artykuł

Słodziaczki, tyranki i zołzy | Otwarte Ogrody u Manuli Kalickiej

Dopisało wszystko: i pogoda, i poczucie humoru, i publiczność, która zjechała do Zalesia Dolnego, by w ogrodzie otaczającym dom pisarki Manuli Kalickiej posłuchać, co osiem znanych autorek ma do powiedzenia o literaturze i… o swoich koleżankach po piórze.

Nie wszystkie chciały być pisarkami. Hanna Cygler, autorka choćby „Przekładu dowolnego”, „Czasu zamkniętego” czy „Tylko kochanki” (patronat zupelnieinnaopowiesc.com) chciała  tłumaczyć.

– I jestem tłumaczem – zaznacza. I jak mówi, choć ma na koncie kilkanaście powieści, to życie nauczyło ją, by traktować pisanie jako zajęcie dodatkowe. – Moje książki się sprzedają, mają rzeszę wiernych fanek i fanów, ale nie zakładam, że tak będzie zawsze. Wtedy przestanę pisać, bo w życiu można robić wiele innych ciekawych rzeczy – przekonuje Cygler.

Hanna Cygler
Hanna Cygler, Anna Fryczkowska i Mariola Zaczyńska

Mariola Zaczyńska, autorka takich powieści jak „Goniąc króliczka”, „Jak to robią twardzielki” czy „Kobiety z Impetem” znana jest też z tego, że przez lata organizowała festiwal literatury kobiet „Pióro i pazur”.

– Miałam problem z wydaniem pierwszej książki, bo pojawiają się w niej dwaj bohaterowie: niezbyt atrakcyjny, ale dobry i bardzo atrakcyjny, ale drań. Ten drugi wygrywa rywalizację o serce kobiety. Redaktorzy w dwóch wydawnictwach uznali, że powielam schematy – tłumaczy Zaczyńska. Jej książka wreszcie się ukazała, gdy trafiła na kobietę redaktora.

Mariola Zaczyńska
Grażyna Jeromin-Gałuszka i Mariola Zaczyńska

Grażyna Jeromin-Gałuszka, autorka „Złotych nietoperzy”, „Oczu Marzanny M.” czy „Bardzo długiego przebudzenia”, prowadzi na co dzień księgarnię w Radomiu, ale zawsze chciała pisać. – Udało mi się, publikuję jedną książkę na rok. Wkładam w to całe serce – podkreśla.

Grażyna Jeromin-Gałuszka i Mariola Zaczyńska

Lucyna Olejniczak deklaruje, że lubi pisać. Jest autorką sagi „Kobiety z ulicy Grodzkiej”, a także książek „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, „Wypadek na ulicy Starowiślnej”, „Jestem blisko” czy „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”. Pisać zaczęła podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, choć na początku były to listy do dzieci.

Lucyna Olejniczak
Lucyna Olejniczak
Lucyna Olejniczak

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka to autorka m.in. „110 ulic”, „Wystarczy, że jesteś” oraz serii „Cukiernia pod Amorem”, a także scenariuszy, m.in. „Tata, a Marcin powiedział”. Na opowieść o debiutowaniu nie daje się namówić. – Znana jestem z tego, że – jak powiedziałam podczas jednego z wywiadów – hoduję dżdżownice – śmieje się. – Wszystkich państwa zachęcam do kompostowana odpadów i tym samym ochrony środowiska – dodaje.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Lucyna Olejniczak i Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Anna Fryczkowska napisała m.in. „Kobietę bez twarzy”, „Starsza pani wnika” i „Żonę jednego męża”. Jest autorką powieści obyczajowych i kryminałów. – Piszę, bo zawsze pragnęłam, by przeżyć kilka żyć. Może dlatego każda moja książka jest inna, ma inny klimat i jest o czymś innym – zaznacza.

Anna Fryczkowska i Manula Kalicka
Anna Fryczkowska, Mariola Zaczyńska, Manula Kalicka, Małgorzata Warda i Lucyna Olejniczak
Anna Fryczkowska i Mariola Zaczyńska
Anna Fryczkowska i Manula Kalicka

Małgorzata Warda z zawodu jest rzeźbiarką. – Jestem specjalistką od rzeźby w kamieniu, ale dziś to mało przydatny zawód – mówi. W 2004 roku zadebiutowała „Bajką o laleczce” w zbiorze „Wesołe historie” wydawnictwa Wilga. Prawdziwy, prozatorski debiut, to książka „Dłonie”. Potem napisała m.in.  „Ominąć Paryż”, „Czarodziejkę” i „Środek lata”. Jej książka dla młodzieży „5 sekund do lo” otrzymała tytuł „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY.

Mariola Zaczyńska i Małgorzata Warda
Mariola Zaczyńska, Małgorzata Warda i Anita Czupryn
Manula Kalicka i Małgorzata Warda
Manula Kalicka, Małgorzata Warda, Lucyna Olejniczak i Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Gospodyni spotkania, Manula Kalicka, to uznana pisarka, dziennikarka (współpracuje z „Polityką”), prowadzi też agencję literacką. Zadebiutowała książką „Tata, one i ja”. – Wystartowałam w konkursie literackim zorganizowanym przez Klub Świata Książki i magazyn „Elle”, w którym zdobyłam drugą nagrodę Złote Pióro – wspomina. Kolejne jej książki „Szczęście za progiem” i „Wirtualne Zauroczenie” znalazły się na listach bestsellerów. Ma na koncie kilkanaście powieści, w tym m.in. „Rembrandt, wojna  dziewczyna z kabaretu  i „Gdzie jest głowa Emily Kay”.

Anna Fryczkowska, Manula Kalicka i Grażyna Jeromin-Gałuszka

Spotkanie z pisarkami prowadziła znana dziennikarka Anita Czupryn. Jej pomysłem była zabawa, podczas której autorki mogły anonimowo napisać – na kartkach przyklejonych do pleców koleżanek – co myślą o ich twórczości i o sobie nawzajem.

Anita Czupryn i Małgorzata Gutowska-Adamczyk

– Klimat, klimat, klimat. I słodziaczek – takie słowa znalazła na swojej kartce Małgorzata Warda. Podobnie oceniono Małgorzatę Gutowską-Adamczyk.

–  Gorące serce – przeczytała swoją kartkę Mariola Zaczyńska. Ale zaraz obok widniało słowo „Tyranka”. – To pewnie przytyk do pewnego wydarzenia z pierwszej edycji „Pióra i pazura”, gdy pisarki wstydziły się wyjść na scenę. „Wychodzimy z uśmiechem na ustach”, zakomenderowałam wtedy – śmieje się.

– Twórczy chaos – odczytała Manula Kalicka. – To prawda. Dlatego muszę się napracować, żeby mojej książki nie były chaotyczne – zaznaczała.

Hanna Cygler na swojej kartce znalazła słowa „świetne historie” i „dystans”.

– Ale i „zołza” – śmiała się. Było to swoiste mrugniecie do niej okiem, bowiem Cygler przed rozpoczęciem zabawy w żartach nazwała zaproszone pisarki „zołzami”, co panie chętnie wytknęły koleżance.

Hanna Cygler czyta swoją kartkę
Kartka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk
Lucyna Olejniczak i Mariola Zaczyńska
Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Hanna Cygler, Lucyna Olejniczak i Małgorzata Warda
Hanna Cygler i Anna Fryczkowska
Kartka Hanny Cygler
Hana Cygler i Manula Kalicka
Mariola Zaczyńska, Hanna Cygler i Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Anna Fryczkowska, Manula Kalicka, Grażyna Jeromin-Gałuszka i Mariola Zaczyńska
Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Anna Fryczkowska i Manula Kalicka
Anna Fryczkowska i Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Festiwal „Otwarte Ogrody Zalesie Dolne” miał już swoją X edycję. Tym razem w  ogrodzie Manuli Kalickiej miało miejsce spotkanie z pisarkami pod tytułem „Literatura kobieca – bawi, tumani, przestrasza – analiza fenomenu”.

Mariola Zaczyńska, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Anna Fryczkowska, Nika Jaworowska-Duchlińska i Manula Kalicka

Przygotowali: Przemysław Poznański, Przemysław Jakub Hinc

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading