artykuł

„Zamęt” Severskiego i zołzy od Kalickiej | #BoxOffice za sierpień 2017

To było do przewidzenia: czekacie na nową książkę Vincenta V. Severskiego, więc w sierpniu najchętniej czytaliście nasz ekskluzywny artykuł, w którym zdradzamy szczegóły „Zamętu”. Ale wielkim powodzeniem cieszyła się też relacja z Otwartych Ogrodów u Manuli Kalickiej, chętnie też zaglądaliście do recenzji książek Michała Larka, Dawida Kornagi czy Jarosław Kamińskiego.

Oto, jak szczegółowo przedstawia się #boxoffice za sierpień:

Vincent V. Severski i jego „Zamęt” – Porwanie Polaka w Pakistanie nakręca spiralę międzynarodowych i wewnątrzkrajowych rozgrywek. Do akcji wkracza Sekcja z trójką nietuzinkowych bohaterów – oto punkt wyjścia najnowszej powieści Vincenta V. Severskiego, autora znanego z bestsellerowego polityczno-szpiegowskiego cyklu rozpoczętego powieścią „Nielegalni”. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Słodziaczki, tyranki i zołzy – Dopisało wszystko: i pogoda, i poczucie humoru, i publiczność, która zjechała do Zalesia Dolnego, by w ogrodzie otaczającym dom pisarki Manuli Kalickiej posłuchać, co osiem znanych autorek ma do powiedzenia o literaturze i… o swoich koleżankach po piórze.

Dorwać uwodziciela – Tym, co zdaje się fascynować Michała Larka, nie jest intryga, akcja czy pokazywanie metod kryminalistycznych (choć wszystko to znajdziemy w „Furii”), lecz próba rozpracowania motywów działania i sposobu rozumowania mordercy, postaci – trzeba przyznać – działającej nieszablonowo. A wszystko to na tle nie mniej fascynujących czasów przełomu i towarzyszącym im narodzin kobiecej niezależności.

Portret intymny na brunatnym tle – „Berlinawa” to portret dwóch miast, a przede wszystkim intymny, psychologiczny portret trzech kobiet. Ale to też portret nas samych, opis tego, co się nam w życiu nie udało, ale też tego, co byśmy jeszcze mogli spieprzyć. To jakby obraz widziany w krzywym zwierciadle, albo raczej wywrócony „na lewą stronę”. Przesiąknięty gorzkim humorem i niepozostawiający nadziei.

Emocje szpiega – Do czego Rosja potrzebuje Polski, czy szpiedzy są jak androidy i do czego może przydać się im… dmuchana lalka? A przede wszystkim czy to już koniec serii, ile tomów będzie miał nowy cykl i co z tym serialem? Na te i inne pytania odpowiada Vincent V. Severski, były oficer polskiego wywiadu, pisarz, autor wydanej właśnie powieści „Niepokorni”.

Tajemne życie skarpet – Najlepsza książka dziecięca według jury konkursu „Przecinek i kropka”. surrealistyczna, pełna wzruszeń z pięknymi ilustracjami opowieść wyjaśniająca dlaczego czasem z pralki wyjmujemy tylko jedną skarpetkę.

Mroczna strona Strike’a  To jest zdecydowanie najlepsza książka z serii podpisywanej przez Roberta Galbraitha. Jej bohaterowie – Cormoran Strike i Robin Ellacott – zeszli wreszcie z czerwonego dywanu, wiodącego ich do zamkniętych środowisk celebrycko-pisarskich i zajęli się poważnym śledztwem. Kryjąca się pod męskim pseudonimem, prawdziwa autorka cyklu, J.K. Rowling, wreszcie dała nam rasowy kryminał, w którym dodatkowo pobrzmiewają echa socjologicznych obserwacji z jej najlepszej powieści – „Trafnego wyboru”.

#NiewińskaCzyta: Przyznaję się do winy i namiętności Historia dwóch kobiet, w którą wpleciona jest historia dwóch kobiet. To wszystko na tle wielkiej, przełomowej Historii. Brzmi jak łamigłówka? Taka chwilami jest „Tylko Lola”. I właśnie to sprawia, że jest to książka tak bardzo fascynująca i wyśmienita zarazem.

Polki z kasą–  Bogate, znane i z polski: Helena Rubinstein, Misia Sert, Barbara Piasecka-Johnson oraz Martha Stewart. Jak powstały ich fortuny, jaką cenę zapłaciły za bogactwo i czy dało im to szczęście – próbuje dociec autor książki „Najbogatsze”.

Złudzenie wszechmocy – Przekonanie o własnej sile i nietykalności, które towarzyszy bohaterom „Króla”, prędzej czy później musi zostać zweryfikowane, rozbite jak nos czy łuk brwiowy nieostrożnego pięściarza. Od początku nie mamy co do tego wątpliwości: nad miastem zawisł już bowiem złowrogi cień – jak wyrzut sumienia i jak zapowiedź tego, co nieuniknione.

%d bloggers like this: