Nie mogę się nudzić pisząc. I myślę, że jeśli ja się nie nudzę, to i czytelnik się nie nudzi – mówi Marta Guzowska, laureatka nagrody Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej w 2017 roku.
Za nami wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru, do której nominowana była w tym roku Marta Guzowska za powieść „Reguła nr 1”, zwyciężczyni tego konkursu w 2013 roku. Na Warszawskich Targach Książki pisarka odebrała inną nagrodę – „Złoty Pocisk”, przyznawaną w tym roku po raz pierwszy.
– To dla mnie ogromne zaskoczenie i ogromna przyjemność. To pierwsza edycja tego konkursu, a jak wiadomo tylko pierwsi przechodzą do historii – śmieje się pisarka.
Bohaterką jej powieści jest Simona Brenner, archeolożka i złodziejka. W dzień bada starożytną biżuterię, a nocą ją kradnie. W obu tych dziedzinach jest bezkonkurencyjna. Pomysł, by Simona wykonywała ten właśnie zawód był dla pisarki oczywisty – sama jest doktorem archeologii.
Przeczytaj także:
„Złoty Pocisk” wręczony | Znamy laureatów pierwszego finału nowej nagrody za kryminał
– Ten świat jest moją codziennością. Mówią: pisz o tym, na czym się znasz. Ja się znam na tym – wyznaje. I zaznacza, że stworzyła taką właśnie bohaterkę, bo nie lubi oczywistych bohaterów. – Dla mnie bohaterka, która jest postacią negatywną, ale jednocześnie jest na tyle sympatyczna, że musimy jej kibicować, dla mnie, jako pisarki, jest ciekawa. A ja się nie mogę nudzić pisząc. I myślę, że jeśli ja się nie nudzę, to i czytelnik się nie nudzi – zaznacza Marta Guzowska. I przyznaje, że do stworzenia bohaterki inspirował ją dżentelmen-włamywacz Arsène Lupin, postać stworzona przez Maurice’a Leblanca, która popularność zdobyła jako bohater popularnego serialu.
Wiosną ukazała się kolejna powieść Marty Guzowskiej – „Ślepy archeolog”, niezwiązana z cyklem o Simonie Brenner. Nie oznacza to jednak zerwania z tą bohaterką.
– Simona powróci – deklaruje pisarka. – Już wiem, co się stanie w kolejnym tomie jej przygód, ale tego nie mogę zdradzić – śmieje się.
Marta Guzowska współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki” i wraz ze współautorkami napisała książkę „Mordercze miasta”. Jest laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki –„Ofiarę Polikseny”, wyróżniono ją też nominacją do tej nagrody za „Głowę Niobe”, „Chciwość”, a w tym roku za „Regułę nr 1” (Marginesy 2017).
Przeczytaj także:
Przygotowali: Przemysław Poznański, Przemysław Jakub Hinc, Aleksandra Białas