artykuł

„The Friend” Sigrid Nunez z National Book Award | „Bieguni” bez nagrody

Powieść „The Friend” Sigrid Nunez otrzymała tegoroczna National Book Award. W nowej kategorii literatury tłumaczonej na angielski „Bieguni” (Flights) Olgi Tokarczuk przegrali z „The Emissary” Yoko Tawady.

W nocy ze środy na czwartek wręczone zostały The National Book Awards, prestiżowe amerykańskie nagrody literackie. W kategorii literatury pięknej tryumfowała Sigrid Nunez z powieścią „The Friend”. To poruszająca historia miłości, przyjaźni, smutku i magicznej więzi między kobietą a jej psem. Bohaterką jest kobieta, która po latach traci nagle najlepszego przyjaciela i mentora. Tym, co po nim zostaje, jest pies, którym chcąc nie chcąc kobieta musi się zająć. Żal bohaterki po stracie miesza się z niemym cierpieniem psa, ogromnego doga niemieckiego, który nie jest w stanie zrozumieć nagłego zniknięcia właściciela. Jak pisze wydawca, „The Fiend” jest zarówno medytacją nad utratą, jak i świętowaniem przyjaźni ludzi i psów.

W kategorii literatury faktu tryumfował „The New Negro” Jeffreya C. Stewarda, biografia Alaina Locke’a, amerykańskiego pisarza i filozofa. Nagrodę za poezje otrzymał Justin Philip Reed za „Indecency”, w kategorii literatury dla najmłodszych wygrał „The Poet X” Elisabeth Acevedo.

Niestety tym razem „Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft, którzy weszli do ścisłego finału nagrody w kategorii literatury tłumaczonej na angielski nie dostali nagrody. Wygrała Yoko Tawada i jej powieść „The Emissary” (献灯使) w tłumaczeniu Margaret Mitsutani. To rozgrywająca się w Japonii powieść dystopijna, opowiadająca o cierpieniu z powodu ogromnej nieodwracalnej katastrofy, kojarzonej z awarią elektrowni atomowej w Fukushimie. To jednak niewiarygodnie zabawna książka, w której autorka, zręcznie odwraca „klątwę”, przeciwstawia się grawitacji i tworzy zabawną, radosną opowieść w oryginalnym, własnym stylu.

%d