In Memoriam

Żyją w swojej prozie, poezji, publicystyce | Groby ludzi pióra [ZDJĘCIA]

Odwiedziliśmy miejsca upamiętniające tych, których nie ma wśród nas, ale wciąż obecni są w swojej twórczości.

W ciągu ostatniego roku świat literatury stracił wielu pisarzy, ludzi pióra, w tym doje Noblistów. Odeszli m.in. Milan Kundera, Michał Głowiński – teoretyk i historyk literatury, Paweł Smoleński, Gregory Dale Bear, Cleonice Bardinelli – członkini Brazylijskiej Akademii Literatury, Xavier Rubert de Ventós, Aleksander Krawczuk – historyk i eseista, Kenzaburō Ōe – japoński laureat Literackiej Nagrody Nobla, Dubravka Ugrešić, Cormac McCarthy, Wiktoria Amelina – ukraińska pisarka zabita w rosyjskim nalocie, Lech Jęczmyk – tłumacz i publicysta, Christopher Fowler, Solomon Perel – wydawca i pisarz, Ryszard Binkowski, Anne Perry, Me’ir Shalev, Rachel Pollack, Louise Glück – amerykańska poetka, Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, a także Joseph Ratzinger, czyli papież Benedykt XVI – autor książek teologicznych. 

Zapraszamy na spacer po polskich nekropoliach.

Groby, pomniki, tablice

W Alei Zasłużonych Cmentarza Zasłużonych leży Władysław Broniewski był poetą, przedstawicielem liryki rewolucyjnej, ale także żołnierzem – uczestnikiem m.in. wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie tworzył początkowo utwory polityczno-propagandowe, potem o motywach osobistych.

IMG_8862
Władysław Broniewski (1897-1962)

W Poznaniu, na Cmentarzu Zasłużonych leży Przemysław Bystrzycki, pisarz, dziennikarz, współzałożyciel poznańskiego miesięcznika literackiego „Nurt”, autor m.in. „Warkoczy”, „Płynie rzeka, płynie…”, „Szabasów z Brandstaetterem”, „Ech Kandałakszy”.

Przemysław Bystrzycki (1923-2004)

Maria Dąbrowska znana jest najbardziej z powieści „Noce i dnie”, a także takich opowiadań jak „Marcin Kozera”, „Ludzie stamtąd” i „Gwiazda zaranna”. Według oficjalnych informacji Akademii Szwedzkiej była nominowana kilkukrotnie do Literackiej Nagrody Nobla

Maria Dąbrowska (1889-1965)

Tadeusz Dołęga-Mostowicz najbardziej chyba znany jest dwukrotnie filmowanej powieści „Kariera Nikodema Dyzmy”, a także ze „Znachora” i „Profesora Wilka”.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939)

Stanisław Dygat – autor powieści, opowiadań, felietonów i scenariuszy filmowych, a także jako mąż gwiazdy polskiego kina Kaliny Jędrusik. Znany jest choćby z takich powieści jak „Jezioro Bodeńskie”, „Disneyland” i „Dworzec w Monachium”. 

Stanisław Dygat (1914-1978)

Robert Gamble, wydawca, twórca wydawnictwa Media Rodzina, człowiek, któremu zawdzięczamy m.in. wydanie w Polsce serii o Harrym Potterze został pochowany na poznańskim cmentarzu na Miłostowie.

Robert Gamble (1937-2020)

Marek Hłasko – prozaik i scenarzysta filmowy był jedną z najbarwniejszych osobowości polskiej literatury. Pracował m.in. jako kierowca, a głośno jako o pisarzu zrobiło się o nim po opublikowaniu opowiadania „Baza Sokołowska”. Znany jest z takich powieści jak „Piękni dwudziestoletni”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Sonata marymoncka”. Spoczywa na Powązkach.

Marek Hłasko (1934-1969)

Paweł Jasienica to literacki pseudonim Leona Lecha Beynara, pisarza historycznego, eseisty i publicysty. Najbardziej znany jest z cyklu „Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów” i „Rzeczpospolita Obojga Narodów”.

Paweł Jasienica (1909-1970)

Jacek Kaczmarski zmarł w 2004 roku. Był poetą, prozaikiem, kompozytorem, wykonawcą piosenek, w tym tak znanych jak „Mury”, „Encore, jeszcze raz…”, „Sen Katarzyny II” i „Nasza klasa”.

Jacek Kaczmarski (1957-2004)

Wojciech Młynarski, poeta i wykonawca piosenki autorskiej, autor tekstów piosenek m.in. Michała Bajora, Hanny Banaszak, Ewy Bem, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Znamy go przede wszystkim z piosenek „Róbmy swoje”, „Przyjdzie walec i wyrówna”, „Jesteśmy na wczasach”.

Wojciech Młynarski (1941-2017)

Zofia Nałkowska znana jest przede wszystkim z powieści „Granica” i „Medaliony”. Pisarka, publicystka, dramatopisarka zmarła w 1954 roku.

Zofia Nałkowska (1884-1954)

Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny  telewizyjny, dziennikarka, zmarła w 1997 roku. Napisała ok. 2000 piosenek, w tym tak znane jak „Damą być”, „Dobranoc panowie”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Polska Madonna” i „Uciekaj, moje serce”.  

Agnieszka Osiecka (1936-1997)

Marcel Paquet upamiętniony został w Poznaniu tablicą przy ul. Działowej 12, na kamienicy, w której spędził ostatnie dni życia. Paquet był belgijskim pisarzem i filozofem. Doktoryzował się rozprawą „La Différence des penseés de Kant et de Hegel dans la question de l’essence de l’art”. Był autorem tekstów poświęconych sztuce współczesnej. Wydał trzy powieści (m.in. „Merde à Jésus!”).

Marcel Paquet (1947-2014)

Bolesław Prus – prozaik, nowelista, publicysta, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy. Do jego największych dzieł należy oczywiście powieść „Lalka”, a także „Faraon” i „Emancypantki”.

Bolesław Prus (1847-1912)

Aleję Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim otwiera grób Władysława Stanisława Reymonta, pisarza, jednego z głównych przedstawicieli realizmu, który za powieść „Chłopi” otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Inne jego ważne dzieła to „Ziemia obiecana” i „Bunt”.

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925)

Maria Rodziewiczówna jako pisarka najbardziej znana jest z takich powieści jak „Dewajtis”, „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Czahary” i „Gniazdo Białozora”. Zmarła w 1944 roku.

Maria Rodziewiczówna (1864-1944)

Wincenty Bolesław Różański, poeta, outsider. Żył wyłącznie z pisania wierszy. Był przyjacielem Edwarda Stachury, który uczynił go jednym z bohaterów powieści „Cała jaskrawość”. Pochowany został na cmentarzu na Miłostowie w Poznaniu.

Wincenty Różański (1938-2009)

Bohdan Smoleń, którego pomnik znajdziemy w Poznaniu na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej, był aktorem, piosenkarzem, satyrykiem, twórcą kabaretowym, kojarzonym przede wszystkim z kabaretem Tey.

Bohdan Smoleń (1947-2016)

Leopold Staff był poetą, jednym z najwybitniejszych literatów XX wieku, zaliczanym do czołowych poetów młodopolskich. Znany jest m.in. z tomów „Ptakom niebieskim”, „Ucho igielne” i sztuki teatralnej „Skarb”. Zmarł w 1957 roku. 

Leopold Staff (1878-1957)

Zmarły w 1953 roku Julian Tuwim był poetą, autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Zakładał kabaret „Pod Pikadorem” i grupę poetycką „Skamander”.

Julian Tuwim (1894-1953)

Jerzy Waldorff był pisarzem, krytykiem muzycznym, publicystą i działaczem społecznym – założył Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami. Zmarł w 1999 roku. 

Jerzy Waldorff (1910-1999)

W poznańskim Kościele św. Wojciecha, w Krypcie Zasłużonych, spoczywa Józef Wybicki, pisarz i polityk, autor słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, późniejszego polskiego hymnu narodowego, „Mazurka Dąbrowskiego”.

Józef Wybicki (1747-1822)

Na poznańskim cmentarzu na Miłostowie pochowany został Tadeusz Zgółka, językoznawca, współredaktor polskiej edycji Encyklopedia Britannica i Praktycznego słownika współczesnej polszczyzny.

Tadeusz Zgółka (1945-2021)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading