artykuł

„Złoty Pocisk” wręczony | Znamy laureatów pierwszego finału nowej nagrody za kryminał

Marta Guzowska za „Regułę nr 1”, Chris Carter za „Jestem śmiercią” i Marcin Wroński za „Czas Herkulesów” oraz Remigiusz Mróz za „Wotum nieufności” – to laureaci pierwszej edycji konkursu o nagrodę „Złoty Pocisk”. Konkurs rozstrzygnięto podczas Warszawskich Targów Książki.

PRZEMYSŁAW POZNAŃSKI

Jak przekonuje organizator konkursu, magazyn literacko-kryminalny „Pocisk”, konkurs został ustanowiony aby popularyzować autorów i literaturę kryminalną. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszej powieści kryminalnej w czterech kategoriach: najlepsza polska powieść kryminalna 2017, najlepsza zagraniczna powieść kryminalna 2017, najlepszy polski kryminał historyczny 2017 oraz nagroda publiczności.

Trzeci z lewej Grzegorz Kalinowski, autor nominowanego do nagrody „Pogromcy grzeszników”, fot. Przemysław Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com

– Do konkursu zgłoszono ponad trzysta tytułów. Dużo jak na kraj, w który nie czyta się książek – śmiał się prof. Tadeusz Cegielski  z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący jury. Dodawał, że czytelnictwo w Polsce ratuje kryminał. – A kryminał to kobiety. To ich domena zarówno z punktu widzenia  czytelników jak i autorów – podkreślał.

Częściowo potwierdziły to wręczone nagrody. Za najlepsza polska powieść kryminalną uznana została bowiem „Reguła nr 1” Marty Guzowskiej (Marginesy), kolejna opowieść o archeolożce i genialnej złodziejce Simonie Brenner.

Marta Guzowska i prof. Tadeusz Cegielski, fot. Przemysław Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com

– Ponieważ to pierwsza edycja konkursu, to z pewnością zapamiętam tę chwilę do końca życia – przekonywała pisarka.

W kategorii najlepszego kryminału historycznego nagrodę otrzymał Marcin Wroński za „Czas Herkulesów” (W.A.B.) – kolejny, a przy tym przedostatni już tom z Zygą Maciejewskim. Jeszcze w tym roku zresztą ukaże się tom dziesiąty i ostatni – zbiór opowiadań „Gliny z innej gliny”.

Prof. Tadeusz Cegielski i Marcin Wroński, fot. Przemysław Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com

Jak podkreślał prof. Cegielski, powieść zachwyciła świeżością, mimo że jest już dziewiątym tomem serii. Jego zdaniem na wyróżnienie zasługiwała też powieść Grzegorza Kalinowskiego „Pogromca grzeszników”, gdyby przewidziano kategorię najlepszej nagrody varsavianistycznej.

W kategorii kryminału zagranicznego nagrodę odebrał Chris Carter, autor powieści „Jestem śmiercią” (Sonia Draga), historia poszukiwań mordercy młodej kobiety, prowadzonego przez Roberta Huntera, który dowodzi jednostką specjalną policji w Los Angeles.

– Robię to, co lubię. Piszę jak lubię – przekonywał pisarz podczas gali.

Chris Carter, fot. Przemysław Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com

Nagrodę publiczności otrzymał Remigiusz Mróz za „Wotum nieufności” (Filia).

Współpraca Aleksandra Białas, Przemysław Jakub Hinc

Wojciech Chmielarz, nominowany do nagrody za „Zombie”, fot. Przemysław Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com
%d bloggers like this: