artykuł

„The Friend” Sigrid Nunez ukaże się nakładem wydawnictwa Pauza | Powieść zdobyła tegoroczną National Book Award

Powieść „The Friend” Sigrid Nunez, nagrodzona w tym roku National Book Award, zostanie wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Pauza.

Informację podało wydawnictwo na Facebooku. „Z ogromną radością dzielę się wspaniałą wiadomością, którą przed chwilą otrzymałam: wydam w Pauzie „The Friend” autorstwa Sigrid Nunez, laureatkę tegorocznej nagrody National Book Award!” – czytamy.

Wydawnictwo Pauza to autorski projekt Anity Musioł, skupiony na przybliżaniu polskim czytelnikom ambitnej światowej prozy. Jego nakładem ukazały się już takie tytuły jak „Legenda o samobójstwie” Davida Vann (pod naszym patronatem) – jedna z tych książek, gdy po przeczytaniu pierwszej strony masz przeczucie, że oto w twoich rękach znajduje się proza wybitna, a po skończonej lekturze masz już tę pewność; „Pierwszy bandzior” Mirandy July – opowieść o kolejnych warstwach pozorów, które budujemy wokół siebie, łudząc się, że ta skorupa ochroni nas przed nieprzyjaznym dla nas światem. I o tym, jak łatwo ów pancerz może pęknąć. Czasem nas przy tym niszcząc, a czasem dając dobry punkt wyjścia do tego, by zbudować nasz świat od nowa; „Nasz chłopak” Daniela Magariela – opowieść o dojrzewaniu, które jeśli wiąże się tu z utratą niewinności, to rozumianej przede wszystkim jako wyzbycie się naiwności. Jest to też jednocześnie opowieść o rozczarowaniu, która nawet przez moment nie rozczarowuje; „Historia przemocy” Édouarda Louisa – tej przemocy, która pozornie zjawia się znikąd, przypadkiem. W rzeczywistości jest cały czas wokół nas, a nawet w nas, tylko nie chcemy jej dostrzec. Dopiero, gdy jej doświadczymy, rozumiemy, że w zasadzie zawsze była obok i tylko mieliśmy szczęście, że nie staliśmy się wcześniej jej ofiarą. Najnowszą powieścią wydaną przez Pauzę jest „Tirza” Arnona Grunberga.

Uratował mnie Grotowski | Z Davidem Vannem rozmawia Przemysław Jakub Hinc

„The Friend” to poruszająca historia miłości, przyjaźni, smutku i magicznej więzi między kobietą a jej psem. Bohaterką jest kobieta, która po latach traci nagle najlepszego przyjaciela i mentora. Tym, co po nim zostaje, jest pies, którym chcąc nie chcąc kobieta musi się zająć. Żal bohaterki po stracie miesza się z niemym cierpieniem psa, ogromnego doga niemieckiego, który nie jest w stanie zrozumieć nagłego zniknięcia właściciela. Jak pisze wydawca, „The Fiend” jest zarówno medytacją nad utratą, jak i świętowaniem przyjaźni ludzi i psów.

„The Friend” Sigrid Nunez z National Book Award | „Bieguni” bez nagrody

 

 

 

%d bloggers like this: