artykuł

Pan Samochodzik powróci (na ekran) | Kupiono prawa do ekranizacji książek Zbigniewa Nienackiego

Pan Samochodzik, kultowy bohater stworzony przez Zbigniewa Nienackiego, znowu pojawi się na ekranie. Prawa do ekranizacji nabyło właśnie Orphan Studio.

Umowa została podpisana ze spadkobiercą, Zbigniewa Nienackiego (1929-1994), jego wnukiem, Tomaszem Nowickim. Na podstawie powieści, zgodnie z umową,  stworzone mogą zostać zarówno filmy kinowe i telewizyjne, jak i seriale.

– Książki o przygodach Pana Samochodzika wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Od ostatniej ekranizacji powieści Pisarza minęło 30 lat. Chcemy przybliżyć serię nowemu, młodszemu pokoleniu, a także pozwolić osobom wychowanym na powieściach Nienackiego przeżyć perypetie Tomasza w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu. Wierzę, że zawarta współpraca zaowocuje projektem, który zachwyci fanów oraz poszerzy to grono o nowych pasjonatów – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, Tomasz Nowicki. 

Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii, ale tylko te, które od początku do końca napisał Zbigniew Nienacki. W komunikacie prasowym wytwórni wspomina się bowiem o książkach stworzonych w latach 1957-1985.

Oznacza to, że prawa obejmują też książki, które „Samochodzikami” pierwotnie nie były, takie jak „Uroczysko” (1957), „Skarb Atanaryka” (1960) i „Pozwolenie na przywóz lwa” (1961), w których jednak pojawia się – podobnie jak w książkach z serii – pierwszoosobowy narrator, przypominający późniejszego bohatera „Wyspy Złoczyńców”, choć nieposiadający jeszcze słynnego wehikułu.

Prawa do ekranizacji nie obejmują za to najprawdopodobniej takich powieści jak „Pan Samochodzik i nieuchwytny kolekcjoner” (1997, dokończony przez Jerzego Ignaciuka) czy „Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja” (1997, opracowana przez Ignaciuka na podstawie wydawanej w latach 50. w odcinkach książki Nienackiego „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.

Tytułowy bohater serii jest historykiem sztuki (w pierwszych trzech powieściach pracuje jako dziennikarz), który w ramach obowiązków służbowych rozwiązuje tajemnicze zagadki i nierozwikłane sprawy kradzieży, przemytu oraz fałszerstw dzieł sztuki czy elementów dziedzictwa kulturowego.

– Jesteśmy niezwykle dumni że to właśnie nasze studio może ponownie przenieść na ekran przygody Pana Samochodzika. Ruszyliśmy już z pracami dewelopmentowymi. „Pan Samochodzik” to seria, na której wychowały się pokolenia. Ma silną i aktywną bazę miłośników dlatego, częścią naszego procesu będzie pilne obserwowanie dyskusji na forach skupiających fanów – zaznacza, cytowany w przesłanym komunikacie prasowym, dyrektor zarządzający Orphan Studio Maciej Sojka.

Przeczytaj także:

Dotychczas powieści z cyklu o Panu Samochodziku były przenoszone na ekran pięciokrotnie, choć za udane uznać można tylko dwie pierwsze ekranizacje – film „Wyspa Złoczyńców” z Janem Machulskim i Joanną Jędryką w głównych rolach (1965, rez. Stanisław Jędryka) oraz serial „Samochodzik i Templariusze” ze Stanisławem Mikulskim i Ewą Szykulską (1971, reż. Hubert Drapella). Powstały też „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór” oraz „Latające machiny kontra Pan Samochodzik” (na motywach powieści „Pan Samochodzik i złota rękawica”) – oba z  Piotrem Krukowskim w głównej roli (1986, 1991, reż. Janusz Kidawa) i „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (na podstawie powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”) z Markiem Wysockim w głównej roli (1989, rez. Kazimierz Tarnas).

Dotychczasowi odtwórcy roli Pana Samochodzika

Orphan Studio to zespół producentów i managerów z wieloletnim doświadczeniem na kierowniczych stanowiskach w firmach sektora mediów. Spotkali się tworząc w Polsce serwis SVOD Showmax, gdzie produkowali między innymi serial „Rojst” w reżyserii Jana Holoubka a także koprodukowali filmy takiej jak „Kobiety Mafii” w reżyserii Patryka Vegi czy „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Po zakończeniu działalności przez serwis postanowili stworzyć niezależne studio filmowe i telewizyjne. Studio produkuje filmy kinowe (m.in.”Na chwilę, na zawsze” reż. Piotr Trzaskalski, „Kryptonim Polska” reż. Piotr Kumik) oraz filmy i seriale premium dla serwisów SVOD i Pay TV. Węcej informacji o studiu można znaleźć na stronie orphanstudio.eu

Powieści, które mogą zostać sfilmowane:

 • Uroczysko (1957)
 • Skarb Atanatyka (1960)
 • Pozwolenie na przywóz lwa (1961)
 • Wyspa Złoczyńców (1964)
 • Pan Samochodzik i templariusze (1966)
 • Księga strachów (1967)
 • Niesamowity dwór (1970)
 • Nowe przygody Pana Samochodzika (1970)
 • Pan Samochodzik i zagadki Fromborka (1972)
 • Pan Samochodzik i Fantomas (1973)
 • Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic (1975)
 • Pan Samochodzik i Winnetou (1976)
 • Pan Samochodzik i Niewidzialni (1977)
 • Pan Samochodzik i złota rękawica (1979)
 • Pan Samochodzik i człowiek z UFO (1985)
%d