artykuł

Nowa powieść Olgi Tokarczuk | „Empuzjon” w czerwcu

Już w czerwcu ukaże się nowa powieść noblistki Olgi Tokarczuk. „Mam nadzieję, drodzy czytelnicy, że znajdziecie w niej coś, co was poruszy” – pisze w mediach społecznościowych autorka.

Szczegółowe informacje o nowej powieści znajdziemy na stronie wydawcy, Wydawnictwa Literackiego, które powieść reklamuje sloganem „Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne”.

Jak wynika z opisu, ma to być opowieść pokazująca te prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

– Udało się! W tych mrocznych czasach udało mi się skończyć książkę. Powieść. Pierwszą od „Ksiąg Jakubowych” – pisze Olga Tokarczuk na Facebooku – W księgarniach pojawi się pierwszego czerwca. Mam nadzieję, drodzy czytelnicy, że znajdziecie w niej coś, co was poruszy.

O czym jest „Empuzjon”? Mamy wrzesień 1913 roku i uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. To tu zjawia się Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, który do uzdrowiska przyjeżdża z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Przeczytaj także:

A new novel by Olga Tokarczuk, a Nobel laureate, will be published in June. „I hope, dear readers, that you will find something in it that will move you” – writes the author on social media.

%d bloggers like this: