Za nami kwiecień, a nawet majówka. O czym najchętniej czytaliście w ubiegłym miesiącu? Co najchętniej oglądaliście na naszym kanale YT? Zobaczmy hity kwietnia 2022.
1.
Krzysztof Bochus o powieści „Wirtuoz” [WIDEO]
Chcę, żeby Adam Berg, bohater „Wirtuoza”, był nie tylko wnikliwym poszukiwaczem artefaktów z przeszłości, ale też bystrym świadkiem naszej doczesności. Chciałbym też, żeby i sama książka była jak kadr, jak skan współczesności – mówi Krzysztof Bochus. Rozmawia Przemysław Poznański.
2.
Vincent V. Severski o „Placu Senackim 6 PM” | Premiera 18 maja
To moja najbardziej osobista książka, głęboko osadzona, jak żadna wcześniej, w moim życiu, w moim doświadczeniu – mówi o powieści „Plac Senacki 6 PM” Vincent V. Severski. Premiera 18 maja, pod naszym patronatem.
3.
„Pan Samochodzik i templariusze” wraca na ekrany | Produkcję zapowiedział Netflix
Platforma Netflix zapowiedziała produkcję ekranizacji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i templariusze”. To prawdopodobnie pierwsza z zapowiadanych w zeszłym roku filmowych lub serialowych odsłon kultowej serii.
4.
Antologia 24/02/2022 – Pisarze wspierają Ukrainę
Środowisko polskich autorów fantastyki stworzyło specjalną antologię, z której cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc ludności zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Książkę można zamawiać już na stronie wydawcy, krakowskiego Wydawnictwa IX.
5.
Nowa powieść Olgi Tokarczuk | „Empuzjon” w czerwcu
Już w czerwcu ukaże się nowa powieść noblistki Olgi Tokarczuk. „Mam nadzieję, drodzy czytelnicy, że znajdziecie w niej coś, co was poruszy” – pisze w mediach społecznościowych autorka.
6.
Historia lubi się powtarzać | Jarosław Księżyk, Pytia ’44
Różne czasy, różne pragnienia, odmienne spojrzenie na rzeczywistość i jeden budynek Prudentiala, w którym zderzają się teorie na temat powinności i przywilejów człowieka. Jarosław Księżyk w dystopii społecznej „Pytia ‘44” prezentuje ludzką naturę, którą niezmiennie wstrząsają namiętności i pragnienia, stojące na drodze do pokoju – pisze Małgorzata Żebrowska.
7.
O Tałesowiczu, supermanie i byciu rabinem | Karol Sidon w Polsce
– Bez literatury nie byłbym rabinem, a bez bycia rabinem nie tworzyłbym literatury – mówił Karol Sidon, pisarz, naczelny rabin Czech, który odwiedził Warszawę, by rozmawiać o swojej książce „Na ratunek Tałesowicz”.
8.
Baśń o żydowskim superbohaterze | Karol Sidon, Na ratunek Tałesowicz
To jest baśń. Zanurzona w żydowskim mistycyzmie baśń o nadziei, która każe wierzyć, że będąc w największym nawet kłopocie liczyć możemy na superbohatera, który przyleci, by nas wybawić. Choćby owym superbohaterem miał być skromny krawiec z Birmingham. O „Na ratunek Tałesowicz” Karola Sidona pisze Przemysław Poznański.
9.
Następstwa śmierci | Max Czornyj, Mortalista
„Mortalista” Maksa Czornyja to kryminał ubrany w kontrasty: fizyczny i psychiczny brud zestawia z wyszukaną elegancją, miłości przeciwstawia nienawiść, a zaklinaniu śmierci – jej przeklinanie. Ale jest to też przy okazji opowieść napisana w pewnym sensie w kontrze do tego, co zwykle oferuje nam współczesny kryminał – pisze Przemysław Poznański.
10.
„Nigdy nie poszłabym na łatwiznę” | Kim jest Anna Rozenberg
Jej nazwisko w krótkim czasie stało się jednym z najgorętszych na polskiej scenie literatury kryminalnej, choć debiutowała zaledwie rok temu, a wcześniej jej pierwszą powieść wydawnictwa zgodnie odrzuciły. Dziś ma na koncie już trzy doskonale przyjęte książki, laur Kryminalnej Piły i nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru. Kim jest Anna Rozenberg? Sprawdza Przemysław Poznański.
11.
„Wyrwa” trafi na ekran | Film według powieści Wojciecha Chmielarza produkuje Canal+
Doskonały thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza „Wyrwa” trafi na duży ekran. Film z czołówką polskich aktorów produkuje Canal+.
12.
Pan Bauhaus | Fiona MacCarthy, Walter Gropius
Historia życia twórcy Bauhausu, o którym śmiało można rzec, że był jednym z wielkich tego świata, zasłużyła na taką opowieść jaką daje nam Fiona MacCarthy w „Walter Gropius. Człowiek, który zbudował Bauhaus” – o biografii filozofa architektury pisze Jakub Hinc.
13.
Zagubiony kraj, odnaleziona Ukraina | Oksana Zabużko, Planeta Piołun
Oksana Zabużko odnajduje dla nas Ukrainę. Odnajduje kraj na dziesięciolecia dla Zachodu zagubiony, „zatopiony jak Atlantyda”. Odnajduje go w literaturze, w trudnych momentach historii i wyrywa tym samym z kręgu obowiązywania „russkowo mira” – o „Planecie Piołun” pisze Przemysław Poznański.
14.
Czas eufancholii | Benedict Wells, Hard Land
Tanatos i Eros. Koniec i początek. Odchodzenie i wkraczanie w dorosłość. Benedict Wells opowiada nam w „Hard Land” o tych chwilach, gdy bezpowrotnie żegnamy dzieciństwo, ale przed nami przecież jeszcze całe życie. A przy tym przez cały czas świadomie gra z bogatą tradycją gatunku – pisze Przemysław Poznański.
15.
Ostrzeżenie | Rafał Kosik, Mars
Bardziej od futurystycznej wizji terraformowania Marsa porusza w powieści Rafała Kosika świadomość niezmienności ludzkiej natury, wyrażającej się w upartym dążeniu do samozagłady – pisze Przemysław Poznański.
16.
Źli i bezkarni | Piotr Kościelny, Dom
„Dom” Piotra Kościelnego jest – i to na wielu poziomach – mroczną opowieścią o poczuciu bezkarności, które sprawia, że jesteśmy w stanie dopuścić się najgorszych czynów – pisze Przemysław Poznański.
17.
Iluzja zamiast życia | Magdalena Anna Sakowska, Fuga. Powieść polifoniczna
„Fuga” Magdaleny Anny Sakowskiej eksploruje jeden z aspektów świata przyszłości, który obecnie napawa nas coraz większym niepokojem: granicę pomiędzy prawdą a fikcją serwowaną przez machinę mediów społecznościowych oraz konsekwencje, jakie ponosimy, angażując się w życie online – pisze Małgorzata Żebrowska.
18.
Niemajówka | Felieton Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi
Bez względu na destynację, zacznijmy tę niemajówkę z uśmiechem. Nawet lekko wymuszonym jak u Mony Lisy. Jak komuś coś nie wyjdzie, proszę pamiętać, ostrzegałem – pisze Dawid Kornaga.
19.
Skarb diabła Kuwasy | Zbigniew Nienacki, Uroczysko | #pansamochodzik
Cała ta powieść – choć debiutancka – jednoznacznie narzuca narrację wszystkim kolejnym książkom o Tomaszu vel Panu Samochodziku. Narrację, w której równie ważny jak szukanie skarbów jest pojedynek między głupotą, zacofaniem, zachłannością a intelektem i troską o dziedzictwo kulturowe – o „Uroczysku” Zbigniewa Nienackiego pisze Przemysław Poznański.
20.
Słowa, których nie ma | Jerzy Ficowski, Odczytanie popiołów
Jerzy Ficowski „szuka słów, których nie ma”, słów, którymi dałoby się opisać coraz bardziej blednący ślad po nieistnieniu wymordowanego narodu. O „Odczytaniu popiołów” pisze Przemysław Poznański.