artykuł

Bohaterowie „Nielegalnych” na czerwonym dywanie | Relacja z premiery serialu według Severskiego [ZDJĘCIA]

Okładka zaproszenia na premierę – pobierz aplikację Runvido, zbliż telefon do okładki i obejrzyj film

Konrad Wolski, Sara Korska, Lutek, Hans Jorgensen, Travis – bohaterowie bestsellerowej serii „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego zyskali nowe życie w serialowej superprodukcji CANAL+. W czwartek odbyła się premierowa gala, na której nie zabrakło znanych twarzy. Była tam także Zupełnie Inna Opowieść.

Długi czerwony dywan prowadził wprost do Kinoteki w warszawskim PKiN. Obecność na nim gwiazd kina, literatury, mediów wyraźnie pokazywała, że serial „Nielegalni” to jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji ostatnich lat. Nic dziwnego – powieści Severskiego, na motywach których serial powstał, sprzedały się już w ponad półmilionowym nakładzie. Historia Wydziału Specjalnego Q Agenci Wywiadu, kierowanego przez Konrada Wolskiego to wciągający szpiegowsko-polityczny thriller, odsłaniający kulisy pracy szpiegów, z wielką międzynarodową polityką w tle. Autor powieści doskonale zna ten świat – Severski był oficerem wywiadu, pracującym między innymi na Bliskim Wschodzie. Z jego doświadczenia korzystali też scenarzyści serialu.

Vincent V. Severski, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Ale gala premierowa zaczęła się od akcentu bardzo osobistego – tak się bowiem złożyło, że zorganizowano ją w dniu urodzin pisarza. Tort, który dla niego przygotowano był przystrojony oczywiście wizerunkiem serialowego plakatu.

Urodzinowy tort Vincenta V. Severskiego, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Vincent V. Severski nie ukrywał, że gala jest dla niego ważnym momentem. – Ekranizacja książki to dla pisarza dowód, że ktoś nie tylko zauważył jego książki i ich przekaz, ale uznał też, że warto zainwestować w scenariusz, a potem w film. A poza tym to niezwykłe obserwować jak na ekranie ożywają moje postaci – przekonywał pisarz.

Prowadząca galę Katarzyna Borowiecka z CANAL+, Vincent V. Severski, reżyser Jan P. Matuszyński i Marcin Czarnik, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Na scenie obok niego stanęli m.in. Konrad Wolski czyli grający tę postać Grzegorz Damięcki, Sara Korska, w którą wcieliła się Sylwia Juszczak czy Travis w kreacji Filipa Pławiaka.

– Serial stworzyła ekipa wspaniałych ludzi, którzy całe serce oddali tej produkcji. Mam nadzieje, że to widać na ekranie. Pracowaliśmy intensywnie nad tym, żeby postaci, które państwo zobaczycie, byli z krwi i kości – mówił Grzegorz Damięcki.

Grzegorz Damięcki, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc,com
Sylwia Juszczak, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com
Filip Pławiak, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com
Synnøve Macody Lund, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com
Fatima Gorbenko, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Sylwia Juszczak przede wszystkim dziękowała Severskiemu, ale też kolegom aktorom, reżyserom i „każdemu, kto przyłożył rękę do tej produkcji”.A na scenie ich nie zabrakło. Przybył jeden z dwóch reżyserów pierwszego sezonu – Jan P. Matuszyński. Drugi z nich, Leszek Dawid nie mógł być obecny na gali. Kręci akurat film „Broad Peak” – zresztą z Ireneuszem Czopem w głównej roli, czyli aktorem, który zajmuje istotne miejsce także w obsadzie „Nielegalnych”.  Ale CANAL+ przygotował nagranie, w którym reżyser przyznał, że serial był „trudnym i wymagającym projektem”.

W środku Bartosz Staszczyszyn, współscenarzysta serialu, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Główne role w produkcji – obok Grzegorza Damięckiego, Sylwii Juszczak, Filipa Pławiaka i Ireneusza Czopa – grają także Andrzej Seweryn i Agnieszka Grochowska, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Jan Frycz, Arkadiusz Detmer, a także Synnøve Macody Lund (gra w „The Girl in the Spider’s Web” – najnowszej ekranizacji prozy Stiega Larssona), rosyjski aktor SergeyaFrolov („Девушка с косой” – w Polsce wyświetlany pod festiwalowym tytułem „Dziewczyna z kosą”) czy ukraińska gwiazda filmu „Дедушка” – Fatima Gorbenko. Autorami scenariusza są Dorota Jankojć-Poddębniak, Maciej Kubicki i Bartosz Staszczyszyn. Za kamerą stanęli operatorzy Piotr Sobociński jr i Kacper Fertacz, Producentem wykonawczym serialu jest firma TELEMARK Anna Kępińska i Maciej Kubicki („Bez tajemnic”, „Pakt”, „Uwikłani”).

Fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Premiera serialu na antenie CANAL+ 21 października.

Vincent V. Severski i Przemysław Poznański z zupelnieinnaopowiesc.com, fot. Anita Czupryn
%d bloggers like this: