audiobook

Wszystkie dźwięki „Zamętu” | Dziś premiera słuchowiska według najnowszej powieści Vincenta V. Severskiego

Opowieść o polityczno-szpiegowskich przepychankach po porwaniu Polaka w Pakistanie ożyła jako dźwiękowa superprodukcja. Od dziś kupić można płytowe wydanie słuchowiska „Zamęt” według znakomitego thrillera Vincenta V. Severskiego.

Delikatna muzyka, a potem głos Krzysztofa Gosztyły. Ale tym razem ukochany przez czytelników książek Vincenta V. Severskiego interpretator tej prozy występuje w nieco innej roli, niż dotychczas. Jest narratorem opowieści, w której wystąpiło aż 59 aktorów – bo słuchowisko „Zamęt” wyprodukowane na zlecenia wydawnictwa Czarna Owca siłami Audioteki, to prawdziwa superprodukcja. Niemal dziewiętnaście godzin naszpikowanych dźwiękowymi efektami, dzięki którym „widzimy” i Pakistan, i Moskwę, i RPA, i Grecję, słyszymy warszawską ulicę, kroki skradających się za bohaterami zabójców, strzały z pistoletu.

„Zamęt” – choć jest słuchowiskiem – to skonstruowanym jak audiobook, co oznacza, że słuchacz nie traci nic z prozy Severskiego: usłyszymy wszelkie didaskalia i opisy, nie umknie nam więc choćby fascynująca historia rodzinna Dimy – jednego z głównych bohaterów powieści.

Przeczytaj także: 

Sekcja od misji niewykonalnych | Vincent V. Severski, Zamęt

Po serii rozpoczętej książka „Nielegalni”, która byłemu oficerowi polskiego wywiadu przyniosła pisarska sławę, pół miliona sprzedanych egzemplarzy i serialową ekranizację Canal+, Severski postanowił porzucić dotychczasowych bohaterów i stworzyć powieść tematycznie bliską, bo wciąż polityczno-szpiegowską, lecz odmienną w stylu. Choć w „Zamęcie” nie brakuje akcji i nieraz drżymy o życie bohaterów, to jednak sama opowieść częściej bywa kameralna, skupiona na wewnętrznych rozgrywkach politycznych i starciu konkurujących ze sobą wywiadów. Porwanie czterech obcokrajowców (w tym Polaka) przez komando talibów staje się bowiem elementem większej gry, w której życie porwanych ma najmniejsze znaczenie.

 

Sprawą Polaka zająć się ma Sekcja – jednostka Agencji Wywiadu, której zadaniem jest rozwiazywanie spraw nierozwiązywalnych. Na jej czele stoi pułkownik Roman Leski (w słuchowisku w tej roli Andrzej  Ferenc), a jego team stanowią wspomniany Dima, były nielegał (Grzegorz Damięcki – co ciekawe, także odtwórca roli Konrada Wolskiego w ekranizacji „Nielegalnych), oficer drugiej linii Monika, absolwentka ASP (Marta Żmuda Trzebiatowska), a także znani z poprzedniej serii Ela (Marta Chodorowska) i Witek (Waldemar Barwiński). To im przyjdzie walczyć nie tylko o życie porwanego, ale także o własne życie. Atak nadejść może bowiem z najmniej spodziewanej strony. Co ciekawe, w słuchowisku wystąpił też sam Vincent V. Severski, który zagrał… Araba.

Przeczytaj także: 

Szpieg gra intelektem | Z Vincentem V. Severskim rozmawia Przemysław Poznański

Słuchowisko jest dostępne od 27 czerwca jako audiobook w bibliotece Audioteki.

Vincent V. Severski, Zamęt (adiobook)

Czarna Owca 2018

Reżyseria: Janusz Kukuła

producent wykonawczy Audioteka
miks i opracowanie muzyczne – Kamil Sajewicz
realizacja atmosfer i efektów dźwiękowych – Tomasz Bogacki, Jacek Szczepanek
realizacja nagrań i montaż dialogów – Paweł Szaliński
koordynacja nagrań – Romuald Cieślak
udźwiękowienie – Stereotyp Studio
Nagrania zrealizowano w Teatrze Polskiego Radia

%d bloggers like this: