek ze swoim miastem i zapowiadała, że po trzecim tomie cyklu nie będzie już umieszczać w nim fabuły książek. Przynajmniej na razie. – Żeby pisać o Warszawie, muszę ją widzieć – przekonywała.

8. Czternaście krwawych premier Grandy | Festiwal pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com

Oto czternaście powieści, które pokazano podczas uroczystej Gali Premier na Poznańskim Festiwalu Kryminału Granda.

9. Lotnicy, szpiedzy i bywalcy barów | Premiera „Śledztwa ostatniej szansy” Grzegorza Kalinowskiego

– Kocham Warszawę, sądzę, że mam sporą wiedzę na jej temat i cały czas uważam, że jest ona tematem godnym eksplorowania – mówił Grzegorz Kalinowski, autor powieści „Śledztwo ostatniej szansy”. A że premierę jego książki zorganizowano podczas Festiwalu Wódki i Zakąski, pisarz przybliżył przedwojenny „alkoholowy archipelag” stolicy.

10. Maryse Condé: Podążać za marzeniami. Mimo wszystko | W Sztokholmie wręczono „alternatywnego Nobla”

Gdy jako dziecko przyznała, że chce zostać pisarką, usłyszała: „Tacy jak my nie piszą!”. – Tacy jak kto? Kobiety? Czarni? Mieszkańcy małych, nieważnych wysp? – pytała Maryse Condé, odbierając w niedzielę w Sztokholmie Nową Nagrodę Literacką, czyli tzw. alternatywnego Nobla. Zupełnie Inna Opowieść wsparła przyznającą nagrodę Nową Akademię.

%d bloggers like this: