recenzja

Dwanaście krwawych nowości | Gala Premier Festiwalu Granda

Dwanaście nowości, w tym jedna premiera specjalna – tegoroczna Gala Premier Festiwalu Granda nie pozostawia wątpliwości, że miłośnicy polskiego kryminału mają przed sobą wiele zarwanych nocy.

Marta Guzowska, „Reguła nr 1”, Wydawnictwo Marginesy

– To bardziej thriller, niż kryminał – mówi autorka. – Najważniejsze nie jest bowiem pytanie „kto zabił”, ale rozwiązanie zagadki, od której zależy życie bohaterki – dodaje. A bohaterką jest Simona Brenner, archeolożka i złodziejka, specjalistka od starej biżuterii, której ktoś zleca kradzież… złotego runa. Wkrótce wokół zaczynają ginąc ludzie.

Alek Rogoziński, „Lustereczko, powiedz przecie”, Filia

Bohaterką książki jest znana autorka powieści kryminalnych Róża Krull, która zostaje świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia.

– Nie ma takiego konkursu, wymyśliłem go – smieje się autor. Ale w powieści pojawia się ktoś, kto istnieje naprawdę: Rafał Maślak – Mister Polski. – Spytałem go czy mogę użyć jego nazwiska – wspomina Rogoziński. – „Jasne”, usłyszałem, „tylko, żeby czytelnicy nie mieli ze mnie zbyt dużej beki”.

Bohdan Głębocki, „Ślepe ryby”, Media Rodzina

Akcja powieści rozgrywa się w Poznaniu w 1938 roku. Tytułowa Musza Góra to dzisiejszy Plac Wolności. To tu, podczas przebudowy miejsca znalezione zostają pozostałości cmentarza żydowskiego. – To przenosi nas do historii Golema, która przeważnie kojarzy się z Pragą, a przecież twórca Golema był rabinem z Poznania – mówi autor.

Joanna Opiat-Bojarska, „Gra o wszystko”, Czwarta Strona

Tematem powieści – trzeciej części cyklu o poznańskiej psycholog Aleksandrze Wilk – jest parafilia, a więc zaburzenia preferencji seksualnych. – Ludzie różnie podchodzą i do miłości, i do fizycznej miłości. Czasem chcą sobie te przeżycia urozmaicić. Okazuje się jednak, że granica między takim urozmaicaniem a parafilią jest cienka – tłumaczy autorka. Czy jednak czyjeś fantazje mogą prowadzić do zbrodni? Wyjaśnić ma to – znana z poprzedniego tomu – Urszula Zimińska, profilerka z Łodzi, tym bardziej że Aleksandra trafia do.. grona podejrzanych.

Małgorzata Rogala, „Zastrzyk śmierci”, Czwarta Strona

Ewa Frydrych znajduje szczelnie owinięte taśmą ciało męża – szefa portalu krytyki kulinarnej, którego opinie nie wszystkim przypadły do gustu. Dlaczego ktoś wstrzyknął mu truciznę i pozbawił życia? Czy chodziło tylko o zemstę, czy za zbrodnią kryje się coś jeszcze?

– Lubię wymyślać nietypowy narzędzia zbrodni, a jednocześnie nie chce epatować przemocą i rozlewem krwi – mówi autorka. Tym razem wybrała wiec tytułowy zastrzyk śmierci – substancję, która w niektórych krajach stosowana jest przy wykonywaniu wyroków.

Marcel Woźniak, „Powtórka”, Czwarta Strona

– Jednym z bohaterów książki jest miasto Toruń. To książka, która mogła mieć dopisek „powieść miejsca” – mówi autor.

Intryga dotyczy zamordowania młodej dziewczyny. Aby śledztwo ruszyło, do służby musi wrócić Leon Brodzki – emerytowana gwiazda lokalnej policji.

Marta Matyszczak, „Zbrodnia nad urwiskiem”, Wydawnictwo Dolnośląskie

– Pierwsza moja książka rozgrywała się w rodzinnym Chorzowie, teraz przeniosłam akcję do Irlandii, do miejsc, w którym spędziłam trzy lata – tłumaczy autorka. – Wyspa Inishmore, która leżała niedaleko mojego miejsca zamieszkania, od razu zwróciła moją uwagę swoją mrocznością jako idealne miejsce dla kryminału – śmieje się. To na tej wyspie pewnego dnia znalezione zostaje ciało Polski…

Michał Larek, „Furia”, Czwarta Strona

„Furia” to pierwsza części planowanego cyklu pod nazwą „Dekada”. Akcję autor umieścił w przełomowych latach 90., a fabuła skupia się na poszukiwaniu śmiertelnie niebezpiecznego uwodziciela. To postać wzorowana na prawdziwym przestępcy. Jednym z bohaterów jest legenda poznańskiej policji, Harry.

– On jest wytworem lat 80., wtedy się uformował – tłumaczy autor. Zaznacza, że zna wielu policjantów, którzy pracowali w czasach przełomowych – to z ich wspomnień buduje tło swojej powieści.

Przemysław Garczyński, „Kelner”, Novae Res

– Zaraz na początku książki znalezione zostają zwłoki osoby ubranej w stroju kibica Legii, a że akcja rozgrywa się w Poznaniu… – opowiada autor. Ale zastrzega, że nie jest to powieść o futbolu. Na miejscu zbrodni widnieje groźne memento z Boskiej Komedii Dantego Alighieri: Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie. Wkrótce zamordowana zostaje córka znanej artystki. „Kelner” to skomplikowane, wielowątkowe śledztwo, w którym tropy stanowią literatura, sport, obrzędy pogrzebowe wikingów, samotność i nowoczesne technologie.

Przemysław Semczuk, „Kryptonim Frankenstein”, W.A.B.

Książka jest zapisem szokującej historii Joachima Knychały, śląskiego „Frankensteina” – seryjnego mordercy z Piekar Śląskich, który terroryzował Śląsk w latach 1974–1982. Zaatakował kilkanaście kobiet, zamordował pięć.

– Aby dobrze przygotować się do napisania tej książki, przeczytałem akta sprawy, relacje świadków wydarzeń, w końcu wspomnienia samego Joachima: kilkanaście stron zapisanych pięknym, kaligraficznym pismem, gdzie opisuje jak planował zbrodnie – wspomina autor.

Robert Małecki, „Porzuć swój strach”, Czwarta Strona

Bohaterem książki – drugiego tomu serii, rozpoczętej powieścią „Najgorsze dopiero nadejdzie”, jest Marek Bener, dziennikarz i właściciel lokalnego tygodnika, który podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. – Bener to postać doświadczona przez życie: z pierwszego tomu dowiadujemy się, że przed sześcioma laty zaginęła jego żona – opowiada autor. Dziennikarz przezyje szok, gdy okaże się, że badana sprawa może mieć coś wspólnego z jego osobista tragedią.

Gościem specjalnym Gali był Adam Kompowski, dziennikarz i prezes Fundacji Dom Autysty w Poznaniu. Zaprezentował tom opowiadań „Trupów hurtowo trzech”, zawierający opowiadania Piotra Bojarskiego, Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja, Bohdana Głębockiego, Gai Grzegorzewskiej, Joanny Jodełki, Michała Larka, Joanny Opiat-Bojarskiej, Olgi Rudnickiej i Marcina Wrońskiego. Sprzedaż książki, wydanej przez wydawnictwo Media Rodzina, zasila budowę domu dla dorosłych osób z autyzmem. Zbiórkę promuje też akcja #jesteśwplątany, gra oparta na opowiadaniu Michała Larka, która znaleźć można na jesteswplatany.pl.

– Dajcie się wplątać – zachęcał Adam Kompowski.

Przygotowali: Przemysław Poznański, Przemysław Jakub Hinc

Zdjęcia: Zupełnie Inna Opowieść Sp. z o. o. (wszelkie prawa zastrzeżone) 

4 komentarze

  1. Całkiem sporo ciekawych książek. „Furia” brzmi ciekawie. Fajnie, że cała seria powstanie. Najbardziej chyba jednak interesuje mnie „Kelner”. Brzmi intrygująco. Wiadomo kiedy będzie premiera tej ksiązki w novae res?

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: