artykuł

Hity stycznia 2021 | Co czyliście i oglądaliście najchętniej na zupelnieinnaopowiesc.com

Dziękujemy, że jesteście z nami i że chcecie czytać książki i o książkach! Zobaczmy, co najbardziej zaciekawiło Was w styczniu.

Oto piętnaście najchętniej czytanych i oglądanych przez Was w styczniu recenzji, wywiadów, felietonów i artykułów:

1. 52 książki na 2021 rok | Na jakie premiery czekamy?

Podjęliście się wyzwania, by przeczytać w tym roku (co najmniej) 52 książki? Jeśli tak, to zerknijcie, na co – naszym zdaniem – warto już rezerwować czas. Oto nasz subiektywny wybór 52 książek na 2021 rok.

2. Christoffer Carlsson, „Przepowiednia” – recenzja książki [WIDEO]

Jest zbrodniarz i jest ofiara. Ale to tylko początek. Jest też bowiem mała, lokalna społeczność, na której to morderstwo odciśnie bolesne piętno, stanie się źródłem traum i raz na zawsze obróci dotychczasowe sielskie życie w zgliszcza. Recenzuje Przemysław Poznański.

3. Wzgórze, na które się wspinamy” | Kim jest poetka Amanda Gorman

„Kiedy nadchodzi dzień, zadajemy sobie pytanie, gdzie można znaleźć światło w tym nieskończonym cieniu?” – te słowa wiersza „The Hill We Climb” wygłoszone podczas inauguracji prezydentury Joe Bidena poruszyły wczoraj Amerykę i świat. Kim jest ich autorka, Amanda Gorman?

4. Agnieszka Lis, „Pozory” – wywiad z autorką

„Pozory” to książka o inności, o tym, że my nie tylko jesteśmy różni, ale że mamy prawo się różnić. Od siebie, od schematów, które nam się próbuje narzucać. I że to jest piękne, że powinniśmy to cenić – mówi Agnieszka Lis, autorka powieści. Rozmawia Przemysław Poznański.

5. 5 ekranizacji, na które czekamy | „Diuna”, „Kolej podziemna”, „Wiedźmin”…

Klasyka fantastyki, thriller mistrza gatunku, polska duma fantasy, jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat i powieść nagrodzona Pulitzerem – wybraliśmy 5 ekranizacji, które mamy nadzieję zobaczyć w tym roku.A może wypatrzyliście inne filmowe i serialowe adaptacje, na które warto czekać?

6. Jest zarys fabuły serialu „Władca Pierścieni” | Czas na Drugą Erę Śródziemia

Pojawił się pierwszy zarys fabuły serialu „Władca Pierścieni”, realizowanego przez Amazon Prime Video. Choć zobaczymy na ekranie niektórych bohaterów znanych z najbardziej znanego dzieła J.R.R. Tolkiena, to sama opowieść osadzona zostanie tysiące lat przed opowieścią o Frodo Bagginsie.   

7. Jakie książki najchętniej kupowaliśmy w 2020? | Lipińska, Sapkowski, Nosowska, Kosik…

Jakie książki kupowaliśmy w 2020 roku? Po nominacjach do Bestsellerów Empiku przyszedł czas na wyniki badania Nielsen BookScan dla Biblioteki Analiz. W obu zestawieniach są różnice, ale zaskoczeń brak.

8. Nowy sezon „Cormorana Strike’a” w HBO GO | Premiera w HBO w marcu

Pierwszy odcinek nowego sezon serialu „Cormoran Strike”, zrealizowanego na podstawie prozy J.K. Rowling, ukrywającej się pod pseudonimem Robert Galbraith, można już obejrzeć w HBO GO. Kolejne odcinki co tydzień, a premiera na antenie HBO w marcu.

9. Na początku były słowa | Jill Lepore, My, Naród

Jill Lepore w „My, Naród” mówi o słowach, które stworzyły naród i państwo. Tę epicką opowieść rozciągnęła na cztery stulecia, od wyprawy Kolumba, przez wojnę o niepodległość, „Ojców założycieli”, „Kolej Podziemną”, wojnę secesyjną, obie wojny świtowe i zimną wojnę, aż po 45. prezydenta USA. Tak tej historii nikt wcześniej nie opowiedział – pisze Jakub Hinc.

10. Małe zło | Felieton Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi

Historia rozprawia o wielkim złu. Dzięki niemu jest budowana. Potem dzieciaki muszą to wkuwać. Kolejne dzieciaki. I kolejne. Złe cegły tworzą ciągi jej trwania. Pogromy, krwawe zrywy, czystki, masowe groby, różne kreatywne sposoby na skuteczną depopulację. Tymczasem za największe spustoszenie, takie codzienne, małostkowe odpowiada znacznie mniejsze zło. Zwyczajne małe zło – pisze Dawid Kornaga w kolejnym felietonie z cyklu #przerwanysenkornagi.

11. Zbrodnia i wina | Bartosz Szczygielski, Winni jesteśmy wszyscy

Zło jest tuż obok, czasem wystarczy chwila nieuwagi lub nieostrożności, by dać się mu wciągnąć bez reszty – o najnowszej powieści Bartosza Szczygielskiego „Winni jesteśmy wszyscy”, pisze Przemysław Poznański.

12. Rzeczywistość jaką znamy | David Sedaris, Calypso

Czy można zbić fortunę na opowiadaniu o swoim życiu? I czy życie bogacza tak bardzo różni się od naszego? David Sedaris w autobiograficznej książce „Calypso” udowadnia, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny. A rzeczywistość nie oszczędza nikogo – pisze Edyta Niewińska.

13. Wbrew schematom | Agnieszka Lis, Pozory

Choć sami nie jesteśmy idealni, łatwo odrzucamy każdego, kto nie potrafi się wpasować w akceptowane przez nas obowiązujące normy i schematy. Cała nadzieja w tych, którzy potrafią dostrzec prawdziwy potencjał drugiego człowieka. Nawet jeśli ma w tym pomóc dopiero czas lockdownu. 

14. Osaczenie | Małgorzata Żebrowska, Mrówki

Wokół bohaterki „Mrówek” z każdym dniem zacieśnia się pułapka. Ale nikt nie chce słyszeć jej krzyku rozpaczy. Do czasu, gdy jest już za późno – o opowiadaniu Małgorzaty Żebrowskiej, które w 2019 roku wygrało MF Opowiadania i właśnie ukazało się premierowo w magazynie Wizje, pisze Przemysław Poznański.

15. Pomiędzy | Olga Tokarczuk, Czuły narrator

„Czuły narrator” to zaproszenie do świata wyobraźni Olgi Tokarczuk, do owej Krainy Metaksy, miejsca „pomiędzy”, zasilanego ciekawością świata, ale i mającego na ten świat realny wpływ – pisze Przemysław Poznański. 

Zapraszamy na zestawienie hitów lutego – już za miesiąc.

%d bloggers like this: