artykuł wydarzenia

Pierwsza stacjonarna księgarnia queerowa w Polsce | Byliśmy na otwarciu

W Poznaniu rozpoczęła działalność pierwsza stacjonarna księgarnia queerowa w Polsce – Księgarnia Stonewall. Można w niej kupić książki o tematyce LGBT+, a także tęczowe gadżety. Byliśmy na otwarciu.

Otwarcie Księgarni Stonewall w Poznaniu, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Księgarnia otworzyła swoje podwoje dla czytelników w czasie Poznań Pride Week, który trwa do 3 lipca. Jak zaznaczał witający gości Mike Urbaniak, dziennikarz i animator kultury, to pierwsze takie miejsce w Polsce. Dotychczas wyspecjalizowaną ofertę książek o tematyce queer posiadała tylko księgarnia internetowa bearbook.pl.

– Cieszę się, że udało nam się w końcu dożyć czasu, w którym nie tylko możemy otworzyć księgarnię, ale i mamy co w niej sprzedawać – mówił Urbaniak. – Jeszcze pięć lat temu moglibyśmy zapełnić co najwyżej jedną półeczkę. To znak czasu, który cieszy – zaznaczał.

Dodawał, że na całym świecie księgarnie w historii społeczności LGBT+ odgrywały zawsze bardzo istotną rolę, szczególnie w czasach przedinternetowych. – Takie miejsca jak „Oscar Wilde” w Greenwich Village czy „Myopic” w Chicago były małymi domami kultury, centrami społeczności – przypominał.

Mike Urbaniak, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

W Księgarni Stonewall znaleźć można m.in. takie książki jak „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta, „Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu” Jakuba Wojtaszczyka, „Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Maccai, „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny swiatowej” Joanny Ostrowskiej czy „Słowacki. Wychodzenie z szafy” Marty Justyny Nowickiej oraz „Pamiętniki Hadriana” Marguerite Yourcenar. Kupić można tu też gadżety, koszulki, torby i grafiki.  

Jak mówi nam Urbaniak, który prowadzi popularny podcast o literaturze queer, księgarnia jest częścią większej całości, dopełnieniem działalności Grupy Stonewall, organizacji działającej w Wielkopolsce od 2015 roku. Całkowity zysk ze sprzedaży książek i gadżetów przeznaczony jest na statutową działalność Grupy.

Księgarnia mieści się w centrum Poznania przy ulicy Kwiatowej 1 (róg Półwiejskiej). Podczas Poznań Pride Week (do 3 lipca) otwarta będzie codziennie od godz. 10.00 do 20.00, a od 4 lipca codziennie od 10.00 do 18.00. Książki będzie można kupić także na stronie Out&Proud, w oficjalnym sklepie internetowym Grupy Stonewall.

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: