artykuł

Co czytaliście i oglądaliście najchętniej? | Ranking czerwca 2022

O czym najchętniej czytaliście w czerwcu na zupelnieinnaopowiesc.com? Co najczęściej oglądaliście na naszym kanale YT? Zobaczcie czerwcowe TOP20!

1.

Wit Szostak o powieści „Szczelinami” | Rozmawia Przemysław Poznański [WIDEO]

Moja cała konstrukcja pisarska polega na tym, żeby szukać pól, na których jeszcze nie byłem. Gdy zaczynam pisać książkę i dochodzę do wniosku, że potrafię ją napisać, to taki pomysł nagle dla mnie blednie i go nie realizuję. A kiedy czuję, że nie dam rady napisać – bo narratorka jest kobietą, bo jest poetką – to wtedy dopiero mnie to wciąga. Wtedy jest to wyzwanie – mówi Wit Szostak, autor powieści „Szczelinami” (Powergraph). Rozmawia Przemysław Poznański.

2.

Wojciech Chmielarz o powieści „Długa noc” | Rozmawia Przemysław Poznański [WIDEO]

Przy pisaniu „Długiej nocy” (Wydawnictwo Marginesy) największym wyzwaniem był bohater, komisarz Mortka. Miałem świadomość, że skoro fabularnie między poprzednim tomem a tym minęło 11 lat, to jest to zupełnie inny człowiek. A równocześnie musiałem to napisać tak, żeby czytelnicy jednak odnaleźli w nim tego starego Mortkę – mówi autor powieści Wojciech Chmielarz. Rozmawia Przemysław Poznański.

3.

Marta Zaborowska, Debiutantka | Recenzuje Przemysław Poznański [ WEIDEO]

Marta Zaborowska zabiera nas w „Debiutantce” do świata ludzi kierujących się wynikającą z uprzedzeń nienawiścią i nietolerancją. I pokazuje, że prędzej czy później w takim świecie dojść musi do zbrodni – pisze Przemysław Poznański.

4.

Pamięć Smalånger | Karin Smirnoff, Pojechałam do brata na południe

W wieku 53 lat napisała pierwszy rozdział swojej debiutanckiej powieści po to, by dostać się na kurs kreatywnego pisania na uniwersytecie w Lund. „Pojechałam do brata na południe” wydana została po roku i… stała się bestsellerem – o pierwszym tomie trylogii o rodzinie Kippo, pióra Karin Smirnoff, pisze Jakub Hinc.

5.

O stracie | Radek Rak, Agla. Alef

Radek Rak zaprasza nas do świata swojej bezgranicznej wyobraźni, by snuć zanurzoną w fantastycznych realiach opowieść o stracie, jaka okazuje się być nieodłącznym elementem procesu dojrzewania, przemiany. O powieści „Agla” pisze Przemysław Poznański.

6.

Karin Smirnoff: Starałam się przekuć ból w literaturę | Rozmawia Jakub Hinc

Wzięłam też sobie do serca słowa poety Gunnara Ekelöfa, który powiedział kiedyś: „To, co się kryje w tobie na dnie, kryje się też na dnie w innych”. Trzeba podkreślić, że nie jest to autobiografia i historia przedstawiona w książce ma niewiele wspólnego z moim własnym życiem, chociaż oczywiście zawiera pewne inspiracje. Starałam się po prostu przekuć ból w literaturę i opowiedzieć, jakim jest on uczuciem. Można więc chyba powiedzieć, że powieść jest swoistą analizą bólu – mówi Karin Smirnoff, autorka powieści „Pojechałam do brata na południe”. Rozmawia Jakub Hinc.

7.

Urszula Chylaszek: Jestem ciekawa świata i autentycznych historii | Rozmawia Przemysław Poznański

Pracując nad książką myślałam o tym, żeby opisywane przeze mnie historie były – mimo regionalnego charakteru – jak najbardziej uniwersalne. Wszyscy na jakimś etapie życia szukamy swojej tożsamości, miłości, należymy do jakiejś wspólnoty, zmagamy się z podobnymi problemami w rodzinie, pracy lub w szkole. Czytanie o innych krajach pozwala nam dostrzec, że te problemy można rozwiązywać na różne sposoby. Może warto wziąć przykład z Farerów? Może poradzili sobie z czymś lepiej niż my? A może jest coś, co działa lepiej w Polsce? – mówi Urszula Chylaszek, autorka książki „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”. Rozmawia Przemysław Poznański.

8.

Skarb von Haubitza | Zbigniew Nienacki, Księga Strachów | #pansamochodzik

Zbigniew Nienacki opowiada nam w „Księdze Strachów” o lęku przed niewygodną prawdą i o tym, jak ów lęk stać się może pożywką dla politycznych czy szpiegowskich rozgrywek – pisze Przemysław Poznański.

9.

Paloma Sánchez-Garnica: Analizujmy przeszłość, by stawić czoła przyszłości | Rozmawia Edyta Niewińska

Czytanie literatury daje nam zdolność myślenia, czyni nas krytycznymi, pozwala wyrobić sobie własną opinię, abyśmy stali się społeczeństwem silnym, trudnym do zmanipulowania, potrafiącym przeciwstawić się każdej władzy, chcącej odebrać praworządność, w której żyjemy – mówi Paloma Sánchez-Garnica, autorka powieści „Ostatnie dni w Berlinie”, która znalazła się w finale Premio Planeta 2021. Rozmawia Edyta Niewińska.

10.

Skarb masonów | Zbigniew Nienacki, Niesamowity dwór | #pansamochodzik

„Niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego – choć przede wszystkim jest wciągającą  książką detektywistyczno-przygodową – okazuje się też opowieścią o zaufaniu. I o skarbie, którego odnalezienie wymagać będzie podjęcia decyzji, kogo owym zaufaniem obdarzyć – pisze Przemysław Poznański.

11.

Dni dzieci | Felieton Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi

Mnie jednak fascynuje co innego. Kiedy mianowicie zapominamy, że byliśmy dziećmi. Takimi właśnie małymi, nieświadomymi jeszcze niczego – pisze w majowo-czerwcowym felietonie na Dzień Dziecka Dawid Kornaga.

12.

Skarb pułkownika Koeniga | Zbigniew Nienacki, Pan Samochodzik i zagadki Fromborka | #pansamochodzik

Oto opowieść o iluzji – o króliku z kapelusza, srebrze okazującym się być złotem, bezwartościowej monecie udającej bezcenny denar, maszynach udających żywe stworzenia, ale głównie o tej iluzji, która każe zbyt mocno wierzyć we własną nieomylność – o „Panu Samochodziku i zagadkach Fromborka” Zbigniewa Nienackiego pisze Przemysław Poznański.

13.

Pierwsza stacjonarna księgarnia queerowa w Polsce | Byliśmy na otwarciu

W Poznaniu rozpoczęła działalność pierwsza stacjonarna księgarnia queerowa w Polsce – Księgarnia Stonewall. Można w niej kupić książki o tematyce LGBT+, a także tęczowe gadżety. Byliśmy na otwarciu.

14.

Nostalgia Cesarza | Marguerite Yourcenar, Pamiętniki Hadriana

Pamiętniki będące jedną z najintymniejszych w historii literatury relacji boskiego Publiusa Aeliusa Hadrianusa są poniekąd testamentem i zarazem sprawozdaniem z życia, zdawanym przed następcą – o ponownym wydaniu „Pamiętników Hadriana” Marguerite Yourcenar pisze Jakub Hinc.

15.

Obłęd | Hari Kunzru, Czerwona pigułka

Hari Kunzru prowadzi swojego narratora wprost w objęcia obłędu, by tak naprawdę ukazać przez pryzmat jego opowieści narastające szaleństwo otaczającego nas świata – o „Czerwonej pigułce” pisze Przemysław Poznański.

16.

Brokat, truskawki, dużo luzu | Felieton Małgorzaty Żebrowskiej

Jak wychować oczytane dziecko? I co ma do tego brokat, truskawki i dużo luzu…  – pisze w felietonie Małgorzata Żebrowska.

17.

Prawo talionu | Adam Dzierżek, Nieco bliżej piekła

„Nieco bliżej piekła” Adama Dzierżka to mroczna opowieść o ludziach żyjących w świecie zbudowanym na pozorach, na kłamstwie. Ufających tylko jednej zasadzie: „oko za oko, ząb za ząb” – pisze Przemysław Poznański.

18.

Nasz wewnętrzny mrok | Wojciech Gunia, Miasto i rzeka

Wojciech Gunia zaprasza nas do świata pogrążonego w mroku – przede wszystkim w mroku umysłu bohaterów dotkniętych niewyobrażalnym bólem – o „Mieście  i rzece” pisze Przemysław Poznański.

19.

Norwegia: tutaj książka to idealny prezent | Badanie czytelnictwa

Co czwarty mieszkaniec Norwegii czyta więcej niż jedną książkę miesięcznie – wynika z raportu na temat stanu czytelnictwa za 2021 rok – pisze Sylwia Sørensen.

20.

Skarb Jezioraka | Zbigniew Nienacki, Nowe przygody Pana Samochodzika | #pansamochodzik

Poszukiwanie skarbu zatopionego w jeziorze jest w „Nowych przygodach Pana Samochodzika” tylko pretekstem do umoralniającej opowieści o tym, że pycha, chciwość i lenistwo nie popłacają. O powieści Zbigniewa Nienackiego pisze Przemysław Poznański.  

%d bloggers like this: