artykuł

Vincent V. Severski kończy pisać „Odwet” | Znamy szczegóły powieści

Gdy w Algierii i Azerbejdżanie giną oficerowie polskiego wywiadu, a w kraju zbliżające się wybory niebezpiecznie podgrzewają polityczną atmosferę, Sekcja – kierowana przez Romana Leskiego specjalna jednostka wywiadu – zaczyna mieć ręce pełne roboty. To punkt wyjścia „Odwetu”, czyli kontynuacji „Zamętu”, której pisanie kończy właśnie Vincent V. Severski.

– To będzie zupełnie inna książka, niż moje dotychczasowe – mówi o „Odwecie” Vincent V. Severski. I wyjaśnia: – Nie będzie tyle cukru. Nie będę słodził. Pokażę jak praca szpiegów wpływa na ich życie prywatne, na ich rodziny, na ich bliskich – opowiada. Ujrzymy nieformalne relacje między oficerami wywiadu, w tym zachowania nie do końca akceptowalne moralnie. – Środowisko szpiegów nie jest przecież pod względem etycznym monolitem. Zdarzają się tu także zachowania nie całkiem akceptowalne. Nie mówię o wymiarze zawodowym, ale ludzkim – zastrzega Vincent V. Severski. Jak zaznacza, dzięki ukazaniu takiego tła, będzie mógł wyraźniej ukazać postawy tych kolegów i koleżanek, którzy także w życiu prywatnym postępują zgodnie z zasadami.

Sekcja od misji niewykonalnych | Vincent V. Severski, Zamęt

Główną osią książki będzie jednak polityczne zamieszanie wokół zbliżających się wyborów, na które nałoży się zabójstwo oficerów wywiadu.

– Pierwszy gnie oficer, który pracuje pod przykryciem przedstawiciela polskiego koncernu zbrojeniowego w Algierii. Krótko po przybyciu do tego kraju pada on ofiarą okrutnej zbrodni. Ginie też jego algierski ochroniarz. Ślady znalezione na miejscu zabójstwa, w tym napisy, wskazują, że jest to czyn Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) – opowiada pisarz.

Do drugiego morderstwa – również na oficerze wywiadu – dochodzi wkrótce w Azerbejdżanie. Sekcja nie zostaje jednak początkowo zaangażowana w wyjaśnienie tych spraw, bowiem politycy mają dla niej zupełnie inne zadanie. Oto na scenie politycznej pojawia się weteran wojenny, niejaki Olgierd Rubecki – bohater narodowy ranny w Iraku, który idealnie trafia w zapotrzebowanie społeczne Polaków żyjących w coraz bardziej rozdartym polityczne kraju. Nie jest kojarzony z żadną stroną sceny politycznej, nic więc dziwnego, że i lewica, i prawica chce się pod niego podczepić.

Szef Sekcji, Roman Leski zamierza akurat wyjechać z przyjacielem Bronkiem z Komendy Głównej Policji na wczasy. To ich tradycja, bo jak czytamy w „Zamęcie”: „Odkąd usiedli w jednej szkolnej ławce, przyjaźń trwała nieprzerwanie, niezmącona i sprawdzona. Nigdy nie odpuścili sobie dwóch letnich tygodni na wspólne wczasy w Bieszczadach”. Tymczasem pakowanie walizek przerywa polecenie Szefa Agencji Wywiadu, by zespół Leskiego dokonał audytu Rubeckiego.

Szpieg gra intelektem | Z Vincentem V. Severskim rozmawia Przemysław Poznański

– Ten początkujący polityk to były oficer wywiadu, który wciąż ma dostęp do informacji niejawnych. Zgodnie z przepisami, audytu takiej osoby musi dokonać jego własna jednostka, czyli w tym przypadku Agencja Wywiadu – tłumaczy Severski. Szybko wychodzi na jaw, że za zleceniem audytu stoi znany nam już z poprzedniej części premier Marek Bolecki. – Oczywiście chodzi o szukanie haków na Rubeckiego. Szef rządu potrzebuje ich niezależnie od tego czy polityka trzeba będzie „utopić”, czy przeciągnąć na swoją stronę – dodaje pisarz.

Agentka Sekcji, Monika, jest oburzona tym, że ich jednostka jest wykorzystywana do tak niecnego procederu i to w imię bieżącej walki politycznej. – Nie podoba jej się, że muszą przejrzeć zachowanie kolegi, który cieszy się powszechnym szacunkiem w środowisku. Uważa to za niezgodne z etosem ich zawodu. Zadanie trzeba jednak wykonać. I gdy Sekcja zaczyna się przyglądać Rubeckiemu, na jaw zaczynają wychodzić dość zaskakujące fakty – opowiada autor „Odwetu”.

W pierwszym tomie swojej nowej serii autor skupił się na postaci Dimy, będącego dziś podporą Sekcji byłego nielegała, działającego wcześniej w Moskwie. Najnowszy tom w znacznym stopniu będzie poświęcony właśnie Monice – absolwentce ASP, prowadzącej własną galerię na Powiślu, a tak naprawdę oficer drugiej linii.

Ale, co zaskakujące, do Sekcji dokooptowany zostanie nowy agent – znany dobrze z cyklu „Nielegalni” Lutek, którego Leskiemu polecił Konrad Wolski, były szef Wydziału Q Agencji Wywiadu.

– Po rozwiązaniu Wydziału Q Lutek pracował jako ochroniarz okrętów przed piratami, grasującymi na Morzu Czerwonym. Ale to zajęcie nie do końca mu pasowało – wyjaśnia Vincent V. Severski. – Mogę zdradzić, że losy Lutka będą dramatyczne – dodaje.

Wszystkie dźwięki „Zamętu” | Dziś premiera słuchowiska według najnowszej powieści Vincenta V. Severskiego

W „Odwecie” pojawi się jeszcze jeden „bohater”. To smartfon.

– Ma twoją pamięć, twoje zdjęcia, twoją historię, to swoista zdygitalizowana psychika, dusza użytkownika, a także fetysz. W książce przez cały czas pojawiają się, powodujące gigantyczne zawirowania, informacje o telefonie pewnego oficera. Wszyscy szukają urządzenia, chociaż tak naprawdę nikt nie wie, co zawiera jego pamięć. To taka cyfrowa „czarna teczka” – śmieje się autor „Odwetu”.

Nie jest jeszcze znana data wydania powieści, która jak zwykle ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca, na pewno za to jeszcze w tym roku miłośnicy prozy Severskiego będą mogli obejrzeć pierwszy sezon wyprodukowanego przez CANAL+ serialu opartego o wcześniejszą serię – „Nielegalnych”.

CANAL+ pokazał pierwszy teaser „Nielegalnych” według Severskiego | Premiera serialu jesienią

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading