artykuł

Gwiazdy kryminału na Grandzie | Znany jest już program festiwalu

Najgorętsze nazwiska kryminału – polskiego i nie tylko, w tym Rachel Abbott i Jørn Lier Horst. A do tego wykłady o profilowaniu, rozmowa z jasnowidzem, sekrety warsztatu pisarza i oczywiście uroczysta gala premier – to tylko niektóre punkty ogłoszonego właśnie programu Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda 2018. Hasłem tegorocznej odsłony wydarzenia jest BOHATER.

Festiwal trwa od 21 do 23 września. I już samo jego otwarcie pokaże, że hasło ”bohater” nie jest tylko sloganem – o godz. 16 w piątek uczestników czeka bowiem spotkanie z prawdziwymi bohaterami gatunku – Katarzyną Bonda, bestsellerową pisarką, nazywaną królową polskiego kryminału, która zarzeka się, że… nigdy kryminałów nie pisała oraz Remigiuszem Mrozem, pisarzem, który w równym stopniu rozpala wyobraźnię swoimi książkami co częstotliwością ich publikowania (zMOTYWowani, rozmawia Magdalena Rataj).

Twórczynie Grandy i logo festiwalu, fot. Karolina Sikorska

A jeśli o nazwiskach mowa, to w sobotę będzie można spotkać się z Martą Guzowską (Rozwiązywanie zagadek z detektywami z Tajemniczej 5, poprowadzi Natalia Szenrok-Brożyńska), Wojciechem Chmielarzem i Mariuszem Czubajem (Bohaterowie niepokorni, poprowadzi Anna Misztak), a także z Vincentem V. Severskim i Tomaszem Sekielskim, na które zapraszamy szczególnie, bo poprowadzi je Przemysław Poznański z Zupełnie Innej Opowieści (Dekonspiracja. Co kogo kręci w szpiegowaniu i jak to się kręci, godz. 12.30). Poza tym o godz. 11 Michał Larek i Joanna Opiat-Bojarska zdradzą sekrety warsztatu pisarskiego i przedstawiają swoich konsultantów: Marka Bronickiego, byłego komendanta lubuskiej policji oraz “Mariusza”, byłego funkcjonariusza Biura Spraw Wewnętrznych Policji (Tajna broń pisarza). To spotkanie poprowadzi reportażysta i pisarz Przemysław Semczuk. Także jemu przypadła rola przepytania (piątek, godz. 19) Krzysztofa Jackowskiego, który opowie o swojej współpracy z policją.

Granda 2016: Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, prowadzenie Przemysław Poznański (Zupełnie Inna Opowieść), fot. agencja-fotograficzna.pl

W niedzielę z kolei czeka nas spotkanie z Katarzyna Puzyńską (Zawód – policjant, poprowadzi Błażej Wandtke), a z Robertem Małeckim i Marcelem Woźniakiem porozmawia inny pisarz – Wojciech Chmielarz (Trzech panów i zbrodnia). Z kolei spotkanie z Małgorzatą Rogalą, Joanną Jodełką i Piotrem Bojarskim odbędzie się pod hasłem „Pokaz mi bohatera, a napiszę ci tragedię”, a poprowadzi je Justyna Zimna. Nie zabraknie też tegorocznego zdobywcy Nagrody Wielkiego Kalibru Ryszarda Ćwirleja, który wraz z Martą Guzowską, Maksem Czornyjem i Kaliną Olejniczak weźmie udział w spotkaniu „Zmysłowość słuchania”, poświęconym m.in. audiobookom (niedziela, godz. 16). Dla miłośników fantastyki ważne będzie zapewne spotkanie z Aneta Jadowską, które poprowadzi Anna Misztak. Ciekawie zapowiada się też spotkanie z autorką niekryminalną: Gosia Sikorska z Grandy porozmawia ze znaną autorką reportaży Justyną Kopińską (Kogo? czego? (nie ma) BOHATERÓW!?, piątek, godz. 17.30).

Granda 2017 – Gala Premier

Zagranicznymi gwiazdami tegorocznej grandy będą Rachel Abbott – brytyjska pisarka thrillerów psychologicznych (sobota, godz. 16) oraz Jørn Lier Horst – norweski pisarz i były policjant (sobota, godz. 18).

Koszmar wyłania się z mgły | Jørn Lier Horst, Nocny człowiek

Na Grandzie nie zabraknie także uroczystej gali premier. Tym razem soje najnowsze książki zaprezentują Robert Małecki, Marcel Woźniak, Michał Larek, Max Czornyj, Mateusz Lemberg, Piotr Bojarski, Daga Andryka, Bartosz Szczygielski, Anna Bińkowska, Jacek Ostrowski, Krzysztof A. Zajas, Piotr Liana, Agnieszka Pruska i Lilia Łada.

Ale Granda nie sami pisarzami stoi. To przecież także szereg innych interesujących spotkań, jak choćby wykład dra Bogdana Lacha o profilowaniu kryminalistycznym, wykład dr Joanny Stojer-Polańskiej o zabójstwa, których sekrety rozwiązane zostają dopiero po latach czy rozmowa o bohaterkach zza krat, czyli kobietach w więzieniach, podczas której spotkają się reportażystka Ewa Ornacka, psycholog Małgorzata Gamian-Wilk oraz była więźniarka Beata Krygier (prowadzenie Anna Wojtkowiak).

Czeka też nie lada atrakcja dla dzieci: Laboratorium Małego Detektywa, gdzie m.in. i czeka wspólna zabawa z bohaterami serii „Operacja” Jørna Lier Horsta.

Zupełnie Inna Opowieśc objęła festiwal patronatem medialnym.

 

Poznański Festiwal Kryminału Granda 2018

Poznań, 21-13 września 2018

%d bloggers like this: