artykuł

Jakie książki przeczytacie w tym roku | Wybrane nowości 2019

Thrillery, kryminały, literatura piękna i obyczajowa – polska i zagraniczna. Przedstawiamy niemal pięćdziesiąt książek, które ukażą się w tym roku. Na pewno znajdziecie wśród tych propozycji coś dla siebie.

W Wydawnictwie Tomasza Sekielskiego Od Deski Do Deski, w ramach cenionej przez czytelników Serii Na F/Aktach ukaże się m.in. powieść Ewy Madeyskiej, w której autorka zainspirowana historią okrutnej zbrodni dokonanej na kilkuosobowej rodzinie, przedstawia nam historię pełną sprzecznych emocji. Oto ojciec, mąż, głowa domu cynicznie zaplanował podpalenie całej swojej rodziny – dzieci i żony. W tle kobiety jego życia, oczami których autorka relacjonuje te wstrząsające wydarzenia, a także syn, jedyny ocalały z pożogi. Książka ukaże się na wiosnę tego roku. Z kolei znany pisarz i krytyk literacki Robert Ostaszewski wziął na tapetę historię z końca lat 90., czyli okrutne morderstwo, którego dokonał student krakowskiego UJ – zabił i oskórował własnego ojca. Ostaszewski mierzy się z Vladem, próbując zanalizować jego psychikę, a może szaleństwo. Ta pozycja powinna ujrzeć światło dzienne jesienią 2019 roku.

Robert Ostaszewski, fot. Rafał Meszka dla zupelnieinnaopowiesc.com

Ze złem zmierzą się też dwaj inni autorzy – kontrowersyjny Mariusz Zielke i Artur Nowak, którzy opowiedzą o uwikłaniu, lokalnym układzie, tajemnicy sprzed lat – a wszystko to podszyte złem. „Zło” – taki tytuł nosić będzie ta powieść, którą Od Deski Do Deski zaplanowało w Serii Zbrodnia Nie/doskonała. Premiera wczesną wiosną 2019 roku. Fani Tomasza Sekelskiego czekają też z pewnością na trzecią część cyklu „Susza” – „Kolor suszy”. Pisaliśmy o tej powieści, że gdyby chcieć zdiagnozować Polskę taką, jak w serii widzi ją autor, to byłby to kraj duszny – nie tyle z powodu niemiłosiernego upału, ile przede wszystkim z powodu zatęchłej atmosfery, w jakiej pławią się elity. Te polityczne, zatopione w niekończących się aferach i knowaniach, oraz te biznesowe, pozbawione jakichkolwiek oporów w dążeniu do celu. Pisarz zapowiedział podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, że książka ukaże się w pierwszym kwartale tego roku.

Tomasz Sekielski podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, fot. Magdalena Adamczewska dla zupelnieinnaopowiesc.com

Obchodzące rok istnienia wydawnictwo Pauza dało się już poznać jak dostarczające polskiemu czytelnikowi tłumaczenia najlepszej światowej prozy. W tym roku ukaże się m.in. „Pasujesz tu najlepiej”, czyli opowiadania Mirandy July, znanej już u nas z wydanej przez Pauzę powieści „Pierwszy bandzior”. Premiera książki 16 stycznia. To zbiór 16 opowiadań, który był debiutem tej autorki, wydanym w 2007 i nagrodzonym Frank O’Connor International Short Story Award. To opowieści m.in. o samotności, trudności w odnalezieniu się w życiu, homoseksualnych relacjach, poszukiwaniu partnera i bliskości z drugim człowiekiem. Podobnie jak w „Bandziorze” nie zabraknie w nich momentów absurdu, ale i humoru. Za tłumaczenie odpowiada Łukasz Buchalski, a redagowała Kama Buchalska. Kolejna propozycja to „O zmierzchu” Therese Bohman – premiera 30 stycznia. To książka nominowana do Nagrody Augusta, która opowiada o tzw. „kobiecie w średnim wieku”, która po wielu latach w związku z mężczyzną, którego prawdziwie nie kochała, postanawia go opuścić i „zacząć życie od nowa”. W tle pojawią się wątki zdrady, zawiedzionych nadziei, nadchodzącej starości i samotności z nią związanej. Główna bohaterka wykłada historię sztuki na uniwersytecie, zadurza się w jednym ze swoich doktorantów, którego motywy okazują się jednak nie do końca uczciwe. W tle znajdziemy zatem tajemnicę, nieuczciwość, chęć „wybicia się” – głównie mężczyzn. Jak ocenia właścicielka wydawnictwa Anita Musioł, jest to fabuła mocno feministyczna, choć bohaterka otwarcie szuka partnera i bliskości, i w pewnym stopniu określa siebie poprzez swoje związki. Powieść tłumaczyła Justyna Czechowska. Pauza poleca także powieść Tommy’ego Wieringi „Piękna młoda żona” – premiera 13 marca. Wieringa to jeden z najbardziej szanownych pisarzy holenderskich, laureat nagród Ferdinand Bordewijk Prize i Libris Prize, nominowany też do wielu innych nagród literackich. To opowieść o małżeństwie, w którym wszystko układa się idealnie do chwili pojawienia się dziecka. Nagle dla tytułowej pięknej młodej żony zaczyna liczyć się tylko ono, mąż idzie w odstawkę. Osamotniony mężczyzna zupełnie nie rozumie, co się wokół niego dzieje, co się zmieniło i dlaczego. Tłumaczyła Alicja Oczko. Przeczytać będziemy mogli też „Czekaj, mrugaj” Gunnhild Øyehaug – premiera 27 marca. Norweska pisarka, laureatka nagród Nynorsk Literature Prize i Dobloug Prize, znalazła się też na długiej liście The National Book Award in Translated Literature 2018. Świetnie skonstruowana powieść składa się z krótkich rozdziałów – każdy opowiada historię innego bohatera, potem zaczynają się przenikać, przeplatać i łączyć. Jak ocenia Anita Musioł, to niezwykle optymistyczna lektura, chyba jak dotąd najweselsza książka Pauzy. Pomimo przeciwności losu i pokręconych osobowości, bohaterowie potrafią odnaleźć radość i nadzieję. Tłumaczyli Anna Krochmal i Robert Kędzierski.

Pauza opublikuje też opowiadania „Floryda” autorstwa Lauren Groff  – premiera w kwietniu lub maju. To książka nominowana do National Book Award (w finale) i 2018 Kirkus Prize in Fiction. Zawiera zbiór 11 mrocznych opowiadań, gdzie tytułowa Floryda nie jest pięknym, słonecznym miejscem, które sobie wyobrażamy, lecz tropikalną dżunglą, która w swoich zakamarkach kryje sporo niebezpieczeństw: dzikie zwierzęta, nieprzewidywalne zjawiska pogodowe. Oto nagle część ogrodu w pięknej posiadłości okazuje się być bagnem, mili, „normalni” sąsiedzi mają problemy, o których nawet nam się nie śniło, w chaszczach obok domu, a nawet na zwykłym chodniku, którym dzieci idą rano do szkoły, niespodziewanie spotkamy jadowitego węża, a w krzakach – aligatora. Tłumaczyła Dobromiła Jankowska. Kolejna propozycja wydawnictwa to książka Sarah Hall – premiera w lipcu lub sierpniu. Na razie nie ma polskiego tytułu, natomiast wiadomo, że Pauza wyda dwa zbiory opowiadań autorki w jednym tomie: najnowszy zbiór „Madame Zero” oraz „The Beautiful Indifference”. Tłumaczy Dobromiła Jankowska. Hall uznawana jest za jedną z najlepszych współczesnych pisarek brytyjskich, nominowana i wielokrotnie nagradzana m.in. nagrodą Bookera, Frank O’Connor International Short Story Award, Edge Hill University Short Story Prize, Commonwealth Writers Prize, Prix Femina Etranger, Orange Prize for Fiction, Dublin IMPAC Award, Portico Prize for Fiction, Arthur C. Clarke Award.

Wśród tytułów na drugie półrocze (nie mają jeszcze polskiego tytułu) Pauza poleca kolejną książkę Davida Vanna „Dirt”. Podobnie jak jego „Legendę o samobójstwie” i tę książkę tłumaczy Miłka Jankowska. Główny bohater to dorastający chłopak, który mieszka z samotnie wychowującą go matką. Miejsce akcji to amerykańskie południe – duszne, gorące, momentami brudne, aż lepkie, gdzie wszyscy wszystkich nienawidzą: babka jest bajecznie bogata, ale jedna z córek (matka chłopaka) „trzyma kasę” i nie udostępnia jej pozostałym członkom rodziny. Ciotka chłopaka uważa, że jej siostra była bardziej kochanym i zawsze faworyzowanym dzieckiem, więc nie cierpi jej, babki i siostrzeńca. Kuzynka bohatera jest piękna, ale chciwa i bardzo zepsuta. Kolejna zapowiedź to „My Year of Rest and Relaxation” Otessy Mosfegh, amerykańskiej autorki, nominowanej do wielu nagród literackich, m.in. Hemingway Foundation/PEN Award, Booker Prize, National Book Critics Circle Award. Główna bohaterka jest młoda, piękna, bogata i samotna: nie ma przyjaciół (prócz jednej przyjaciółki, której nie docenia), stałego partnera ani partnerki, a jej rodzice niedawno zmarli. Żeby wyłączyć dręczące ją emocje, postanawia przez rok „odpoczywać” – czyli spać praktycznie non stop, oczywiście przy pomocy leków i używek, wstawać tylko co dwa dni na jedzenie, szybkie mycie i przebranie się. Sądzi, że po roku obudzi się, wstanie i nagle odnajdzie sens oraz chęć życia. Tłumaczy Łukasz Buchalski, redaguje Kama Buchalska.

Pauza opublikuje też kolejną powieść  Edouarda Louisa – autora „Historii przemocy”, a w zasadzie jego debiut „En finir avec Eddy Belleguele”. To książka autobiograficzna, oparta na bardzo trudnych doświadczeniach autora z okresu dzieciństwa i dorastania: odrzucenie przez rodzinę i praktycznie całe środowisko z powodu homoseksualizmu, brak zrozumienia i jakiegokolwiek oparcia, chęć ucieczki i „wybicia się”. Tłumaczy Joanna Polachowska. I w końcu powieść „The Friend” Sigrid Nunez, laureatki National Book Award w 2018 roku. To bardzo poetycka, kameralna opowieść o przyjaźni, odchodzeniu, samotności i utraconych możliwościach zbliżenia się do drugiej osoby. Po śmierci przyjaciela samotna kobieta postanawia przygarnąć jego psa. Jest przyjaźń pomiędzy ludźmi, ale też ogromne uczucie do zwierzęcia, którym chcemy się zaopiekować i które nam też może pomóc.

Wydawnictwo Marginesy zapowiada m.in. thriller „Zamiana” Rebekki Fleet, który ukaże się pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com już 16 stycznia. To historia małżeństwa Caroline i Francisa, którzy po trudnych doświadczeniach próbują ułożyć sobie relacje wyjeżdżając na jakiś czas i zamieniając się na mieszkanie z osobą poznaną w internecie. Szybko okazuje się, że dom, do którego trafili, nie jest przypadkowy, a ktoś znany Caroline z przeszłości chce o sobie przypomnieć. Autorka stopniowo odsłania kolejne tajemnice opowiadając wydarzenia z perspektywy trójki bohaterów. 23 stycznia ukaże się „Szklany klosz” Sylvii Plath – powieść, która zyskała rangę kultowej. Autorka odwołała się do osobistych doświadczeń, gdy jako młoda dziewczyna trafiła na staż do kobiecego miesięcznika w Nowym Jorku. Świat pozorów i blichtru pochłania dziewczynę, ale ona coraz bardziej pogrąża się w depresji. Plath wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie pokazuje w tak wiarygodny sposób, że wydaje się jak najbardziej prawdziwe. To podróż do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki. Mrocznej legendy powieści dopełnia fakt, że miesiąc po publikacji „Szklanego klosza”, Sylvia Plath popełniła samobójstwo. Z kolei 30 stycznia Marginesy wydadzą historię pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje, która nie została do tej pory szerzej opisana. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego, ale i światowego himalaizmu. Książka Dariusza Jaronia „Polscy himalaiści” jest nie tylko opisem samej wyprawy, ale także tragicznych losów jej uczestników podczas okupacji i po zakończeniu II wojny światowej. Tego samego dnia ukaże się książka „Kobiety z bloku 10” Hansa Joachima Langa, która opowiada historię ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności bloku 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych. Przeszło przez niego około ośmiuset kobiet, przetrwało trzysta. Ogromną wartością publikacji są relacje kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o tym, co przeżyły. Książka ukaże się w nowym rozszerzonym wydaniu.

Grupa wydawnicza Foksal wyda w ostatnich dniach stycznia powieść Barbary Klickiej „Zdrój”. Bohaterka powieści trafia na poważną rehabilitację do sanatorium i zaczyna spoglądać na codzienność ze szczególnej perspektywy. Nie mniej interesująco zapowiadają się „Sny o Hiroszimie” Joanny Rudniańskiej, opowieść o wziętej psychoanalityczce, której życie upływa na szarpaninie. Z jednej strony – żonaty kochanek. Z drugiej – matka, sławna artystka. Niegdyś słynna w całej Warszawie skandalistka, dziś zwykła dziwaczka. Rudniańska po mistrzowsku żongluje formą, tworząc oryginalną, wielowymiarową powieść o stracie i o pustce równie wielkiej, jak po wybuchu bomby atomowej. Jeszcze w lutym ukaże się „Potop” Salci Hałas, która za debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy” zdobyła w 2017 r. Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Literackiej im. Gombrowicza. Nowa książka to brawurowy poemat prozą o końcu świata. Foksal zapowiada też nową powieść Joanny Lech, autorki „Sztuczek” i antologii „Znowu pragnę ciemnej miłości”, a także nowe książki Jarosława Kamińskiego, autora wybitnej powieści „Tylko Lola” i Wojciecha Kuczoka oraz sensacyjny, nigdy do tej pory niepublikowany dziennik poetki Anny Świrszczyńskiej. Wśród książek autorów zagranicznych ciekawą propozycją wydaje się nowa powieść Edwarda St Aubyna, autora głośnego cyklu „Patrick Melrose”. Jego „Dunbar” nawiązuje do „Króla Leara” Shakespeare’a. To opowieść o potentacie medialnym Henrym Dunbarze, który pada ofiarą swoich dwóch wyrachowanych córek, i – aby ratować majątek – musi szukać pomocy u najmłodszej, wydziedziczonej przez siebie córki. St Aubyn zasłynął jako wyśmienity i bezwzględny portrecista współczesnych klas wyższych. W nowej powieści również brawurowo podejmuje temat chciwości, walki o wpływy i skomplikowanych relacji rodzinnych.

W pierwszej połowie roku w księgarniach ukaże się też „Serotonina” Michela Houellebecqa, a druga połowa roku przyniesie wyczekiwane, niepublikowane do tej pory opowiadania Lucii Berlin, autorki „Instrukcji dla pań sprzątających” i nagrodzone Pulitzerem „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” Michaela Chabona. W lutym czeka nas polska premiera głośnej powieści Sebastiana Barry’ego należącego do ścisłej czołówki pisarzy irlandzkich, dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera i dwukrotnego laureata prestiżowej Costa Award, w tym za najnowszą powieść „Dni bez końca”. To przejmująca historia chłopaka, który w połowie XIX wieku ucieka przed głodem z Irlandii do Ameryki, trafiając w sam środek wojny – najpierw z Indianami, potem Północy z Południem. Kiedy zakochuje się w jednym z towarzyszy broni, obaj decydują się za wszelką cenę uciec od okropieństw wojny. Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata w dziejach Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zaskakująco pięknym językiem – wszystko to sprawia, że powieść „Dni bez końca” uznano za wydarzenie literackie. W marcu z kolei przeczytamy powieść Rachel Kushner, nowej gwiazdy literatury amerykańskiej. Jej „Mars Room” to niebanalny obraz życia na marginesie społeczeństwa – bohaterka książki przebywa w więzieniu dla kobiet. Z oczywistych względów recenzenci przywołują serial „Orange Is the New Black”, ale powieść Kushner, która trafiła do finału Nagrody Bookera, to coś znacznie więcej. W.A.B. zapowiada także thriller Jakuba Szamałka „Cokolwiek wybierzesz” – pierwszą część planowanej trylogii „Ukryta sieć”. Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku, w którym ginie aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Dziennikarka plotkarskiego portalu jednak ma podstawy by sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób. Niewiele trzeba, aby ktoś zupełnie obcy wiedział o nas niemal wszystko. Wystarczy kilka kliknięć. Również w styczniu z nowym thrillerem powróci Julia Heaberlin. Jej „Papierowe duchy” przedstawiają pasjonujący psychologiczny pojedynek dwojga głównych bohaterów. On za młodu był słynnym fotografem, potem został oskarżony o zamordowanie młodej kobiety. Uniewinniono go.  Teraz jednak z powodu demencji przebywa w specjalistycznym ośrodku. Do momentu, gdy pojawia się tam jego córka, chcąc zabrać ojca na wycieczkę jego życie wygląda tak samo. Córka jednak nie wierzy w jego demencję. On nie pamięta, żeby miał córkę. Być może jedno z nich kłamie. A może kłamią oboje? Problem fałszywej tożsamości i intrygująca gra pozorów to tematy jeszcze jednej styczniowej premiery – „Ten jeden dzień” Kairy Roudy. W lutym pojawi się natomiast mocny thriller psychologiczny, jeden z największych hitów z USA. „Okrutne pragnienie” Araminty Hall, któryopowiada o parze kochanków, prowadzących perwersyjną grę, aż ta wymyka się spod kontroli. Kiedy emocje biorą górę i nie wiadomo, co jest prawdą, a co elementem wyrafinowanego scenariusza, konsekwencje mogą być nie przewidzenia. Kolejna premiera to kolejny powrót – tym razem Gabriela Bysia, bohatera mrocznych kryminałów „Aorta” i „Krew” Bartosza Szczygielskiego. W nowej książce – zatytułowanej „Serce” – były komisarz ukrywa się przed pruszkowską mafią, pracuje na czarno i ledwo wiąże koniec z końcem. Do czasu kiedy natrafia na ludzkie szczątki…

Warto też wspomnieć o nowej książce Witolda Szabłowskiego  zatytułowanej „Kucharze dyktatorów”. Reporter przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi, niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską, który zapowiada się na jedno z ważniejszych wydarzeń non-fiction roku – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z końcem lutego pojawi się z kolei wystrzałowy thriller „Perfect Victim” Corrie Jackson, autorki świetnie przyjętej „Fashion Victim” – propozycja nie tylko dla fanów Niccy French i Sophie Hannah. Pierwszy kwartał będzie miał nie mniej imponujące zwieńczenie, jak początek: czeka nas polska premiera bodaj najbardziej oczekiwanego thrillera psychologicznego 2019 roku – „Pacjentka” Alexa Michaelidesa to opowieść o kobiecie, która z niewyjaśnionych przyczyn zabija męża, po czym przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tragicznej nocy. Psychoterapeuta w zamkniętym ośrodku, gdzie umieszczono kobietę, stara się rozwikłać jej zagadkę. Ale im więcej dowiaduje się o pacjentce, tym więcej odnajduje podobieństw w ich losach. W pierwszym kwartale nie zabraknie wciągających powieści obyczajowych. „Inna kobieta” Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej to pasjonująca powieść o miłości, zaufaniu, zdradzie. Szczęśliwe małżeństwo i ona, ta trzecia… Jednak nic nie jest tu czarno-białe, nie zdołacie łatwo osądzić, kto jest  „tym złym”. W połowie lutego ukaże się „Tam gdzie jesteś” Tomasza Betchera – wzruszająca, refleksyjna historia niezwykłego romansu, którą można streścić słowami piosenki: „kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością”. Znajdujący się na życiowym zakręcie bohaterowie potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej. O pogoni, choć nie za miłością, przeczytamy w książce „Nauczycielka” Kai Łęckiej – napisanej na faktach opowieści o zmysłowej trzydziestolatce szukającej seksu na Tinderze. Bohaterka poznaje tam kochanków, którzy pokazują jej, jak niewiele wiedziała o życiu i namiętności. Czego nauczy się o mężczyznach? A przede wszystkim czego dowie się o sobie i swoich prawdziwych pragnieniach? Ostatnią w pierwszym kwartale powieścią obyczajową będą „Olszany” Agnieszki Litorowicz-Siegert – piękna historia rodzinnych sekretów, przyjaźni i miłości, przesycona nostalgią za dawnymi czasami i z nutą współczesnego przepychu. Bohaterka książki postanawia sprzedać rodzinną posiadłość, ale żeby to zrobić, musi poznać prawdę o dziadku. Ta zaś łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości. Zapowiada się seria, którą miłośniczki i miłośnicy uczuciowych sag pokochają na lata.

A na koniec trzy pozycje z gatunku kryminału i sensacji, na które szczególnie czekamy. 30 stycznia w wydawnictwie Skarpa Warszawska ukaże się powieść Grzegorza Kalinowskiego „Gra w oczko”, którą objęliśmy patronatem medialnym. To pierwszy współczesny kryminał autora znanych kryminałów historycznych „Śmierć frajerom” czy „Śledztwo ostatniej szansy”. Tym razem przeczytamy o polskim piekle w świecie celebrytów, zakładach bukmacherskich i ustawianych meczach, kradzieżach samochodów i szantażach, hazardzie i polityce. W pierwszym kwartale nakładem Czarnej Owcy ukaże się „Odwet” Vincenta V. Severskiego – kontynuacja „Zamętu”, szpiegowskiej opowieści o Sekcji, czyli wydziale Agencji Wywiadu do zadań specjalnych. Jak zdradzał nam ekskluzywnie autor, punktem wyjścia powieści jest śmierć oficerów polskiego wywiadu w Algierii i Azerbejdżanie. Tymczasem w kraju zbliżające się wybory niebezpiecznie podgrzewają polityczną atmosferę, Sekcja – kierowana przez Romana Leskiego – zaczyna mieć ręce pełne roboty.

A już 16 stycznia nakładem wydawnictwa Albatros ukaże się „Czas przeszły” Lee Childa, czyli kolejna opowieść o Jacku Reacherze. Bohater planuje podróż przez całe Stany – z wybrzeża Maine do San Diego. Nie zawędruje jednak daleko. Na rozwidleniu dróg zobaczy drogowskaz: Laconia. Nigdy tam nie był, ale nazwę zna dobrze – z rodzinnych dokumentów. Decyduje się więc przerwać podróż i zobaczyć miejsce, w którym urodził się jego ojciec. W tym samym czasie, parę kilometrów dalej, dwójka młodych Kanadyjczyków z powodu awarii samochodu musi zatrzymać się w motelu na odludziu, gdzie zostają wplatani w dziwna grę, która z każdą godziną staje sie bardziej dramatyczna. Tak dramatyczna, że Reacher, mimo że ma własne kłopoty, z pewnością pospieszyłby z pomocą, gdyby znał ich sytuację. Bo tak to już z nim jest: wystarczy, że zatrzyma sie gdzieś na dłużej, i mają go dosyć. A on, choć lubi być w ruchu, nie cierpi, gdy ktoś próbuje go przepędzić.

To oczywiście tylko niektóre z nowości, jakie ukażą się w tym roku. Recenzji tych książek – i wielu innych – szukajcie przez cały rok na zupelnieinnaopowiesc.com.

%d bloggers like this: