artykuł

Coraz bliżej festiwal GRANDA 2018 | Początek już 21 września

Z roku na rok Poznański Festiwal Kryminału Granda rośnie w siłę. Świadczą o tym choćby pojawiające się na wydarzeniu największe gwiazdy kryminału – z Polski i z zagranicy oraz liczba i różnorodność wydarzeń, zarówno organizowanych w ramach imprezy, jak i jej towarzyszących. Zupełnie Inna Opowieść objęła festiwal patronatem medialnym.

Granda niewątpliwie wpisała się już w kulturalny krajobraz Poznania, ale trudno nazwać ją imprezą lokalną. Jest już bowiem – po trzech edycjach – jednym z najważniejszych punktów na kryminalno-literackiej mapie Polski. Obywające się tu spotkania z pisarzami, wykłady, warsztaty, pokazy technik kryminalnych czy spektakle przyciągają czytelników z całego kraju.

Co czeka nas tym razem? Program nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, ale przeprowadziliśmy małe śledztwo i okazało się, że festiwal otworzy spotkanie z Remigiuszem Mrozem i Katarzyną Bondą, poza tym pisarz i dziennikarz Przemysław Semczuk porozmawia z… jasnowidzem Krzysztofem Jackowskim, a Justyna Kopińska, wybitną autorką reportaży opowie o tym właśnie gatunku literackim. Nie zabraknie tez wykładów prowadzonych przez specjalistów z dziedziny kryminalistyki.

Katarzyna Bonda: Niegodziwość nie ma politycznych barw | Rozmawia Przemysław Poznański

Tegoroczna edycja obywa się pod hasłem Bohater. Można to rozumieć jako chęć dyskusji o bohaterze literackim, ale też szerzej – w końcu dla czytelników bohaterami często są ich ulubieni autorzy. W tym roku nie zabraknie sław. Nie wszystkie nazwiska są już ujawnione, ale na pewno nie lada gratka będzie możliwość spotkania z takimi tuzami jak Rachel Abbot i Jørn Lier Horst. Poza tym, oprócz już wspomnianych, na pewno zjawią się w Poznaniu: Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Marcel Woźniak, Max Czornyj, Joanna Opiat-Bojarska, Joanna Jodełka, Piotr Bojarski, Mariusz Czubaj, Michał Larek, Marta Guzowska, Aneta Jadowska, Tomasz Sekielski i Vincent V. Severski.

%d bloggers like this: