artykuł recenzja

Vincent V. Severski i jego „Zamęt” | Znamy szczegóły najnowszej powieści bestsellerowego pisarza

[Aktualizacja] Recenzja powieści „Zamęt” znajduje się tutaj

Porwanie Polaka w Pakistanie nakręca spiralę międzynarodowych i wewnątrzkrajowych rozgrywek. Do akcji wkracza Sekcja z trójką nietuzinkowych bohaterów – oto punkt wyjścia najnowszej powieści Vincenta V. Severskiego, autora znanego z bestsellerowego polityczno-szpiegowskiego cyklu rozpoczętego powieścią „Nielegalni”. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Okładka „Zamętu” pokazana przez autora w marcu 2018 roku, projekt Krystyna Pieńkos

Tiger, Czeczen, dowódca komanda talibów, ma tylko jeden cel: napaść na hotel w Islamabadzie i wymordować wrogich mu Pakistańczyków. Tymczasem trafia mu się niespodziewany prezent: czwórka obcokrajowców: Niemiec, Japończyk, Anglik i Polak. Tiger jest człowiekiem wykształconym, więc natychmiast zdaje sobie sprawę z tego, jakie „diamenty” trafiły w jego ręce. I jak wiele może ugrać, jeśli będzie dobrze takim kapitałem rozporządzać. Porywa więc Europejczyków i przewozi ich w głąb Afganistanu.

– Książka jest na ukończeniu – zdradza stronie Zupełnie Inna Opowieść Vincent V. Severski, były oficer polskiego wywiadu, znany przede wszystkim jako autor cyklu „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”. Tamta seria doczekała się już definitywnego końca (a wkrótce powstanie na jej podstawie serial). Ale autor od dawna zapowiadał rozpoczęcie nowego cyklu, który będzie liczył osiem tomów. Tytuł pierwszego z nich to „Zamęt”. – Trzymałem się pierwotnego założenia, a więc stworzenia powieści, która łączyć będzie elementy szpiegowsko-politycznego thrillera z kryminałem – zaznacza pisarz. – Choć jak zwykle sprawdziła się moja teoria, że autor pisze książkę do połowy, a od połowy książka pisze się sama – śmieje się Severski.

Wkracza Sekcja

Vincent V. Severski, fot. Rafał Meszka

Powieść, której objętość sięgnie około 600 stron, opowiadać będzie o wywołanych porwaniem rozgrywkach mających miejsce zarówno na arenie międzynarodowej jak i na polskim podwórku. Okaże się nawet, że w Polsce ktoś bardzo chce przeszkodzić misji uwolnienia zakładników.

Są tacy, którym zależy, żeby problem jak najszybciej rozwiązać, bo im dłużej trwa ta sytuacja, tym większe stwarza problemy polityczne, ale są i tacy, którzy chcą wygrać problem dla swoich własnych celów – opowiada autor. Porwanie Polaka jest oczywiście nagłośnione przez krajowe media i wielu notabli widzi w tym dla siebie szansę. – A jeśli sprawę zaczynają rozgrywać takie osoby jak minister spraw zagranicznych, to nie może to ominąć też dowódców Agencji Wywiadu – tłumaczy pisarz.

Bo to właśnie Agencja zostaje zaangażowana do uwolnienia Polaka. Ale nie jest to znany z wcześniejszych powieści Wydział Q, lecz Sekcja – tajna komórka, utworzona dla spraw „nierozwiązywalnych”, a więc takich, których nie da się rozwiązać prawnymi metodami. Na jej potrzeby Severski powołał do życia trójkę nowych, nietuzinkowych bohaterów. Oto oni:

Roman Leski – to postać raczej tajemnicza. Pułkownik grubo po sześćdziesiątce, były działacz podziemia antykomunistycznego, stary kawaler, mały, gruby, ciągle spocony, w nieodłącznym kapelusiku. Ponieważ prowadzi najtrudniejsze sprawy, wszyscy szefowie Agencji Wywiadu zawsze chcą go mieć po swojej stronie, nie wiadomo przecież, co chowa w swoich przepastnych szafach.

Monika – to trzydziestopięcioletnia absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych, w życiu uczuciowym raczej niestała. Została zwerbowana przez Romana i pracuje jako zewnętrzna oficer wywiadu, a jednocześnie prowadzi galerię na Powiślu. To ekscentryczka, która jednak potrafi doskonale łączyć uniesienia prawdziwej artystycznej duszy z pasją w pracy śledczo-wywiadowczej.

Chciałem dzięki niej wprowadzić do książki trochę narracji o kulturze, o malarstwie – mówi nam Severski. – W książce znajdziecie choćby scenę, gdy Monika daje Leskiemu w prezencie kopię „Ambasadorów” Hansa Holbeina Młodszego, obraz pełen ukrytych, tajemnych symboli – zdradza autor. Monika nie ocenia rzeczywistości tylko poprzez daty, fakty, miejsca, ale – jak to artystka – patrzy przez pryzmat obrazów, kolorów, skojarzeń. Daje jej to inny, szerszy ogląd rzeczywistości. Potrafi dostrzec to, czego nie widzą inni.

Dima – to pół-Polak, pół-Grek, z ojca Polaka, matki Greczynki, ale wychowany w Ameryce Południowej. Podobnie jak Monika, nigdy nie pracował w centrali Agencji Wywiadu.

Dima ma dość trudne koligacje rodzinne i równie niełatwą przeszłość. Pochodzi z rodziny greckich Żydów, z Salonik, ale jego przodkowie działali w partyzantce komunistycznej. W 1949 roku, po wojnie domowej, jego matka przyjechała do Polski – opowiada pisarz. Dima opiekuje się swoim ojcem, byłym oficerem WSI, przebywającym w ośrodku opiekuńczym. Troszczy się o niego, choć jednocześnie nienawidzi za to, że porzucił Dima, gdy ten był małym chłopcem. Nie uznaje go więc za ojca, zresztą z wzajemnością.

Dima prawie całe swoje wywiadowcze życie spędził jako polski nielegał w Rosji, gdzie… udawał Greka. Teraz – przewerbowany przez Leskiego – dzieli życie między Warszawę i Ateny.

Ta postać pozwoliła mi pokazać nielegała w prawdziwym świetle: jako człowieka zharatanego, niepewnego, doświadczonego życiowo. Ale chciałem też pokazać, że można być patriotą, niekoniecznie będąc w stu procentach etnicznym Polakiem. Chciałem unowocześnić pojęcie patriotyzmu – podkreśla Vincent V. Severski.

Dima to przystojny facet, w typie południowym, nic więc dziwnego, że żył w licznych związkach z kobietami, którym jednak nie zdradził swojej prawdziwej, szpiegowskiej tożsamości.

– W prywatnych kontaktach z kobietami jest raczej słaby, daje sobą manipulować, ale gdy przychodzi wykonać zadanie, to Dima wykorzystuje partnerki do swoich potrzeb – opowiada pisarz.

Co z tym Jaganem?

Zakończenie „Niepokornych” – ostatniego tomu wcześniejszego cyklu – Vincent V. Severski zostawił częściowo otwarte. Nic dziwnego, że fani serii dopytują wciąż o dalsze losy bohaterów. Pisarz postanowił uchylić rąbka tajemnicy.

Na pewno pojawią się Ela i Witek, znani choćby z „Nieśmiertelnych”, którzy pracują teraz u Leskiego. Szef Sekcji przyjął ich bez mrugnięcia okiem, wiedząc, że są byłymi ludźmi Konrada – tłumaczy autor. O samym Konradzie, oraz o Sarze, też na pewno usłyszymy, ale największa niespodzianka dotyczy… Jagana – postaci dla wielu czytelników kultowej.

Jagan powróci, co znaczy, że nie zginął. W ten sposób dopowiadam jeden z wątków „Niepokornych” – zdradza Severski. Ten żołnierz rosyjskiego specnazu pojawi się jednak w zupełnie nowej skórze. Przeszedł bowiem dużą odmianę. – Stracił pamięć i kilka ze swoich „cudownych” cech. Z Nexusa, robota w ludzkiej skórze, przeistoczy się w więc postać dużo bardziej ludzką. Choć nadal będzie hołdować tym samym ideałom – zaznacza autor.

Data premiery książki nie jest jeszcze znana. Na pewno będziemy o niej informować.

A tymczasem zachęcamy do przeczytania naszych wywiadów z Vincentem V. Severskim:

Emocje szpiega | Rozmowa z Vincentem V. Severskim

Czytelnika trzeba zaskakiwać | Rozmowa z Vincentem V. Severskim

Szpieg znaczy pisarz | Rozmowa z Vincentem V. Severskim

oraz recenzji jego książek:

Ostatnia gra patriotów | Vincent V. Severski, Niepokorni

Epitafium dla szpiega | Vincent V. Severski, Nieśmiertelni

Terrorysta – jeden z nas | Vincent V. Severski, Niewierni

Śmiertelna bitwa o teczki | Vincent V. Severski, Nielegalni

 

 

%d bloggers like this: