Pan Samochodzik, kultowy bohater stworzony przez Zbigniewa Nienackiego, znowu pojawi się na ekranie. Prawa do ekranizacji nabyło właśnie Orphan Studio.

Umowa została podpisana ze spadkobiercą, Zbigniewa Nienackiego (1929-1994), jego wnukiem, Tomaszem Nowickim. Na podstawie powieści, zgodnie z umową, stworzone mogą zostać zarówno filmy kinowe i telewizyjne, jak i seriale.
– Książki o przygodach Pana Samochodzika wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Od ostatniej ekranizacji powieści Pisarza minęło 30 lat. Chcemy przybliżyć serię nowemu, młodszemu pokoleniu, a także pozwolić osobom wychowanym na powieściach Nienackiego przeżyć perypetie Tomasza w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu. Wierzę, że zawarta współpraca zaowocuje projektem, który zachwyci fanów oraz poszerzy to grono o nowych pasjonatów – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, Tomasz Nowicki.
Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii, ale tylko te, które od początku do końca napisał Zbigniew Nienacki. W komunikacie prasowym wytwórni wspomina się bowiem o książkach stworzonych w latach 1957-1985.
Oznacza to, że prawa obejmują też książki, które „Samochodzikami” pierwotnie nie były, takie jak „Uroczysko” (1957), „Skarb Atanaryka” (1960) i „Pozwolenie na przywóz lwa” (1961), w których jednak pojawia się – podobnie jak w książkach z serii – pierwszoosobowy narrator, przypominający późniejszego bohatera „Wyspy Złoczyńców”, choć nieposiadający jeszcze słynnego wehikułu.
Prawa do ekranizacji nie obejmują za to najprawdopodobniej takich powieści jak „Pan Samochodzik i nieuchwytny kolekcjoner” (1997, dokończony przez Jerzego Ignaciuka) czy „Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja” (1997, opracowana przez Ignaciuka na podstawie wydawanej w latach 50. w odcinkach książki Nienackiego „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.
Tytułowy bohater serii jest historykiem sztuki (w pierwszych trzech powieściach pracuje jako dziennikarz), który w ramach obowiązków służbowych rozwiązuje tajemnicze zagadki i nierozwikłane sprawy kradzieży, przemytu oraz fałszerstw dzieł sztuki czy elementów dziedzictwa kulturowego.
– Jesteśmy niezwykle dumni że to właśnie nasze studio może ponownie przenieść na ekran przygody Pana Samochodzika. Ruszyliśmy już z pracami dewelopmentowymi. „Pan Samochodzik” to seria, na której wychowały się pokolenia. Ma silną i aktywną bazę miłośników dlatego, częścią naszego procesu będzie pilne obserwowanie dyskusji na forach skupiających fanów – zaznacza, cytowany w przesłanym komunikacie prasowym, dyrektor zarządzający Orphan Studio Maciej Sojka.
Przeczytaj także:
Dotychczas powieści z cyklu o Panu Samochodziku były przenoszone na ekran pięciokrotnie, choć za udane uznać można tylko dwie pierwsze ekranizacje – film „Wyspa Złoczyńców” z Janem Machulskim i Joanną Jędryką w głównych rolach (1965, rez. Stanisław Jędryka) oraz serial „Samochodzik i Templariusze” ze Stanisławem Mikulskim i Ewą Szykulską (1971, reż. Hubert Drapella). Powstały też „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór” oraz „Latające machiny kontra Pan Samochodzik” (na motywach powieści „Pan Samochodzik i złota rękawica”) – oba z Piotrem Krukowskim w głównej roli (1986, 1991, reż. Janusz Kidawa) i „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (na podstawie powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”) z Markiem Wysockim w głównej roli (1989, rez. Kazimierz Tarnas).
Dotychczasowi odtwórcy roli Pana Samochodzika
Piotr Krukowski w filmie „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór” Jana Nagyová, Marek Wysocki i Libuše Kaprálová w filmie „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” Ewa Szykulska i Stanisław Mikulski w serialu „Samochodzik i templariusze” Pierwszy odtwórca roli Pana Samochodzika – Jan Machulski w filmie „Wyspa Złoczyńców”
Orphan Studio to zespół producentów i managerów z wieloletnim doświadczeniem na kierowniczych stanowiskach w firmach sektora mediów. Spotkali się tworząc w Polsce serwis SVOD Showmax, gdzie produkowali między innymi serial „Rojst” w reżyserii Jana Holoubka a także koprodukowali filmy takiej jak „Kobiety Mafii” w reżyserii Patryka Vegi czy „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Po zakończeniu działalności przez serwis postanowili stworzyć niezależne studio filmowe i telewizyjne. Studio produkuje filmy kinowe (m.in.”Na chwilę, na zawsze” reż. Piotr Trzaskalski, „Kryptonim Polska” reż. Piotr Kumik) oraz filmy i seriale premium dla serwisów SVOD i Pay TV. Węcej informacji o studiu można znaleźć na stronie orphanstudio.eu
Powieści, które mogą zostać sfilmowane:
- Uroczysko (1957)
- Skarb Atanatyka (1960)
- Pozwolenie na przywóz lwa (1961)
- Wyspa Złoczyńców (1964)
- Pan Samochodzik i templariusze (1966)
- Księga strachów (1967)
- Niesamowity dwór (1970)
- Nowe przygody Pana Samochodzika (1970)
- Pan Samochodzik i zagadki Fromborka (1972)
- Pan Samochodzik i Fantomas (1973)
- Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic (1975)
- Pan Samochodzik i Winnetou (1976)
- Pan Samochodzik i Niewidzialni (1977)
- Pan Samochodzik i złota rękawica (1979)
- Pan Samochodzik i człowiek z UFO (1985)