artykuł

„Pan Samochodzik i templariusze” wraca na ekrany | Produkcję zapowiedział Netflix

Platforma Netflix zapowiedziała produkcję ekranizacji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i templariusze”. To prawdopodobnie pierwsza z zapowiadanych w zeszłym roku filmowych lub serialowych odsłon kultowej serii.  

Opis filmu, który znaleźć można na Filweb.pl brzmi tak: Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów. Za reżyserię odpowiada Antoni Nykowski, scenariusz napisał Bartosz Sztybor.

„Pan Samochodzik i templariusze” to jedna z najbardziej znanych powieści z serii napisanej przez Zbigniewa Nienackiego. Także za sprawą świetnej serialowej adaptacji z 1971 roku w reżyserii Huberta Drapelli, ze Stanisławem Mikulskim i Ewą Szykulską w głównych rolach.

Kadr z serialu „Samochodzik i templariusze”, rez. Hubert Drapella, 1971

Na razie nie wiadomo, kto zagra w nowej adaptacji. Od ubiegłego roku wiadomo za to, że wnuk Zbigniewa Nienackiego sprzedał prawa do ekranizacji firmie producenckiej Orphan Studio. Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii, ale tylko te, które od początku do końca napisał Zbigniew Nienacki. W komunikacie prasowym wytwórni wspomina się bowiem o książkach stworzonych w latach 1957-1985.

Oznacza to, że prawa obejmują też książki, które „Samochodzikami” pierwotnie nie były, takie jak „Uroczysko” (1957), „Skarb Atanaryka” (1960) i „Pozwolenie na przywóz lwa” (1961), w których jednak pojawia się – podobnie jak w książkach z serii – pierwszoosobowy narrator, przypominający późniejszego bohatera „Wyspy Złoczyńców”, choć nieposiadający jeszcze słynnego wehikułu.

Prawa do ekranizacji nie obejmują za to najprawdopodobniej takich powieści jak „Pan Samochodzik i nieuchwytny kolekcjoner” (1997, dokończony przez Jerzego Ignaciuka) czy „Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja” (1997, opracowana przez Ignaciuka na podstawie wydawanej w latach 50. w odcinkach książki Nienackiego „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.

Dotychczas powieści z cyklu o Panu Samochodziku były przenoszone na ekran pięciokrotnie, choć za udane uznać można tylko dwie pierwsze ekranizacje – film „Wyspa Złoczyńców” z Janem Machulskim i Joanną Jędryką w głównych rolach (1965, rez. Stanisław Jędryka) oraz wspomniany serial „Samochodzik i Templariusze”. Powstały też „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór” oraz „Latające machiny kontra Pan Samochodzik” (na motywach powieści „Pan Samochodzik i złota rękawica”) – oba z  Piotrem Krukowskim w głównej roli (1986, 1991, reż. Janusz Kidawa) i „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (na podstawie powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”) z Markiem Wysockim w głównej roli (1989, rez. Kazimierz Tarnas).

Przeczytaj także:

___________________

The Netflix platform has announced the production of the screening of Zbigniew Nienacki’s novel „Pan Samochodzik i Templariusze” (Mr. Samochodzik and the Templars). This is probably the first of the film or serial installments of the cult series announced last year.

%d bloggers like this: