artykuł

Jakie książki najchętniej kupowaliśmy w 2020? | Lipińska, Sapkowski, Nosowska, Kosik…

Jakie książki kupowaliśmy w 2020 roku? Po nominacjach do Bestsellerów Empiku przyszedł czas na wyniki badania Nielsen BookScan dla Biblioteki Analiz. W obu zestawieniach są różnice, ale zaskoczeń brak.

Badanie opublikowane dziś na portalu rynek-ksiazki.pl, obejmuje 250 księgarń stacjonarnych (m.in. BookBook, Książnica Polska, Świat Książki) i dwie księgarnie online (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). To sporo, by wyniki uznać za reprezentatywne. Tym bardziej, że w dużej mierze pokrywają się one z nominacjami do Bestsellerów Empiku. Nie chodzi o kolejność miejsc poszczególnych książek, ale o to, że w obu zestawieniach w dużej mierze znajdziemy te same tytuły.

Najpierw jednak o różnicach. W zestawieniu Nielsen BookScan na trzech pierwszych miejscach znajdziemy książki Blanki Lipińskiej (na pierwszym miejscu „Ten dzień”), których w zestawieniu Empiku nie ma, podobnie jak aż dwóch tomów sagi o „Wiedźminie” („Ostatnie życzenie”, „Miecz przeznaczenia”). To dlatego, że Empik bierze pod uwagę książki opublikowane w 2020 roku („Kolejne 365 dni” Lipińskiej znalazło się w zestawieniu za 2019 rok), badanie Nielsena pokazuje zaś zeszłoroczną sprzedaż niezależnie od roku wydania książki.

W zestawieniu Nielsena w kategorii „fiction” znajdziemy także „Położną z Auschwitz” Magdy Knedler, „Dylemat” B.A. Paris – obie książki są też w finale Bestsellerów Empiku, a także „Ekstradycję” Remigiusza Mroza i „O krok za daleko” Harlana Cobena”, których zestawienie Empiku nie uwzględnia, ale obaj autorzy są tam obecni z innymi powieściami. W pierwszej dziesiątce jest też wydana w 2019 roku „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka, zeszłoroczna laureatka Nike.

A co z non-fiction? Tu wygrywa „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, a dalej po kolei: „Cham niezbuntowany” Rafała A. Ziemkiewicza, „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek i  „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk. Nosowską i Tokarczuk znajdziemy tez w zestawieniu empikowym.   

Z kolei w kategorii książek dla dzieci zwyciężają „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, wydane w… 2015 roku. Nie ma więc ich wśród nominacji do Bestsellerów Empiku, ale tam znajdziemy inną, nowszą książkę tej autorki, czyli „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”. Na drugim miejscu uplasowała się powieść „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1” Rafała Kosika z 2014 roku, a na trzecim bestseller wszech czasów, czyli „Hobbit” J.R.R. Tolkiena. Nie ma tu za to widocznych w zestawieniu Empiku książek „Ikabog” J.K.Rowling, „Mopsik, który chciał zostać jednorożcem” Belli Swift czy „Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż. Tom 3” Brandona Mulla.

Źródło: rynek-ksiazki.pl

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d