In Memoriam

Nie żyje Wiktoria Amelina | Ranna w ostrzale Kramatorska ukraińska pisarka miała 37 lat

Nie żyje Wiktoria Amelina. Ranna w ostrzale Kramatorska ukraińska pisarka miała 37 lat.

Wiktoria Amelina, fot. Osabadash / Wikimedia Commons

Pisarka zmarła 1 lipca, w szpitalu w Dnieprze w wyniku ran odniesionych 27 czerwca podcxas rosyjskiego ataku rakietowego. O śmierci jednej z najbardziej znanych ukraińskich pisarek młodego pokolenia poinformował PEN Ukraina. Amelina była m.in. laureatką Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada przyznawanej przez Instytut Polski w Kijowie. Pisarka przebywała kilkukrotnie w Polsce, m.in. na Festiwalu Góry Literatury.

Amelina przebywała w mieście na spotkaniu z przedstawicielami kolumbijskiej organizacji wspierającej Ukrainę, „Aquanta Ucraina”. Jak informował na swojej stronie Instytut Książki, w ataku z 27 czerwca ranny został też inny gość spotkania – kolumbijski pisarz Héctor Abad Faciolince, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy postlatynoamerykańskiego boomu w literaturze Ameryki Łacińskiej.

Wiktoria Amelina urodziła się w 1986 roku we Lwowie. Już jako dziecko marzyła o tym, by zostać pisarką, ale wybrała informatykę i przez dziesięć lat pracowała jako programistka oraz menadżerka w międzynarodowych korporacjach.

Od 2015 roku, po opublikowaniu pierwszej książki „Синдром листопаду, або Compatiens Homo” (Syndrom listopada, czyli Homo Compatiens), poświęciła się wyłącznie literaturze. Jej debiutancka powieść opowiada o wydarzeniach z Majdanu, a przedmowę do niej napisał znany pisarz i dziennikarz Jurij Izdryk. Książka doczekała się nagród literackich i tłumaczeń.

W 2016 roku Amelina wydała książkę dla dzieci „Хтось, або водяне серце” (Ktoś, czyli serce wody). A rok później powieść „Дім для Дома” (Dom dla Doma) o rodzinie radzieckiego pułkownika, żyjącej we Lwowie w latach 90. XX wieku, a konkretnie o domu, w którym dorastał Stanisław Lem. Powieść zyskała nominację do prestiżowej literackiej nagrody LitAkcent 2017, Europejskiej Nagrody Literackiej w kategorii prozy. Proza, wiersze i eseje Victorii zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski, angielski, włoski, niemiecki, chorwacki, holenderski, czeski i węgierski.

Wiktoria Amelina jest 13. ofiarą ataku na Kramatorsk, w którym rannych zostało też 65 osób.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: